Te Rochelle ontving iemand uit Straatsburg een kistje waarvoor hij bijna G francs vracht moest betalen. Toen hij het opende vond hij er niets in dan eene terrine de foiegras, die de vracht niet waard was. liet huisgezin ging aan tafel om de dure ganzenlever op te eten en zich eens duchtig daar aan te goed te doen, evenwel den wensch uitende, dat nie mand het nooit meer in zijne gedachte mogt krijgen zulk een geschenk te zenden, dat men zich veel beter koop bij iederen kok of patissier in de stad kon aanschaffen. Bij het openen van de terrine lieten allen echter eensklaps dien wensch varen, want er waren daarin duizend 20francs stukken welken door een rijken oom als een voorschot op zijne nalatenschap waren gezonden. Een oppassende landbouwersknecht uit Belgie, had den loden den koopdag bezocht te St. Kruis, en was met eenige kameraden in de herberg. Daar hij beloofd had tijdig te huis te zullen zijn, onttrok hij zich des avonds aan het vrolijke ge zelschap, doch bereikte zijne woning niet. Men vond hem des morgensmet het hoofd naar beneden, verdronken in een wel put. Hij schijnt om de een of andere reden, misschien om sommige luidruchtigen te ontwijken een aan den weg gelegen erf betreden te hebben. De zwakke schutting om den put moet bezweken zijn en de ongelukkige alzoo eenen onvcrwachten dood gevonden te hebben. Naar luid van de laatste berigten met de overlandmail uit China ontvangen, was te Shanghae een gerucht in omloop dat tusschen de Russen en Chinezen eene botsing had plaats gehadmen voegde er bijdat de Russen naar Peking op marsch warenten einde er schadevergoeding te eischen voor het vermoorden van een zeker aantal hunner landgenoolen. Aan dit gerucht werd echter niet veel geloof gehecht. Berigten uit Constantinopel van 9 dezer bevestigen, dat 60,000 man Russen naar Bessarabië zijn gezouden. De on lusten in Thessalië zijn gedempt. De grieksclie regering heeft zelve den aanvoerder der beweging in hechtenis doen nemen. In Epirus heerscht gisting. In alle provinciën des rijks hcerscht algemeene ongerustheid. De eischen der Servische deputatie worden steeds grooter. Rusland ondersteunt die te genover Oostenrijk en Engeland. Frankrijk heeft eene af wachtende houding aangenomen. Riza-Pacha weigert nog het veziraat aan te nemen. In de Fransche kapel van de heilige Maria te Pera is een plegtig te Deum gezongen ter nagedach tenis van Szechenyi. Al de uitgeweken Hongaren, Italianen en Polen, vele Franschen en Armenische katholieken woonden de plegtigheid bij. Twee jongelingen uit Diest zijn voor eenige dagen op noodlottige wijze verdronken. Bezig met te visschenwerd een van hen, Raeymakers genaamd, onpasselijk en verdween onder het water. Zijn gezel Verboven sprong dadelijk te wa ter en greep den drenkelingdoch geen van beiden kwam meer levend boven water. De kleine Raeymakers, die hiervan oog getuige was, riep om hulp, en de persoon van Peeters van het Schoonaerde kwam daarop aanvallensprong te water en bragt de drenkelingen aan den kant, doch, te laat; zij waren niet meer. Omtrent Garibaldi leest men in de Times: »Van een man als Garibaldi laat zich veronderstellen, dat hij in elk geval iets belangrijks zal uitvoeren. Als hij geen troon omverwerpt zoo zal hij dien toch schokken, en als de Sicilianen zijner niet als een bevrijder gedenken, zoo zullen zij zijne uagedachtenis als die van een martelaar heilig houden. Hij zal zijne onder neming noch gelijk een Spaansch Bourbon in den steek laten, noch de zaak behandelen op eene wijze, die hem en zijne lot- genooten op gelijke manier als John Brown in het verderf stort. Mogelijk, dat hij schipbreuk lijdt; maar hij zal het hart der slechtste regering iri Europa met schrik vervuld en in Zuid- Ilalië een licht ontstoken hebben, dat nimmer zal worden uit- gebluschten zoo hij welligt den dag niet zal belevendat het gehccle schiereiland zal bevrijd zijn van het juk, dal het Noor den reeds heeft afgeschud, zoo zal de bevrijding toch hoofdza kelijk zijn werk zijn. De door zijne expeditie bereids te weeg gebragte groote gisting levert het bewijs van het vertrouwen dat de wereld stelt in zijne bekwaamhedenen van de overtui ging, welke zij heeft van de nietswaardigheid der Napolilaan- sche regering". Volgens mededeelingen uit Mecklcnburg, is de toestand der bevolking van het platteland aldaar steeds zeer ongunstig. Niettegenstaande de cholera in het afgeloopen jaar de bevolking fel heeft geteisterd, en reeds velen hun vaderland hebben ver laten om zich mccrendeels naar Amerika te begevenwordt de emigratie weder op groote schaal voortgezet. Voor korten tijd zijn dan ook eenige honderde landlieden naar Rusland uit geweken, en dezer dagen bevond zich op den spoorweg naar Hamburg ruim een honderdtal plattelandbewoners, met het doel om in Amerika hunne fortuin te zoeken. Een werktuigkundige te Eilendorf bij Akende heer Offergeld, heeft een eenvoudig middel uitgevonden om de me nigvuldige ongelukken Ie voorkomendie in de fabriekenhetzij die door stoom of andere krachten bewogen wordendoor de drijfriemen worden veroorzaakt. Hij heeft namelijk een mecha nisme uitgevonden, dat de drijfassen van iedere machine oogen- blikkelijk doet stilstaanzonder dal het stoom- of waterwerk eenige stilstand behoeft te ondergaan. De methode is zeer een voudig, niet kostbaar en reeds in de fabriek van de heeren Nelissen en Zoon te Aken toegepast. De dagbladen van Dublin behelzen thans eene publicatie der bevoegde autoriteit, waarbij de aanwerving van manschap pen voor het pauselijke leger strengelijk wordt verboden. Ieder, die zich, zonder speciale vergunning der regering, heeft laten aanwerven, en ieder, die zich aan het werven zelf schuldig maakt, zullen worden gestraft met boete en gevangeniszelling, terwijl alle schecps-bevelhcbbers of eigenaars van schepen, die, willens en wetens, aangeworven manschappen of wervers mog-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2