HËLDËKSCHË en 1860. 8 JANUAPiIJ. 1TIS-J7T STIJDI1TG-S1T. %M. 3. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te .Vieuteediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30 Franco per post»1 50 Enkele nommers><0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ZONDAG ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag li uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor /0 35. Buitengewoon groote letters, ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken (ranco aan den Oitgever Voor iederen elke plaatsing naar mate der ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER cn NIEUWEDIEP 7 Januarij 1860. In den nacht van 1 op 2 Jan. heeft Zutphen, ja het gehecle vaderland, een groot verlies geleden. De heer D. Bomhoff Hz., bekend letterkundige en lexikograaphis in den ouderdom van bijna 09 jaren overleden. Hij was geboren te Vaassenen verhief zich door eigene werkzaamheden des gees- tes, van papiermakers-jongen tot een der eerste taalkundigen van ons land. Nederig van gemoed, bescheiden in den om gang en toegankelijk voor een ieder, was hij algemeen geacht bij al degenen met wie hij in eenige betrekking stond. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit 'sHage: Alhier loopt heden het gerucht, dat de Tweede Kamer zou bijeengeroepen zijn, ter behandeling van het wels-ontwcrp be trekkelijk de doorgraving van Holland op zijn smalst. Sommi gen willen dat het lot van dit ontwerp in verband zal gebragt worden met dat der spoorwegwet, en deze zamenvoeging of omstandigheden daarmede verbonden, de tegenwoordige minis ters van binnenlandsche zaken en financiën reeds nu aanleiding zouden gegeven hebbenom voor dat geval hun ontslag te vragen. Door Z. M. is bij besluit van den 25sten der vorige maand No. 75 bepaald dat het ration broodhetwelk dage lijks aan de onderofficieren en verdere manschappen van het corps mariniers zal worden verstrekt, bepaald is op OOIooden, aanvang nemende den Isten Januarij,- wanneer gemelde on derofficieren of manschappen bij een der corpsen van de land- magt gedetacheerd zijn, zal hun even, als bij het leger een ration van 73 looden worden verstrekt. De jeueverrampen van Nederlandgedurende het jaar 1859 maandelijks medegedeeld, zegt de Volksvriend,zijn slechts eene flaauwe schets van het verderf, dat die drank sticht. Deze opgaven zamontrekkende, bekomen wij de vol gende totalen: 87 gevallen van gevangenneming, 17 van moord en manslag door onvoorzigligheid67 van verwonding cn mis handeling, 66 zelfmoorden. Men schrijft uit Haulerwijk 1 Jan. Ook alhier heeft heden nacht, even als vroeger op zoo menige plaats, weder een treu rig voorval plaats gehad. De persoon A. A. d. B. een bloeijcnd jongeling, heeft door onvoorzigligheid met eene pistool, den voorsten vinger van zijne linkerhand zoodanig doorschoten, dat hij waarschijnlijk, volgens zeggen van den daarover pracliserenden heelmeester, wel zal moeten worden afgezet. Eene goede maar tevens strenge waarschuwing voor de zoogenaamde nieuwjaar schieters De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heelt even als die te Rotterdam en elders, besloten zich bij adres tot den Minister van Buitenlandsche Zaken te wenden met verzoek om de pogingen der bremer handelaren krachtig te ondersteunenten einde op het aaustaaude congres te Parijs eene verandering van de beginselen omtrent het algemeen zec- regt aan te nemen. Deze pogingen verdienen te meer de aan dacht, omdat op het congres van 1856 reeds vijandelijk eigen dom in neutrale schepen is gevrijwaard, en de kaapvaart is af geschaft; deze grondslagen zijn algemeen aangenomen, behalve door Noord-Amerika dat verlangtdat elk particulier eigendom op zee zal worden geëerbiedigd. Een looneelspeler te Parijs, die achtervolgens eerste komiek, eerste tenor, daarna père noble en eindelijk regisseur bij eene reizende troep acteurs is geweest, en in kommervolle omstandigheden op een dakkamertje woonde, heeft geheel on verwachts eene erfenis van 20,000 fr. rente gekregen. Veel opspraak baart dezer dagen de gelukkige vond te Parijs van een bockverzamclaardie in een oud boekje ,,-atfif een der boekenstalletjes voor 15 centimes gekocht, eene' oub<£,,É*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1