vulVvgt« DONDERDAG 26 JANUARIJ. 1T2 E TJW 3 T IJ D 11T G- E 1T. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30 Franco per post»1 50 Enkele nommers»0 10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer f0 15. Zegelregt voor elke plaatsing /0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever HELDER en NIEUWEDIEP 23 Januarij 1800. lil <len nacht lusschcn Maandag en Dingsdag is nabij dc Uiterton, ongeveer één uur afstand van Kijkduin, gestrand de fransche scliooncr Cel est ine, kapt. Tiquetkomende van Cherbourg. De bemanning, die zich te midden van den nacht heeft trachten te redden is daarbij jammerlijk omgekomen. Men heeft de ledige booten op het stand gevonden. Bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Leijden is be roepen Ds. 11. Ileijcn pred. te Maastricht. Z. M. heeft bepaald, dat door de officieren van gezond heid van alle rangen van het leger hier Ie lande, lot berging hunner heelkundig instrumentenvoortaan zal worden gedragen een giberne-lroussc, namelijk bij manmuvres op marscben en bij de dienst te velde; deze giberne zal in den vorm ecuer kleine palroonlasch van zwart leder, en met een draagriem van zwart verlakt leder, schuins over den schouder worden gedragen. Een Russisch geleerde leerde onze moedertaal, alleen om het werk te kunnen lezen van prof. Hofstede de Groot: Voorlezingen over de geschiedenis van de opvoeding des menschdoms door God. Met groolen lof spreekt hij van dit werk. Te Makkum is den 17den dezer, 'savonds ten 10 ure, een gehuwd man, die beschonken was, van de Valbrug niet ver van de zeesluis in het water gevallen en verdronken. De felle stroom voerde hem zoo snel mede, dat elke poging tot redding vruchteloos was en men zelfs zijn lijk nog niet heeft gevonden, dat wel ver in zee gedreven kan zijn. Het is wederom geblekendat er in deze verlichte eeuw nog veel bijgeloof heerscht, waarvan vele bedriegers gebruik maken, ten einde onnoozelen op te ligtcn. De Rijksveldwach ters Bruins en Vlietstraeerstgenoemde gestalionneerd te Veendam en laatstgenoemde te Slads-Kanaal, hebben de vo rige week te N. Ruinen, gemeente Borger, hiervoor eene be langrijke opsporing gedaan. De beruchte Trientje Rustnl. welke reeds onderscheidene criminele straffen heeft ondergaan en die zich thans te Winschoten in arrest bevindt, heeft zich bij onderscheidene dier onnoozelen begeven. Bij den eenen wist zij te bewerken, dat hij voor 73 cents een drankje van haar nam voor het kindhetwelk zij voorgaf behekst te zijn en als dat kind dat innam zou het een levendig dier uit werpen en daarna weder herstellen; een ander wist zij op den mouw te spelden van geld uit de loterij te zullen trekkenwederom een ander, dat er geld in zijn huis begraven lag, en zoo wist zij met waarzeggerij bij die geloovigen geld en goed maglig te worden. Het slrekke ten voorbeeld aan velen, zich voor zulke lieden te wachten. Naar wij vernemen, wordt te Vlissingcn Zr. Ms. fregat de Zeeuw, in gereedheid gebragt en zoude daarvan als commandant zijn benoemd dc kapitein ter zee B. G. Essclier en tot isten officier de kapt.-luit. ter zee J.J. Wichcrs genoemde bodem zou met de maand April e. k. in dienst worden gesteld. Men verneemt dat Jhr. Boreel van Hogelanden tegen April aanstaande zijn ontslag, als Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, aan Z. M. beeft verzocht, waarvoor geene andere redenen bestaan, dat dat bij meent bij het bereiken van den GOjarigeu leeftijdzich uil liet ambtelijk leven te moeten terugtrekken. Daar Jhr. Boreel algemeen geacht en bemind was, zal dit berigt overal met leedwezen worden vernomen. Er loopt een gerucht, dat Jhr. Mr. Roëllthans Commis saris des Konings in de provincie Utrecht, en vroeger griffi der Staten in N.-Holland, hem zal vervangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1