HELDËRSCIIË eh MEtWEDIEPER COMT. DONDERDAG Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30 Franco per post»1.50 Enkele nommers»0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post» directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0 15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever ACHTTIENDE JAARGANG. 1TIE TT S T IJ D I 1T E 1T. HELDER en NIEUWEDIEP 21 Maart 1800. Naar men verneemt, zal aanslaande Zondag den 25 de zer, door den Evangelist II. van Veen Jrdes avonds ten half zes ure, in de doopsgezinde kerk gesproken worden. Eerstdaags wordt alhier van Amsterdam verwacht Zr. Ms. stoomschip H e c l o r om tegen de helft der volgende maand in dienst te worden gesteld. Den 25slcu dezer vertrekt de O. I. laudpost over Mar- scille. Volgens geruchtente 's Hage verspreidis of zal het ontwerp, betreffende de doorgraving van Holland op zijn smalst, door de ministers, zoo al niet ingetrokken, althans bij de Tweede Kamer der Slalen-Generaalvooreerst niet behandeld worden. Volgens diezelfde geruchten, zouden verschillende an dere wetsontwerpen een gelijk lot ondergaan. De heer F. X. R. 't Hooft, vice-admiraal der Neder- landsche zeemagl, is den 1G dezer te Dordrecht overleden. Door Z M. is bepaald, dat er op lsteu Julij a. s. bij de onderscheidene corpsen des legers onder de miliciens der lig- ling van 1859, welke den 17deu April e. k. in active dienst opkomen, oone loling zal plaats hebben, ten einde daarna te regelen, wie hunner, lot aanvulling van ontbrekende vrijwilligers langer dan zes maanden onder de wapenen moeten blijven, terwijl die miliciens welke op het bepaalde tijdstip zijn opgeko men, en daartoe niet verpligt zijn, op den 11 den Oclobcr aanstaandeweder in het genot van groot verlof zullen worden gesteld. De Minister van Staat en van Financiën, in ervaring gekomen zijnde, dat, niettegenstaande de herhaalde waarschu wingen daaromtrent gedaan, de aanneming en weder-uilgifte van vreemde muntspeciën en bepaaldelijk de Belgische twee centimes stukken, tot nadeel vooral vau den winkelhandel en arbeidslieden in sommige gedeelten des Rijks, in aanzienlijke mate blijft plaats vinden, herinnert bij deze, met verwijzing op vroegere afkondigingen, dat niemand tot de aanneming van eenige dier muntstukken kan worden verpligt, en waarschuwt nadrukkelijk al de ingezetenen voor de schade waaraan de hou ders van die alhier geen wettigen cours hebbende munt, bij eene eventuele hermunting der Nederlandsche kopercirculatie zich blootstellen. Dezer dagen kwam te Workum een schipper aanmet zijn vaartuigvan eene kleine reis uil het landna het noo- dige verrigt te hebbenheeft hij zich ter ruste begeven in het vooronder, dat gesloten was, des morgens wekte men hem te vergeefs. Men opende het luik en vond den jougen mau geslikt in zijne kooi liggen, zoo men verneemt ten gevolge van kolendamp; de man was te vorigen jare gehuwd en zijne vrouw voor eenige dagen bevallen. Uit Cognon (Luxemburg) schrijft men van lo dezer, dat aldaar twee jongelieden, broeders, tengevolge van de he vige koude en de groote massa sneeuw, niet verre van hunne woning zijn bezweken. Toen men hen vond, was er in den een nog leven, maar hij overleed kort daarop. Dezer dagen zond de landbouwer II. Ruimer te Beek bergen een zijner knechten opliet land, om mest onder te spil lenom daar aardappelen te kunnen poolen. Op dit stuk land heeft, naar men zegt, in den spaanschen tijd eene herberg ge staan, die den naam droeg van «hel Hert," vanwaar nog heden het gezegde bouwland den naam draagt van »Herlsweide." De knecht ontdekte na cenigen tijd spitlciis cenig gemunt geld, en vond verder zoekende een gebroken potje met ongeveer 800 stuks zeer klein zilvergeld, blijkbaar afkomstig uit vroegere eeuwen. Te 's Hcrlogenbosch had voor eenige dagen een verschrik kelijk ongeluk plaats. Een der kundigste werkliedende hep^ A. Dijkmans, koperslager, bezig zijnde in zijn werkplaats metv

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1