Een koopman uit Breslau heeft dezer dagengelijk de Schl. Ztg. mededeelt, eene ondervinding opgedaan, die het ge- heele, met de keizerlijke russische staten handeldrijvende, pu bliek, lot leering, voorzigligheid en ernstige waarschuwing kan strekken. Van vvege de russische regering is in der lijd bekend gemaakt, dat wel de uitvoer, maar niet de invoer van russische banknoten in de russische staten geoorloofd is en de laatste daarbij met de straf van confiscatie der banknoten be dreigt. Onbekend met deze verordening, zond genoemde koop man de som van 1200 roebels in russiscbc banknoten van Breslau naar het koningrijk Polen. Doch deze werden reeds aan de grenzen in beslag genomen. Zoodra de afzender dit had ver nomen, wendde hij zich lot den pruissischcn minister van koop handelterwijl hij zich op zijne volstrekte onbekendheid met deze bepaling beriep, alsmede op de omstandigheid, dat de declaratie der 1200 roebels in banknoten op het couvert van den brief, hem van elke verdenking eencr ontduiking of eener opzettelijke of voorbedachtelijke overtreding der wet zuiverde. De genoemde minister van koophandel beloofde hem daarop zijne krachtdadige medewerking, en wendde zich onmidde- lijk, door den pruissischen gezant, tot de russische regering, doch vruchteloos. De reclamant bekwam ten antwoord, dat de geconfiskecrde som bereids onder de daarop gcregtigde ambte naren verdeeld en hare restitutie mitsdien niet meer mogelijk was. In de Echo van Brazilië leest men het volgende: Dezer dagen (21 Aug.) zon eene negerin met hare 5 zonen, waarvan de jongste nog aan de borst was, in het openbaar worden verkocht. De meestermenschlievender dan eenig ander, wilde ze niet scheiden maar te zamen verkoopendoch nie mand wilde toen den koop aanvaarden. Bij de derde opveiling hebben eenige personen eene inschrijving geopend, om eender kinderen vrij te koopenen dus den geheelen verkoop gemak kelijk te makenmaar dit wilde niet gelukkenzoodat men ten slotte tot den afzonderlijken verkoop moest overgaan. De negerin, die altijd bedaard was gebleven, werd toen door wan hoop aangegrepen, en smeekte haar niet van het jongste kind, dat de borst nog noodig hadte scheiden. Dit tooneel maakte een zoo diepen indrukdat de menigte met tranen in de oogen uiteenging, en de verkoop niet kon plaats hebben. Dezer dagen heeft zich een oude boer uil Lillhauenmet lange grijze haren, te Potsdam aan het koninklijk paleis aange meld met het doel Z. M. den koning weder gezond te maken. Het tnogt hem evenwel niet gelukken tot den hooge lijder toe gang te verkrijgen waarover hij zeer bedroefd was, vermits hij de vaste overtuiging koesterde, dat de herstelling van den sou- vercin hem zou zijn gelukt. Hij had den verren togt van meer dan honderd mijlen tot dit einde te voel afgelegd. De fransche regering heeft, na de moord te Parma, eene krachtige nota aan de sardinische doen toekomener wordt daarin onder anderen gezegd, dat, aangezien in de Midden-Ita- liaansche provinciën, alle handelingen der voorloopige regerin gen geschieden in naam van koning Viclor Emmanuel, deze ook of zich aan dien vorm geheel vreemd moet verklaren of de orde in de provinciën handhaven. Beriglen uit Venetië melden, dat daar en te Mantua en Vcrona eene buitengewone gisting heerscht. lederen dag vindt men er plakkaten aangeplaktmet de woordenLeve onze ko ning Victor Emmanuel!" Te Florence wordt de prins van Carignan verwacht; hij zal in het paleis de la Crocela, waar prins Napoleon heeft ge woondzijn intrek nemen. Aan de partij van den vroegereu groothertog Ferdinand .is last gegevenom geene demonstratie tegen hem te ondernemenindien men niet zeker was dat die een goed gevolg zou hebben. Te Stellijn is een zuigeling van 7 maanden zijnde hel kind van den heer J. Goudsmit, directeur van het paardeuspel, in zijn bloed badende in de wieg gevonden. Bij nader onder zoek vond men drie beetwonden in den neus van hel kind, door een rat veroorzaakt; ten gevolge van het bloedverlies is het kind nog deuzelfden dag overleden. Besluurderen van het kraamvrouwen-hospitaal te Londen hebben besloten, dat voortaan door deze inrigting geene min nen meer zullen worden geleverddan op vertoon van een certificaat van den geneesheer, inhoudende de verklaring, dat bet in het belang der door hem behandelde moeder of van het kind volstrekt noodzakelijk is, dat eene min worde gebezigd. Het bestuur voornoemd heeft dit besluit genomen naar aanlei ding van zijne overtuiging, dat hel gebruik van minnen, behal ve in exceptionele gevallen, zoo weinig mogelijk moet worden aangemoedigd. Scbamyl is met zijn zoon en vier Muricden te St. Pe- lersburg aangekomen, en betrok eene in het hotel Snamenslcy voor hem in gereedheid gebragle woning. Later reed hij in een open caleche door de hoofdstraten en legde bezoeken af bij de hoogste militaire autoriteiten. Na een oponthoud van eenige dagen zal hij naar Kaluga vertrekken, waar zijne vrou wen en zijn tweede zoon hein wachten. Het officiële Journal de St. Pelersbourg noemt hem le ceièbre Iman du Caucase en ook de meeste andere organen leggen ten zijnen aanzien hoffelijkheid en bewondering aan den dag. Alleen de Noord- sche Bij maakt hierop eene uitzondering; dit blad heeft op eene strengere behandeling van Scbamyl aangedrongenomdat hij »de godsdienst en het vaderland slechts heeft voorgewend, om door hunne verdediging tot magt te geraken." De oorlog in den Kaukasus kan door de gevangenneming van Schamyl nog in geene deelen als geëindigd beschouwd worden. Er bestaat namelijk een andere chef, even onver schrokken als Schamyl en nog dweepzuchtiger dan deze. Hij heet Mahomcl Anim, en beschikt over aanzienlijk strijdkrach ten. Men gelooft, dat hij nog onderscheidene jaren aan het russische leger weerstand zal kunnen bieden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2