net draaijen van groote vazen uit zink, moest, om het zink zacht te maken, vuur onder het blok aanbrengen, waarop die vazen worden gedreven. Het hout kromp daardoor tot dat het met geweld uit elkander sprong. De helft van het blok vloog tegen het hoofd van den werkmandie tot overmaat vau on geluk daardoor achterover sloeg en door een valluik van de bovenwerkplaats naar beneden viel. Men vond hein levenloos met een verbrijzeld hoofd. In zijnen val had hij met een bij tel een leerjongen op het hoofd geslagen, die daarmede eene hoewel niet doodclijke wond bekwam. Aan een particulier schrijven uit Suriname ontleenen wij het volgendeDe verjaardag des konings werd den 19 Februari) in die kolonie feestelijk herdacht. Talrijk waren aldaar op dien dag de blijken van liefde en gehechtheid jegens het vorstelijk huis. De hoop op eene nieuwe wetgeving voor die kolonie is niet weinig verlevendigd door de tijding, dat men de komst van den bekwamen regtsgeleerde Mr. Metmanmet dat doel door de regering derwaarts gezonden, kan tegemoet zien. Met des te meer verlangen wordt door de kolonisten naar wijzigingen in de wetgeving uitgezienom dat men het ervoor houden mag, dat de emancipatie der slaven nu spoedig volgen zal. Men houdt zich verzekerd, dat Suriname door een en an der belangrijke voordeden zoowel voor zich zelve als voor het Moederland opleveren zal. De landbouw is nu geheel en al in handen van administrateuren, waardoor alle ondernemingsgeest wordt uitgedoofd. Maar als eenmaal de eerste schok aan het oude stelsel gegeven is, dan zullen even als in het naburige Demerary, leven, werkzaam en bloei de onvermijdelijke gevolgen zijn. Omtrent de zamenzwering onder de vreemde troepen te Djokjokarta, meldt men van particuliere zijde het volgende: »Gelijk bekend is. heeft men in Europa eene menigte zwilsersche soldaten voor het Indisch leger aangeworven; van deze zijn na aankomst in Indie 500 te Solo en 500 te Djocja in garnizoen gelegd. Eenige dagen geleden is in laatstgenoemde plaats onder de Zwitsers een complot ontdekt, dat in vereeuiging met hunne landgenooten te Solo gesmeed was; 30 dier Zwitsers hadden namelijk het plan gevormdom al de officieren en europccsche ingezetenen te vermoorden en de schatkist te plun deren, om vervolgens te trachten te Samarang een schip te overrompelen en daarmede met hun buit te vertrekken. Een half uur vóór dat dit plan ten uitvoer gebragt zoude worden werd het gelukkig door een Franschman (een Parijzenaar) aan het licht gebragt. Anders waren velen als slagtoffers gevallen. De zameuzweerders hadden hunne geweren geladen en waren buitendien van dolken en messen voorzien. Ik behoef u niet te zeggen, hoeveel sensatie deze gebeurtenis heeft te weeg gebragt. De beriglen uit Hongarije luiden voortdurend onbevredi gend. Van welonderrigte zijde wordt bevestigd, dat de rege ring volstrekt niet gezind is toe te gevenmaar integendeel besloten heeft, met gestrengheid te handelen. Ook in Croa- tie heerscht eene ongunstige stemming. Op Groenland is onlangs eene boekdrukkerij en eene lithographische inrigting voor het eerst in het leven geroepen en reeds is een aldaar gedrukt werk verschenen. Hel is geti teld Kaladit OkalluktuaUiait en bevat eene verzameling le genden door de inboorlingen geschreven en in de Groenland- sclte taal met eene Deensche vertaling gedrukt. Hel werk is versierd met twaalf hout-gravures, door een inboorling ver vaardigd, benevens acht nationale liederen met woorden en muziek. Het geheel is even belangrijk als oorsponkclijk. Het volgende is uit eene authentieke bron geput: Dezer dagen begaf zich baron Brenier, Fransch gezant te Napels, naar het paleis des konings, ten einde een gehoor bij Z. M. te hebben. Men liet hem geruimen tijd wachten, lot einde lijk een hoveling hem kwam zeggen: »Men heeft overal naar den koning gezocht, maar Z. M. is nergens te vinden."- »Het schijnt derhalve," hernam baron Brenier met een glimlach," dat Z. M. verloren is!" «Neen," merkte Sabatellieveneens glimlagchendeaan, »Z. M. heeft slechts den verkeerden weg ingeslagen 1"— «Laat ons hopen, dat dit het geval is!" ant woordde de gezant. Alle uit Rome ontvangen beriglen stemmen daarin over een, dat de pauselijke regering vast besloten is, geen stap te rug te gaan, maar het uiterste te wagen. Men houdt het dan ook voor zeker, dat er ernstige conflicten tusschen de verbon den troepen en die van den H. Stoel kunnen worden ver wacht. Het aantal politieke gearresteerden te Napels, dat bij het vertrek van den laatsten post nog vermeerderde, wordt ge schat op 130. De aankomst van de Engelsche vloot heeft de hoop op verlossing bij de liberalen verlevendigd. De Morning Post bevat de volgende dépêche uit Patijs: »De gisting in Sicilië is groot. Men laat duiven, met de na tionale italiaansche kleuren versierd, opvliegen; men ontsteekt vuurwerk; men hoort de kreten van: Leve Italië! Te Palermo zijn de gevangenissen opgepropt met gearresteerde personen". Door eenige arbeiders, bezig zijnde aan de doorgraving der versterkingswerken van Lier, nabij de Autwerpsche poort, zijn eenige deelen opgegraven, blijkbaar behoord hebbende lot het geraamte van een antcdiluviaansch dier, waarvan liet ras tot nog toe geheel onbekend is. De opgegraven deelen bestaan in vier tanden, waarvan eene 5 M kilo moet wegen; twee reusachtige stukken van ribben, nog onderscheidene been deren, en een schouder, ruim een el groot. Door natuurkun digen wordt beweerddat het de overblijfselen zijn van een maslodon of uronwelke den vorm onzer ossen haddendoch drie of viermaal grooler waren. Niet wetende, wat zij hadden ontdekt, hebben de werklieden onderscheidene voorwerpen stuk geslagen. Het stedelijk bestuur heeft echter alle personen, die fragmenten van dit geraamte inogten bezitten, uitgenoo* digddie op het stadhuis te willen inleveren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2