f M 14. IIELDERSCIIE en DONDERDAG 1860. MEEWEDIEPER CÖIIMM. 16 FEBRUARIJ. 1TIE TT ir a T IJ D 111 B IT. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal /"1.30 Franco per post«1 50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ACHTTIENDE JAARGANG. ADVEBTF.NT1EN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0 15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Citgever HELDER en NIEUWEDIEP 13 Februarij 18G0. Men schrijft uit 'sGravenhage aan ile Middelb. Courant. Naar ik verneemis er plan oin legen het voorjaar een cscader naar de Middellandsche zee te zendenbeslaande o. a. uit de fregatten met scbroef-stooni vermogen Zeeland, Evcrl- sen en de Admiraal van Wassen aer. Als comman dant van dat cscader wordt genoemd de kapitein ter zee II. Wipff, aan wien, naar men verzekert, de luit. Ier zee 1ste klasse, N. M. J. Kroefals adjudant zal worden toegevoegd. Voornamelijk zou bet doel van deze kruistogl zijn, om de jeugdige officieren in de gelegenheid te stellen de dienst aan boord der groote schepen te leeren kennenalvorens zij naar Oost-Iudië moeien vertrekkenwaar het grootste aantal hun ner op kleinere schepen wordt geplaatst 0111, zoo als de heer ter Brug/jen Ilugenholtz zich onlangs uitdrukte, meestal slechts voor keukendiensten gebruikt te worden", waardoor het dikwijls gebeurd is, dat officieren, die reeds onderscheidene jaren dien rang bekleedden praclisch geheel onbekend waren met de wezenlijke militaire zeedienst." Het gehecle ministerie heeft zijn ontslag aan den Koning aangeboden. De heer Rochussen is met de zanienstelling van een nieuw kabinet belast. Er is sprake van eene combinatie Rochussen, Mr. F. A. van Hall, van Reenen, de Kempenaer, van Rappard, terwijl de heer van Tets tol Commissaris des Konings in Noordholland zou worden benoemd, ter vervanging van den heer Boreel. Door de Ncderlandsche Handel-Maalschappij zijn bevracht de navolgende 25 schepen, ah: Voor Amsterdam 11. Voor Rotterdam 10. Voor Schiedam l. Er schijnt bij het Departement van Marine sprake te zijn, om het zoogenaamde kommalicwaul voor officieren, dat nu door hen moet worden betaald en bij herbaalde overplaat singen voor hen zeer kostbaar wordt (vooral op groote schepen waar de inleg daartoe soms ƒ200 bedraagt), voorlaan van 's rijks wege te verstrekken, met dien verstande, dat daarvoor per centsgewijze door de officieren zal worden betaald. Tol dezen maatregel, welke het Rijk slechts op een voorschot zal te staan komenterwijl aan vele zeeofficieren er eene aanmerke lijke dienst mede zal worden bewezen, zou een voorstel van wijlen den vicc-admiraal Bouricius veel hebben bijgedragen. Als een bewijs, dal ook in Westervvoide nog veel scha delijk wild aanwezig is, wordt medegedeeld, dat de opziener der jagl en visscherij, G. J. Starke te Vlaglvvedde, in de zes laatste jaren heeft geschoten: 155 vossen, 172 valken, 1 bun- sing en 7 wezels. De kerkenraad der Nederd. Herv. gemeente te Zwolle heeft aan den raad een adres ingezonden, waarbij verzocht wordt, dat lo. de openbare dronkenschap als zoodanig, door den plaalsel. wetgever, met straf worde bedreigd; 2o. van nu voorlaan de vrijheid lot het lappen van sterken drank, in het belang der openbare orde en zedelijkheid, zoo veel doenlijk worde ingekort en binnen engere grenzen beperkt. De com missie uit den raad, in wier handen dal adres is gesteld, heeft als haar advies uitgebragt, dat bet altijd moeijclijk zal zijn den graad van dronkenschap aan te wijzen, die strafbaar zou zijn; dat door de wet van 1 Maart 1815 tegen het openhouden der deuren van herbergen op Zon- en algemeen christelijke feestdagen, en door de voorschriften der plaatselijke verordening van policie, omtrent het lappen aan reeds beschon ken personen en na den bepaalden tijd (11 uur), in zoover de individuele handelingen onder het bereik der wetgevende magt zijn, is voorzien. Op deze gronden vond de commissie zich niet geacht een voorstel te doen lot bel in hel leven roepen' eener verordening, als door den kcrkcraad bedoeld, en a^iz sccrde zij aan den kcrkcraad in dien geest te antwoorden. \\V v>--

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1