MWEDIEPER (löliïiWT. DONDERDAG SAP R I L. 1TIE "CT W S T IJ D IH Gr E 1T. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuicediep. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30 Franco per post»1 50 Enkele nommers«0 10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en posU directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever HELDER en NIEUWEDIEP 4 April 1800. Op den 51 Maart jl. had het examen plaats, van de leerlingen der lagere Industrie school, opgerigt door liet Depar tement Helder, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Behalve door de Bestuurderen van het Departement en van dc Industrie-school, werd dit examen bijgewoond door onderschei dene leden van den gemeenteraad en van de schoolcommissie daartoe door hel Bestuur der school uitgenoadigd. De leerlingen, ten getale van ruim 40, gaven proeven van hunne vorderingen, in het teekenen, volgens de Methode van de Gebr. Dupuisin de rekenkunde en in de beginselen van de natuur- en werktuigkundewelke proeven in der daad be wezen dat het Departement Helderdoor de oprigting der lagere Industrie-school een zeer goed werk heeft tot stand gc- bragt. Na afloop vau 't examen betuigde de Directeur-voorzitter der school zijne tevredenheid aan de leerlingen, spoorde hen aan om bij eene hervalling der lessen, inliet volgende winlersaizoen, op nieuw van deze, voor hen zoo nuttige inrigting gebruik te maken en opende aan de leerlingen van den derden curcus het vooruitzigt, dat zij ook nog den eerstvolgcndcn winter aan de lessen zouden kunnen deelnemen. Daarna sprak een der bestuurderen van 't Departement een woord van dank aan de Directeuren en onderwijzers der school, voor hunne moeite en zorg aan deze inrigting besteed, en aan de leden van den raad en van deschool-commissie, voor hun ne belangstelling in de schoolbewezen door hunnne opkomst, ter bijwoning van 't examen, waarmede dit onderzoek werd be sloten. Ds. 1F. P. Wolters te Schagen heeft het beroep tot predikant te Harlingen aangenomen. Z. K. II. de Prins van Oranje neemt bij voortduring aan de zittingen van den raad van Staten deel. Met genoegen heeft men gezien, dat Z. M. bij besluit van den 8 Maart N°. 54 cenige wijzigingen gebragt beeft in bet reglement voor het koninklijk instituut voor de marine alhier. Hierdoor is toch de leeftijd voor de toelating bepaaldmet een jaar verhoogd, wat men voordeelig mag achten voor eene grondige voorbereiding der jonge lieden, die zich als adspirant- adelborstcu aanmeldenterwijl tevens door eene der nieuwe bepalingen voor hel vervolg een einde gemaakt wordt aan eene bestaande onregelmatigheid. Jaarlijks toch werd op bel admis sie-examen onderzoek gedaan naar de vorderingen inde beginse len der wiskunde, waarvan in het programma niet gesproken werd, en al had dit, gelijk beweerd werd, geen invloed op de plaatsing, zoo bleek het toch daarna, dat die jonge lieden, welke zich vóór het examen daarop minder hadden toegelegd, na hunne plaatsing, bij dal onderwijs de nadeelige gevolgen daarvan moesten ondervinden Thans is de kennis der wiskun de en te regtmeer op de voorgrond gestelden onder de voornaamste vereischten lot toelating opgenomen. Met den 16 April aanstaande worden op het wachtschip alhier geplaatst, de luitenant ter zee 2de klasse D. E. G. Wolter beek Muller en de scheepsklerk J. Beijer. Den 26sleu Maart vond men in een water onder de ge meente Heglhuizcu, hel lijk van den 75jarigen M. Giesen blijkbaar was de oude man door den vochtigen kleigrond uitge gleden, althans aan den waterkant vond men duidelijke sporen, dat de verongelukte te vergeefs bad beproefdzich zeiven nog te redden. Tc Norg, Langelo en te Lievercn hecrscht eene ziekte onder de kippen-bevolkiugkenleckencu zijn, onder leggende, kippen, eerst het wit en dan het zwart worden der karnmj Als zij iu de tweede periode zijn gekomenhoudt het leg op. Menigeen aanschouwt dit met droefheid, omdat hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1