In den winkel van den heer Maggi, te Turijn, is het plan voor een monument ter eerc der bevrijders van Italië te zien. Het is vervaardigd door den beeldhouwer Torreggianie van Ferrara, en stelt voor keizer Napoleon, die het vrije llalic aan koning Victor Enimanuel toevertrouwt. Iets lager ziet men graaf Cavonr, die de ketenen van een gevangene losmaakt. l)e teekening is zeer schoon en de gelaatstrekken van beide vorsteu en van Italië zijn zeer indrukwekkend. Het is nog niet zeker in welke stad van Emilia het zal worden opgerigt. Luidensberigten uit Kopenhagen, hebben de straatlumul- len aldaar opgehouden. Intusschen schijnt hel zeker, dat er ge- wiglige gebeurtenissen ophanden zijn, en zij, die een dieperen blik in den staat van zaken hebben geworpen, zijn overtuigd dat de koning weldra in de noodzakelijkheid zal zijn, om öf de gravin Danner op te offeren en uit het land te verbannen, óf afstand van den troon te doen. De toestand vati Napels is zeer ongunstig; de handel kwijnt, de fondsen dalen, de industrie is verlamd, van de spoorwegen komt niets,* de heer Bayaril, die zich te Napels bevindt, om concessie te verkrijgen voor de verlenging van de Salerno-baanis zelfs zeer slecht aan het hof ontvan gen de vuurtorens op de kusten worden niet eens meer aangestoken, de havens blijven onbezocht, de gevangenissen echter zijn steeds geopend, de bannelingen blijven in hunne balingschap en het volk lijdt hevig. In den koninklijken hofluin te Munehen is dezer dagen des nachts eene daad van wandalismus bedreven. De beide heerlijke Italiaanschc landschappen, al fresco bewerkt, zijn er met bloed of eene daaraan gelijkende verf bestreken en schier onkenbaar gemaakt. Men is er nog niet in geslaagd, de be drijvers dier ergerlijke baldadigheid op te sporen. Niettegenstaande de schijnbare vriendschap, die er nog heerscht tusschen de hoven van Frankrijk en Rome, zoo zegt men evenwel, dat de pauselijke regering met eene bijna on verwachte geestkracht in bare protesterende houding tegen Frankrijk volhardt. De abt Coinpietadie van Rome is te ruggekeerd waarheen de nuntius hem had gezonden, zou niet alleen een protest hebben medegebragt, dat in vrij hevi ge termen zou gesteld zijn, maar ook een formeel verzoek aan den keizer, dat hij het Franschc leger de pauselijke stalen doe ontruimen. Dit verzoek zou het gevolg zijn van een be sluit van het collegic van kardinalen, en in dezelfde vergade ring, waarin dit besloten is, zou ook eene verzoening hebben plaats gehad tusschen den paus en kardinaal Antonclli. Het protest van den paus, dat binnen kort algemeen zal worden bekend gemaakt, is tot deze weinige woorden terug te brengen: »de paus sterft, maar geeft zich niet over". De groothertog van Baden is dezer dagen aan een drei gend levensgevaar ontsnapt. Hij reed geheel alleen in een met vier paarden bespannen rijtuig door den groolen slottuintoen eensklaps de paarden schuw werden en op hol sloegen. Reeds was een gedeelte van het rijtuig verbrijzeld, en de groothertog was juist voornemens eruit te springen, toen gelukkig iemand kwam aansnellen, die de paarden aangreep en er in slaagdeze slaande te houden, zoodat het gevaar, waarin de vorst zich be vond geweken was. In bet dorp Wolfpassing in Pruissen zijn, eenige dagen geleden, de burgemeester dier plaats en een lid van den ge meenteraad, die rustig van een uitstapje naar huis terugkeerden, door eenige boeren overvallen en vermoordzonder dat men tot nu toe weet, welke de oorzaak van die misdaad is. Den 18dcu Julij aanstaande zal in het Zuidelijk Europa eene totale zonsverduistering plaats hebben. Dit zeldzaam verschijnsel wordt door de sterrekundigen met groote belang stelling verbeid. Op bet oogenblik der totale eclips, zal men de planeten Venus, Mercurius, Jupitcr en Saturnus nabij de zon vcrcenigd kunnen zien, welk verschijnsel zulk eene groote bijzonderheid of exceptie is, dat het zich eerst na verloop van vele eeuwen zal herhalen. De totale verduistering zal in Noord-Amerika, Spanje en Noord-Afrika zigtbaar zijn, en zal te Santander, Burges, Pampcluna, Sara- gossa en Algiers drie minuten zigtbaar wezen. Te Parijs en elders zal de eclips slechts gedeeltelijk zigtbaar zijn. Om baai- goed te observeren, zullen vele astronomen zich naar Spanje begeven. Het begin is ten 1 ure 54 minuten, het midden ten o ure 4 minuten, het einde ten 4 ure 9 minuten. Het Bulletin de Loi.se heeft onlangs eene lijst der in het jaar 1839 in Frankrijk gepatenteerde uitvindingen open baar gemaakt. Daaronder bevinden zich 117 octrooijen voor crinolines, hoepel-en onderrokken. Waarschijnlijk zal spoedig van al deze uitvindingen niets overblijven dan oud ijzer, zegt het blad, vermits de crinoline aan hel fransche bof bepaald in verval geraakt. Uit Verona wordt van den 16den gemeld: «Gisteren was er eene groote menigte in den schouwburg verzameld, om het benefiet van den Istcn komiek bij te wonen, doch de menigte was van plan om dadelijk na hel opgaan van de gor dijn weder te vertrekken en den beneficiant door de opkomst een blijk van welwillendheid te geven. Aan de deuren van den schouwburg was echter eene sterke wacht gesteld, die het vertrek van het publiek wilde beletten. De menigte verbrak echter de gelederen, onder het gejuich: «leve Italië! leve ko ning Victor Euimaiiucl De Morninrj Post geeft heden zijne vreugde te kennen over de benoeming van graaf Cavour, tot president van liet turijnsche kabinet. In een artikel over de aangelegenheden van het Italiaansche schiereiland, zegt de Postdat de vrede van Villafrauca meer tot liet welzijn van genoemd Schiereiland heeft bijgedragen dan de overwinningen bij Magenta en Solfo- rino, omdat, zonder dien vrede cn de daarop gevolgde ont-r

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2