Den oOsten dezer vertrekt de O. I. landpost over Sou- tiiamplon. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal waarschijnlijk slechts eene kleine maand bijeenblijvendaarin alleen afdoende de kleine ingekomen wets-ontwerpen, en onderzoekeu de wels- voordragten nopens de spoorwegen en de regterlijke organisatie. Na de verkiezingen in de maand Junij zou de Kamer hare zit tingen hervatten, als wanneer men hoopt, dat alsdan de ant woorden der regering gereed zullen zijn op de uitgebragte ver slagen, betrekkelijk de twee evengenoemde wets-ontwerpen. Ten gevolge van de onlangs door den Minister van Ko loniën gemaakte wijziging in engagementen der vreemdelingen, welke zich voor de dienst in de overzcesche bezittingen verbin den, n. 1. dat zij zich voor twaalf achtereenvolgende jaren moeten engageren, en wel bij het Nederlandsch leger, om te dieneu in of buiten Europa, zullen een aantal vreemde mili tairen te Harderwijk in garnizoenwelke op bovengemelde voorwaarden zijn aangenomen, bij het 6de regiment infanterie worden in dienst gesteldtot tijd en wijlen zij naar Indië zul len worden in dienst gezonden. Van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, zijn over Alexandrië ontvangende onderstaande telegrammen. Buitenzorg, 8 Maart. Bevredigendeberigten van Bandjermas sing. De benling Amonlai is genomen, met groot verlies aan 's vijands zijde. De rust in Binoa-Lima (de vijf groote distric ten) hersteld, Hidayat ontslagenen radja Moeniuggesneuveld. De benling van Soerapatti genomen. Van Boni en andere ge deelten van Indië, niets bijzonders. Buitenzorg, 22 Maart. Berigten uit Bandjermassing ontvangen tot 17 dezer. De expeditie legen Kaudangan, met goed gevolg bekroond. Aan de Kapoeas ging alles wel. Eene benling geno men. De algemeeue toestand is snel verbeterende. Eenige on rust in Tana Kauta laut. Generaal van Swieten en troepen zijn terug van Boni, na de zaken aldaar, tot algemeene vol doening, geregeld te hebben. Meer troepen gezonden naar Bandjermassing. Zr. Ms. schepen Juno en Citadel van Antwerpen, aangekomen. Men verzekert, dat in het begin der volgende maand de onderzeesche telegraaphkanel, die de Noord-Hollandsche kust met de Friesche moet verbindenreeds zal gelegd zijn. Hierdoor z,al aan den lang gekoeslerden wensch van de noordelijke pro vinciën, om in onmiddellijke telegiaphische verbinding met de hoofdstad des rijks te staanvoldaan worden. De punten van verbinding aan de beide kusten zijn de vuurtorens bij Enkhui zen en Staveren. Dezer dagen is in de papierfabriek van den heer van Gerrevink, bij Hatlem, een der oudste knechts uilgegleden, met den linkerarm tusschen twee heete cylinders geraakt en voor dat de machine kon stilstaan reeds tot aan den schouder medegetrokken, zoodat de arm tot daar moest afgezet worden. Een visscberspiuk uit Aruemuiden is, met 3 personen bemandop de hoogte van Domburg door een rukwind en hooggaande zeeën overvallen, waardoor dit vaartuig met manen muis een prooi der golven is geworden. Vijf huisgezinnen zijn door deze ramp op eens van hun bestaan beroofd en tot de diepste armoede vervallen. Het Journal général de l'inslruclion publique deelt mede, dat Mej. Cleret, privaat onderwijzeres te Parijs, voor cenigen tijd een middel had uitgevonden, om aan de dooven het ge hoor terug te schenken, bestaande in bet droppelen van zwa- vclaether, tot eene dosis van 4, 3, 6, 7, 8 tot 10 droppels dagelijks, in den buitensten gehoorgang. Na 14 dagen moet men het gebruik eenige dagen staken om daarmede alweder met de noodige tusschenruimten, langen tijd voort te gaan. Vermits dit middel, blijkens het onderzoek ecner door den mi nister van binnenlandsche zaken benoemde commissie, de beste resultaten opleverde, aan doove kinderen het gehoor terugge schonken had, heeft zij aan Mej. Cleret den prijs Montyon toegekend; doch deze plotselinge eervolle verbetering van hare stoffelijke positie heeft de arme vrouw den geest beneveld. De Triester Zeitung meldt uit Conslanlinopel de volgen de «volkomen geloofwaardige" anecdote: Twee kooplieden hebben dezer dagenten overstaan van getuigen, een schrifte lijk contract gesloten, waarbij de eene zich verbindt, voor de som van 1000 piasters, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor.... al de begane zonden des anderen, welke verbindtenis in tegenwoordigheid van vele personen en tegen klinkende munt werd nagekomen. De verkooper van dit nieu we handelsartikel verheugde zich hartelijk, zoo goedkoop ver kocht te hebben, en verzekerde, dat hij gaarne zelfs 5 a 6000 piasters zou hebben betaald, zoo de andere dit verlangd had. Uit Bayonne wordt gemeldt, dat aldaar eene proclamatie is verspreidwaarbij de soldaten opgeroepen worden om Spanjes eer te handhaven, en de oneer te wreken, het vergoten bloed der Spaansche soldaten aangedaan, door de vernederende vrede, met Marokko gesloten. Deze proclamatie is in zeer beleedigende bewoordingen gesteld. Maarschalk O'Donnell, de heer Noccdal, de conservatieve partij, de koningin-moeder Maria Chrislina en vele anderen worden daarin zeer beleedigd. Deze proclamatie is onderteekend door den heer Poseda Herrera, minister van binnenlandsche zaken, en den markies de la Vega Armayo, gouverneur van Madrid. Beiden hebben tegen den vrede te Tetuan geijverd en de eerste beeft daarom zijn ontslag aange vraagd men denkt evenwel dat deze onderteekeningen valsch zijn. BURGERLIJKE STAND. Van 21—28 April 1860. GEHUWDJ. van der Wal en M. Dekker. A. Senderman en E. G. Steilberg. BEVALLEN: A. Roodt geb. Evers Z. S. M. E. Jordans geb. Imcke D. M. D. Faber geb. Corporaal D. N. Roosloot geb. Visser Z. A. Amons geb. de Jong Z. N. de Vries geb. Visser D. J. C. Kamp geb. Braakhaan Z. T. Kwinkelenberg geb. Ruis D. A. Ja-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2