handelsvaartuigen; de twee gouverneurs van Kanagawa. Bij het graf werden dertig salvos met het geweer gelost. Een groot aantal Japannezen woonde de plegligheid bij. Men zegt dat de Nederlandsche consul aan de Japansche au toriteiten, ten behoeve van de familiën der vennoorden, eene schadevergoeding van 20,000 dollars heeft gevraagd. De vreemdelingen waren voornemens, tot hunne eigene be scherming, een corps scherpschutters op te rigen. Het aantal adspiranten, welke eerstdaags aan het examen zullen deelnemenom als cadet voor de verschillende wapens op de Koninklijke Militaire Akademie te Breda te worden ge- admiteerd, bedraagt ruiin 150. In de N. Rott. Cour. wordt geklaagd, dat niet verre van Arnhem, het kantougcregt wordt gehouden in de gelagka mer der herberg, waar over het billard eene plank en groen kleed worden gelegd, het geen tot tafel dient voor den kanton- regter en zijn griffier, voor de billard worden twee lessenaartjes gesteld voor de pleitbezorgers. Er wordt gevraagd, of zulk on gepast ameublement overeenkomt met de waardigheid van, en wel den eerbied zal verhoogen voor de regterlijke autoriteit. In de zitting der Tweede Kamer van j. I. Vrijdag werd na eene korte beraadslaging bij acclamatie aangenomen eene door den heer Sloet van Oldhuis voorgestelde motie van den volgende inhoud »De Tweede Kamer der Stalen-Generaalonder verklaring dat het Indische leger, onder leiding van den generaal van Swietenin vereeniging met onze wakkere zeeinagt, zich door het gelukkig ten einde brengen van den oorlog op Bonie, je gens vaderlanden koning verdienstelijk gemaakt heeft, gaat over tot de orde van den dag". Te Bergen-op-Zoom is dezer dagen in eene herberg twist ontslaan tusschen eenige burgers en een hoornblazer der artille rie. Na de herberg verlaten te hebben, heeft voornoemde hoorn blazer met zijn sabel een der burgers H. v. M. postiljon tus schen Bergen-op-Zoom en Roozendaaleen zoo erstigc houw op het voorhoofd toegebragt, dat hij bewusteloos ncderzeeg. Door de ijverige nasporingeu der marechaussee, is het mogen gelukken den dader in handen te krijgen, welke eerst alles ont kende, doch later, na veel moeite tot bekentenis is gekomen. Door den med. doctor van Hal en den chir. van de Putte, is terstond aan den lijder geneeskundige hulp verleenddie echter niet buiten gevaar verkeert. Voor eenige dagen is te Groningen een metselaar van eene aanzienlijke hoogte gevallen, waarbij hij een paar ribben heeft gebroken I)e heer, aan wiens huis hij het ongeluk kreeg, heeft hem het volle weekloon toegekend, gedurende den gehee- len duur zijner ziekte, een voorbeeld, dat in zulke omstan digheden navolging verdient. Men schrijft van de Moerdijk 14Mei. Gisteren had erop hel Hollandsch diep in de nabijheid der Noordschans, een tref fend ongeluk plaats. De visscher W. Brandvan zijne vis- schuit met eene roeiboot huiswaarts willende keeren, had het ongeluk door den hevigen wind en onstuimig water vol of om ver te slaan en jammerlijk te verdrinken. De ongelukkige was een braaf en oppassend huisvader en laat eene weduwe met vijf nog onverzorgde kinderen achter. Te Lissabon is een monument opgerigt ter herinnering aan Portugals grooten dichter Camoëns. Op een achtkantig piëdestal en renaissance-stijl, staat het beeld des dichters. In de regterhand heeft hij eene rolzijn heldendichtdat hij bij eene schipbreuk zwemmende reddezijn linkerhand rust op het gevest van zijn zwaard. De beeldhouwer is Victor Bastos. Een te Konstanlinopel in de Turksche taal verschijnend dagblad bevat de volgendewaarlijk niet alledaagsche advertentie »Een jong meisje, Delisch genaamd, van den stam der Nogais, 21 jaar oud, schoon, van goede familie, eene uitmun tende opvoeding genoten hebbende, biedt zich aan om een jongman te huwenindien hij haar bevalt. Nadere inlichtingen bij Hafiz-Pacha, president der commissie voor de Circassische emigratie." Men schrijft uit Palermo 15 Mei. De gisting in de stad en op het platteland is nog niet gestild. Heden werden in vijf kerken, na het eindigen der mis, de kreten aangeheven: Leve de H. Maagd! Leve Italië! Leve de vrijheid! Des avouds had den er volksverecnigingen plaats, waarbij meer dan 10,000 menschen op de openbare wandelplaatsen bijeenkwamen. De policie kon niets doen, om zulk een menigte uileen te drijven en vuurde op het volk, zoodat drie menschen gedood en tien ernstig gewond werden. Er hebben daarna talrijke arrestatien plaats gehad. Te Marseille is een brief ontvangen uit Talamone, door een officier van Garibaldi geschreven, waarin gezegd wordt, dat 1100 vrijwilligers zich te Genna hadden ingescheept. Het dub bele getal had zich aangemelddoch het was onmogelijk hen aan te nemen. Garibaldi en Bixio voeren het bevel over de schepen. De maire van Talamone heeft Garibaldi bij zich ont vangen, terwijl de bevolking de vrijwilligers feestelijk begroette. Uit de berigten, welke de Napelsche gezant te Weenen schier dagelijks ontvangt en steeds aan graaf Rechberg mede deelt, blijkt, dat de opstand in Sicilië, die men bedwongen achtte, weder zoo hevig is ontvlamd, dat de koninklijke troe pen in ecu hoogst gevaarlijke positie verkeeren. Met zeer groote spanning ziet men thans te gemoet, wat de Europeesche mo gendheden tegenover deze bedenkelijke gebeurtenis zullen doen. In diplomatieke kringen twijfelt men er intusschcn zeer aan of de mogendheden wel iets doen zullen, en men gelooft dat zij, even als bij zoovele andere dergelijke gebeurtenissen, al hare bedrijvigheid zullen beperken tot veel geschrijf. Garibaldi is op Sicilië geland. Volgens het gerucht moet hij rijkelijk voorzien zijn van geld en wapenen. Eene afdeelingder Britsche vloot is derwaarts gestevend, om de Engelsche onder danen aldaar te beschermen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2