HELDËRSCI1E en MEEIVEDIEPER €Oli!l\\T DONDERDAG 5 JANUARI J. 1859—60. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuioediep. Abonnementsprijs per kwartaal 13 0 Franco per postui 50 Enkele nommers»0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ACHTTIENDE JAARGANG. ADVERTENTÏEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0 15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate dor ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever Weinige dagen voor het verschijnen van dit nommer, is op nieuw een jaarkring voor altijd in den stroom des tijds verdwenen. Naast het graf van het Oude staat de wieg van het Nieuwe Jaar, dat vol blijde ver wachting met de beste heilweuschen wordt begroet. Zulke oogenblikken zijn plegtigzij maken een rustpunt uit in het leven der maatschappijen en van elk individu. Als van het gevoel doordrongen slaat ieder in zijnen kring een terugblik op het verledenealvorens een vasten stap in de toekomst te doen. Ook wij willen één oogenblik bij het verledene jaar stil staan en daarbij het merkwaardige aauteekenen. De vrede in Europa werd jammerlijk verbroken door den bloedigen oorlog in Italië, die onverwacht en spoedig eindigde. Bij den vrede van Villa Franca stond Oostenrijk Lombardije aan Frankrijk af en Frankrijk schonk het aan de kroon van Sardinië. Napoleon had beloofd Italië vrij te maken tot de Adriatisehe Zee, doch volbrag' zijne taak ten halve. De wenschen der bevolkingen naar betere regering en staatkundige hervormingen werden gesmoord, Gentraal-Italië geraakte in verwarring en eene aanzienlijke fransche krijgsmagt bleef achter om de orde te handhaven. De conferentie te Zurich vereffende de zaken tusschen de partijendie den oorlog gevoerd haddende italiaansehe en andere europesche verwikkelingen zullen op een te Parijs te houden congres der mogendheden geregeld worden. In Groot-Brittanniö trad Palmerston weder als eerste minister in 't kabinet om de regeringszaken te leiden. De opstand in britsch Indie werd bedwongen, en deze kolonie van de compag nie onder de kroon gebragt. Voor ons vaderland is het afgeloopen jaar in vele opzigten een tijdperk geweest van vooruitgang. Op het gebied van kunst en wetenschap behield Nederland eervol zijne plaats. De landbouwvoorgelicht door de weten - schap en ervaringging voort de noodige verbeteringen in te voeren. Deze bron vloeide niet zoo mild als het vorige jaar. De nijverheid ontwikkelde zich om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, getuige de ten toonstelling te Amsterdam gehouden. De handel gevoelde den nadeeligen invloed en de bezwaren, waarmede scheepsbouw en reederijen te kampen hadden. De staat van 's lands financiën heeft in 1859, even als in vorige jaren, een grooten stap voorwaarts gedaan. Sedert 1850 is de aanzienlijke som van f 122502371.405 besteed tot aankoop en aflossing van rentege- vende nationale schuld. Die rentebesparing heeft ook over het loopende jaar door voortdurende amortisatiën plaats gehad zoodat voor 1860 de som van /"847540.47S minder dan voor 1859 noodig is tot betaling der renten en andere uitkeeringen voor de nationale schuld. In bet geheel is sedert 1S50 de rentelast met 5803694.10 verminderd. Wanneer men overweegt, dat de hoogst bevredigende toestand van 's lands geldmiddelen grootendeels de vrucht is van de voordeelen door de oost-indische bezittingen van het rijk geleverddan beseft men van hoeveel gewigt haar behoud is voor het moe derland. De regering heeft dan ook aanzienlijke versterkingen derwaarts gezonden om de moordtooneelen van Bandjermassing te straffen de onder werping van Boni te voltooijen en haar gezag te handhaven. Dewijl de toestand der schatkist de uitvoering van werken van algemeen nut gedoog de, heeft de regering een wetsontwerp betrekkelijk de spoorwegen bij de Tweede Kamer ingediend. Deze heeft het met eenige wijzigingen aange nomen. Dat door dit wetsontwerp niet alle wenschen bevredigd worden blijkt uit de talrijke adressen aan de Eerste Kamer om hare goedkeuring aan hetzelve te weigeren. De doorgraving van Holland op zijn smalst is bij het onderzoek in de afdeelingen der wetgevende vergadering afgekeurd zoodat wij de verwerping van het daartoe strekkende wetsontwerp durven voorspellen. Welligt zal daarna om den kwijnenden handel van Amsterdam zekerder en goedkooper op te beurenmet de verbetering van het groot noord-hollandsch kanaal en een spoorweg van Haarlem naar het Nieuwe- diep worden aangevangen. Wat onzen politieken toestand betreft: wij hebben een ministerie dat hel. vertrouwen des Komngs geniet en bijna door de geheele vertegenwoordiging wordt gesteundook in het afgeloopen jaar veel tot bevordering van het materiële en intellectuele welzijn des Volks volbragt of voorbereid heeft. De eenige verandering in ons kabinet was de benoeming van Jhr. de Gasembroot tot minister van oorlog, in de plaats van den generaal-majoor van Meurs. Als wij den blik rigten op onze gemeente, dan zien wij, dat zij in 1859 weder door aan-en bijbouwingen is vergroot en in bevolking toegeno men. De werkzaamheden tot verbetering en uitbreiding der fortificatiën en aan het nieuwe dok gaven aan vele handen werk. De plegtigheid van het leggen van den eersten steen op den 28 Junij en het bal op den vloer van het dok zullen bij velen in het geheugen blijven. Van de choleradie in vele plaatsen van ons land heerschte, bleef onze gemeente verschoond; maar de ramp op de Pro Patria, welke 7 slagtoffers maakte, bragt eene groote verslagenheid te weeg. De wedstrijd der noorder zeil- en roejew- eeniging werd den 13 Augustus gehouden. Het braziliaansche oo^ogsch|p^> Bahiana ankerde op onze reede en de russiscbe oorlogstoomboc f/ewsMag

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1