ting dor inkomsten en uilgaven van de gemeente voor 1860, werd, na gevoerde beraadslaging, die begrooting in ontvangst en uilgaaf vastgesteld tot een bedrag van 121197,91. De begrooling van liet algemeen weeshuis en burgerlijk arm bestuur voor 1860 werden, overeenkomstig de voordragt, goed gekeurd en wel in ontvang en uitgave die voor het weeshuis o|i ƒ8857,60 en die voor het burgerlijk armbestuur op ƒ15925. Het cijfer voor subsidie uit dc gemeentekas bedroeg voor het weeshuis ƒ6000. en voor hel armbestuur ƒ9500. Op voorstel van hel dagelijkse!» bestuur werd besloten, onder goedkeuring van hecren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van bel domeinbestuur aan te koopen den weg aan de achterzijde der Westgracht, zoomede de aldaar aanwezige of geprojecteer de stegen voor de som van 50. Werd gelezen eene missive van den raad der stad Alkmaar eu het daarbij gevoegd exemplaar van een door dien raad aan Z. M. den Koning onder dagtcekcning van 26 Oclober 1. 1. ingediend adres ter zake van de verbetering van het Noord- Hollandsche Kanaal of van de doorgraving van Holland op zijn smalstgelijktijdig met den aanleg van eeueii spoorweg door Noord-Holland. Daarna werd ter tafel gebragt en voorgelezen een concept- adres aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, waarbij door den raad dezer gemeente eenigc inlichtingen werden gegeven in verband staande tol de behandeling van het wetsontwerp raken de hel verlocnen van een subsidie aan de Hollandsche spoorweg maatschappij tot versmalling van het spoor, door welke aanne ming de raad meende, dat de uitvoering van een spoorweg naai1 hel Nienwediep zou worden vergemakkelijkt, omdat bij de aanne ming genoemde spoorweg maatschappij de onderhandelingen vroeger met haar gevoerd, wel weder zal willen opvatten; ter wijl bij hetzelfde adres de raad van zijne adhaesie deed blijken aan het adres van den gemeenteraad van Alkmaar onder dag- teekening van 26 Oclober 1. 1. aan den Koning ingediend. Na korte beraadslaging werd met eenparige slemuien tot de verzending van dit adres besloten. Door bet dagelijksch bestuur werdop voordragt van de onder- kouds commissie een nader plan ter tafel gebragt voor den verderen onderhandschen en openbaren verkoop van erven in de Nieuw- slad, waaraan de vergadering na inzage hare goedkeuring hecht te, onder bepaling dat de openbare verkoop van eenigc erven aan de voorzijde, zoo mogelijk nog met hel einde van dit jaar zal gehouden wordenen dat voor den onderhandschen verkoop van erven op den binnengrond en aan de achterzijdeeene aankondiging aan de bewoners van de Nieuwstaddie daarvoor in aanmerking kunnen komen geschieden zal. Na de mededeeling van eenige ingekomen stukken werd de vergadering gesloten. Ofschoon de opgave niet opgenomen is op bet wekelijksch kerkbriefje, kan onze lezers de verzekering gegeven worden, dat de historische voordraglen in de kerk der lulhcrsche ge meente op aanstaanden donderdag avond (en half zeven ure zullen worden voortgezet, en dat het onderwerp in behandeling zal zijn Johannes Tetzel en Maarten Luther. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der genie tol kolonel den luit.-kolonel P. Noot, en lot luit.-kolonel den majoor J. O. L. van Ingen. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Gulpen, de heer A. AI. van de Laar, thans onlv. der reg. en dom. te Helder, en Ie Helder de heer Mr. L. JBouriciusthans onlv. der reg. en dom. te Ommen. Eergisteren namiddag beeft bet russiseh oorlogs-stoomschip Olaff, komm. Weymarndeze haven verlaten, nadat het alhier eenige weken had vertoefd, wegens reparaticn aan de machine. De jongst verloopeu dagen leverden alhier een ver nieuwd bewijs hoe de verlichting der 19c eeuw bij baren snellen voortgang bier en daar nog sporen van middeleeuwsche bijgeloovigheid achterlaat. Naar wij vernemen zou een kind door eene ongesteldheid zijn aangetast die daaraan wordt toegeschreven, dat het kind door iemand van die kunst zou zijn bckold. Men Heeft het bed, waaraan zich maar al te duidelijk de gewone onheilspel lende teekenen lieten bespeuren, aan de vlammen prijs gege ven en men schijnt voornemens te zijn om door het offeren van een zwarten haan dit vreeselijk onheil afleweren. Wie zou bij zulke gebeurtenissen nog durven zeggen dat de mcnschen niet vooruitgaan in beschaving en verlichting?! Men meldt uit 'sHage, dat het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over het wets-outwerp betrekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst aan de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal is rondgedeeld. Dit wets ontwerp beeft in de afdeelingen der Kamer lot. velerlei beden kingen aanleiding gegeven. De slotsom van het onderzoek is, dat, wat er ook van het kolossale werk moge zijn, het niet aannemelijk is de uitvoering daarvan te verwezenlijken. Men meende nagenoeg algemeen, dat hel regeringsplan niet genoeg zaam doordacht was eu voor eene beslissieg nog niet rijp is. Dc lijst der jeneverrampen te Haarlem is weder met. een afschuwelijk voorbeeld vermeerderd. Eene moeder, aan dien drank verslaafd, is in den vorige week, Ie hnis komende, over of mei haar driejarig kind gevallen en toen de man van zijn werk kwam, vond hij hel kind dood eu de vrouw in slaap. Zij is Zaturdag jl. in hel huis van arrest gebragt. Een der Maleijers, in het vorige jaar door het hof van Zuid-Holland vrijgesproken en later naar Java teruggevoerd, schijnt in hetgeen hij ondervonden heeft, wegens het ge beurde met het barkschip T w e n t li e, aanleiding gevonden te hebben weder een complot lot het plegen van een misdrijf te vormen. De mandoer Naidin is toch naar men verneemt, aan boord van het wachtschip te Bataviabet fregat P a 1 e ra- bang, veroordeeld tot tien jaren kruiwagenstraf, ter zake

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2