van de Wassenaer op een luisterrijk bal genoodigddat |1 door den prefect Muritime was gegeven. Het mag wel als eene bijzonderheid worden aangeteekend wanneer wij in onze gemeentedie zoozeer voor de koude noordenwinden openstaat, voorbeelden aantreffen van een voor- spocdigen plantengroei. Bij den beer Tobei, in de langestraat al hier, vertoont eene kamperfoelie thans reeds nieuwe bladerenter wijl de vorige gedeeltelijk nog aanwezig zijn. Ook in het vorige jaar had zulks in het begin der maand Januarij plaats gevonden. Dit verschijnsel verdient te meer opmerking, omdat deze kam perfoelie geheel bloot staal voor den scherpen noordwestenwind. Een genotrijke avond werd op Zondag den 8sten dezer door de kunstminnende leden der Zangvereeniging Cecilia in T i v o 1 i doorgebragt. Deze verccniging hield op dien avoud hare vierde groote vergadering, die zeer talrijk werd bezocht en waarin de werkende leden onder de leiding van hunnen ijverigen direkteur de overtuigendste blijken gaven, hoezeer zij liefde koesteren voor de beoefening der schoone Zangkunst. Het uitgebreide stuk, getiteld: Landelijke Avondstond werd met onverdeeld genoegen aangehoord en verwierf eene welver diende toejuiching. De overige stukken en daaronder vooral het duo voor Sopraan en .4ff, verdienden allen lof; terwijl ook aan het wel uitgevoerd declamatorium met regt vele bij valsbetuigingen werden geschonken. De direktie zorgde door hare juiste maatregelen voor het heerschen eener goede orde. De vergadering schonk voorzeker aan allen een onverdeeld genoe gen en zal dan ook bij alle aanwezigen nog lang een hoogst aangenamen indruk achterlaten. Den 46 dezer vertrekt de O.I. landpost over Soulhampton. Niet onbelangrijk ook voor andere gemeenten in ons vaderland is de beslissing met betrekking tot het regelen van het lager onderwijs door den gemeenteraad van Delft. De raad dier gemeente had het aantal openbare scholenbestemd voor gewoon lager onderwijs, vastgesteld doch het geven van meer uitgebreid lager onderwijs aan de vrije concurrentie overgelaten. Dezer dagen is echter bij den raad eene missive van Gedepu teerde Staten van Zuidholland ingekomenhoudende berigt dat deze regeling hunne goedkeuring niet kon erlangen omdat daarbij niet was gezorgd voor het meer uitgebreid lager onderwijs, waaraan in zulk eene aanzienlijke gemeente behoef te bestaat. Door den minister van oorlog is aan de chefs der infan terie en arlillerie-regemenlen eene circulaire gerigt, waarbij bekend wordt gemaakt, dat door Z. M. is bepaald, dat voor de onder-officieren en corporaals van gemelde corpsen welke van het leger hier te lande bij dat in Indië overgaan de aan hen toe te kennen premie van 140 en ƒ125 geen beletsel oplevert in Oost-Indië te worden toegelaten tol den wetenschap- pelijken cursus, ter verkrijging van den rang van 2den luitenant; zullende deze bepaling ook van toepassing zijn op diegenen welke reeds bij het gemelde leger zijn overgeplaatst, en die premien voortaan beschouwd worden als eene gratificatieeven als van de officierendie bij gemeld leger overgaan. Le Droit meldt het volgende: Den 7dcn Dec. 4855 kwam te Parijs een welgekleed heer bij een goud- en zilver smid, en vraagde naar horologieketlingenmen wees hem er vijf, waarvan hij een uitkoos. Eensklaps zag hij echter eene zeer schoone doekspeld voor het raam hangen en verzocht de winkeljufvrouw, hem die te willen laten bczigtigen. Daar de spelt te hoog hing, moest de jufvrouw een laddertje bezigen; naauwelijks was zij cenige treden hoog, toen de kooper de vijf kettingen oppakte en hard wegliep. De dief werd echter gevat en tot twee jaren gevangenisstraf veroordeelddoch de kettingen werden niet gevondenhij had die waarschijnlijk aan een mcdepliglige, die op straat stond overgereikt. Op Nieuwjaarsdag jl. werd aan denzelfden winkel een zeer net doosje bezorgden bij de opening vond men daarin bon bonsdoch daaronder vier der in 1855 gestolen kettingen. Men verhaalt thans in de officiële kringendat de franscbe regering aan de voorloopige regering van Toscane de toezegging heeft gedaanzich door een ofiicieuseu afgevaardigde bij het congreszoo dit mogt tot stand komente kunnen doen ver tegenwoordigen. Dien ten gevolge heeft men de keuze laten vallen op den minister van onderwijs Cosimo Rudolfi en den directeur van den spoorweg Ubaldino Peruzzi. In den nieuwjaarsnacht had te Kopenhagen een tumult plaats, waarbij het gepeupel, waaronder men echter ook fat soenlijk gekleedde personen ontwaarde, tot in den Christians- burg doordrong en onder afschuwelijk getier en geraas gedu rende meer dan een half uur de kreten liet hooren: »Weg met de gravin! weg met den boekdrukker!" (Berling). Ofschoon een talrijk corps politie-agenten in den Christiansburg geplaatst was, kon het het gepeupel toch niet meester worden, en moest de adjudant-generaal met de garde derwaarts oprukken. Eenige dagen te voren toen de koning zich in een rijtuig met de gravin Danner liet zien, werd hij zelf door het volk gehoond. Een politiebeambte, le Parijs, werd onlangs op de quai Napoléon aangesproken door een jong mensch van ongeveer 50 jaar, die verzocht hem te arresteren, öp de vraag, of hij dan eene misdaad had begaan, gaf hij een ontkennend ant woord, doch bleef aanhouden om in hechtenis te worden ge nomen. Toen de politiedienaar dit weigerde, liep hij naar een paard, dat voor een wagen gespannen stond, en gaf het dier een slag op den kop, met het doel, om thans wegens dierkwellerij in hechtenis te worden genomen. Het paard be gon le steigeren, waardoor de koetsier van den bok viel, en van het paard een trap ontving, welke zijn hoofd verbrijzelde, zoodat hij dadelijk dood was. Wegens dezen onverwacblen manslag door onvoorzigligheid gearresteerd wordende, bood het jonge mensch thans een hevigen wederstanden trachtte her haalde malen te onlvlugten. Men denkt, dat bij geen geld

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2