Generaal; niet bepaling, dat de funcliën van min. van justitie tijdelijk zullen worden waargenomen door den benoemden min. voor de zaken der roomsch-kalti. eeredienst. Alverder heeft Z. M. bij het voorschreven besluit goedgevon den, het insgelijks aangeboden ontslag door: den min. van slaat, den heer J. J. Rochussen, als min. van koloniën; den heer Mr. J S. Lotsijals min. van Marine; den heer J. Bosscha, als min. voor de zaken der herv. en andere ceredienstenen Jhr. E. A. O. de Casembroot, als min. van oorlog, aan te nemen. Uit s' Hage schrijft uien: »Van wege den minister van marine is aan den luit. ter zee der lsle klasse Jhr. de Koek de last verstrekt, om de vorderingen en verbeteringen aan het geschutsedert de laatste jareujn Frankrijk aangebragt en toe gepast, te onderzoeken.cn van zijne bevinding ten deze later rapport uit te brengen. Dien ten gevolge is met toestemming van bet fransche gouvernement gemelde zeeofficier onlangs naar Parijs vertrokken, van waar bij zich verder naar Brest, Cher- bourg enz. zal begeven." Te Arnhem heeft de sterke drank weder een slagtoffer gemaakt. Zekere S., gepensioneerd onderofficier, lid van eene burger familie, had voor ecnigen tijd als schrijver bij de mi litaire administratie zijn congé gekregen, ten gevolge van misbruik van sterken drank. Zijne familie niets meer van hem willende weten, en hij van zijn gering pensioen hier niet kunnende bestaan, zag bij zich verpligt elders eene huisvesting te zoeken, waartegen hij echter zeer opzag. Derhalve zocht hij wederom troost in den drank. 11. Zondag ging hij even wel met een ander naar het naburige Huisseri, waar hij zich zoo te buiten ging, dat zijn medgezel hem in den steek moest laten. Deze kwam wel, maar S. niet terug, en later vond men zijn lijk in eene sloot halfweg Huissen en Arnhem. Voor eenige dagen is te Oosterhessclen een oude reus achtige beuk geveld, wiens stam niet minder dan 18 voet om trek had en een kruin van verbazenden omvang. Gewoonlijk werd hij met den naam van wonderboom bestempeld en, daar hij in de nabijheid van den openbaren weg stond, trok hij menig vreemdeling tot zich, die hem bewonderde. Zijne geboorte ligt in het duister en aan zijn leven is menige her innering uit den ouden tijd verbonden. Naar men zegt, moet hem vroeger de eer te beurt gevallen zijn, om de dorpsklok in zijne stevige armen te dragen. Steeds pa! staande tegen stormen en orkanen, was hij, in zijn zomerkleed gedoscht, het sieraad en de wellust van het gebladerdehet aangenaam verblijf van den vermoeiden reiziger en de vreedzame dieren des velds. De mensch, de grootste geweldenaar op aarde, heeft hem meedoogenloos van liGt leven beroofd, waarin hij nog zoo zeer nuttig kon zijn, en is zijn geraamte bestemd om een deel uit te maken van den nieuwen koren-, pel- en oliemolen, die te Dalen zal geplaatst worden. Niet minder dan 30 wagens zullen noodig zijn, om zijn ligchaam ter bestemde plaats te brengen. Voor eenige dagen kwam de nachttrein van Edinburg naar Londen met een ongeladen kolentrein in de nabijheid van Wi- gan in botsing. Onderscheidene kolenwaggons werden gedeeltelijk en de locomotief van den mail-trein geheel verbrijzeld terwijl on derscheidene rijtuigen aanmerkelijk beschadigden drie passagiers ernstig, ofschoon niet gevaarlijk gewond werden. Dit onheil onstond daardoor dat het sein, om den mailtrein te stoppen, door den machinist niet werd opgemerkt. De keizer van Frankrijk heeft dezer dagen den heer Ferdinand de Lesseps ter particuliere audiëntie ontvangen, be nevens den hertog van Albufera. Z. M. heeft hun de stellige verzekering gegeven, dat de heer de Thouvcnel reeds instructie had ontvangen om van de eerste de beste gelegenheid gebruik te maken en rnel het engelsche kabinet onderhandelingen aan te knoopen tot verwijdering van de laatste zwarigheden, welke zich opdoen tegen de volvoering van het plan der doorgraving van de landengte van Suez. Men heefteen oogenblik gevreesd over een geschil tusschen de sardinische en toscaansche regering. Toen baron de Talley- rand en sïr James Hudson de voorstellen van Frankrijk en En geland aangaande de sluiting van Midden-Ilalie, aan graaf de Cavour hadden* medegedeeldhaastte deze zich daarvan aan de voorluopige regeringen mededeeling te doen. Bij de eerste lezing kwain eene nieuwe verkiezing aan baron Ricasoli voor, als be neden de waardigheid van de toscaansche vergadering, en wei gerde hij daaraan zijne toestemming te geven. Graaf de Cavour belastte daarop een zijner vrienden tien heer Ricasolie verdere inlichtingen te geven, en dit gelukte volkomen, daar deze te kennen gaf alle vertrouwen in de voorzigtigheid van graaf de Cavour te stellen en hem alle vrijheid tot handelen in deze zaak te geven. Omtrent de voorgewende onzekerheid der fransche gren zen, wanneer, ingeval de aanhechting van Midden-Ilalie aan Sardinië, niet een gedeelte van Savoye bij Frankrijk vvierd in gelijfd, laat de Examiner zich dus uit: »Het ware een ijdel werk, ook slechts een enkel woord over een zoo onzinnig voor wendsel te verliezen. Beter zou het zijn, het land terstond weg te nemen en daar voor geenc andere reden dan het: Zoo wil ik het"te geven". Van gelijk gevoelen is de Saturday Review als zij zegt: Wanneer het wegnemen van die provincie wer kelijk onvermijdelijk is gewordendan is het beter dit door schaamteloos geweld dan door eenig huichelachtig voorwendsel van regt te bewerkstelligen". Te Darmstadt bestaat het plan, een groot locaal op te rigten voor kunst- en nijverheids-tentoonstellingengezellige bijeenkomsten, enz. Voor het tol deze onderneming benoo- digde kapitaal zijn reeds vele inschrijvingen gedaan, zoodat men hoopt, dat het gebouw reeds in den zomer van het vol gende jaar, bij gelegenheid van het aldaar te houden vijfde Midden-Rijnsche muziekfeest, kan worden ingewijd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2