tlaarloe naar een der dotten in Engeland moeten begeven. Ove rigens zouden de overige schepen van het escader aldaar blijven, en zoo de omstandigheden elders daarin geene verandering brag- ten zou dezen zomer tegelijk de Zeeland nog een kruistogt in de Middellandsche zee doen. Aan boord der sche pen was alles wel. Zijner Majesteits fregat met stoomvermogeu Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee II. Wipjfis in den mor gen van den 23steu dezer te Plymouthaangekomen. Aanboord was alles wel. In het begin der volgende maand zal, naar men meldt, Zr. Ms. transportschip Heldin, onlangs uit W. Indie alhier binnengekomen, naar Lissabon vertrekken, ten einde de victu alie en ammunitie naar het aldaar liggende escader over te voe ren. Met dien bodem zullen enkele officieren vertrekken, lei- aflossing van anderenaan boord van de fregatten Evertsen en Wassenaer. Op de Heldin zijn de luit. Ie kl. Kipen de offic. v. adm. Thierens non-actief gewordenterwijl de luit. 2e kl. Jhr. de Brauiv op het wachtschip te Amsterdam werd over geplaatst. Op de Heldin komt de offic. v. adm. v. Nuys in wiens plaats op de A r e 11 d te Rotterdam komt de oflic. v. ad 111. Iiuighart. Er is thans bij de marine weder groot gebrek aan volk. Voor het stoomfregat Zeeland is het van alle zijden bijeengebragt, waardoor de wachtschepeu bijna niet toereikend voorzien zijn om behoorlijk schoonschip te kunnen maken. Men wil, dat het gebrek aan volk ook de reden is, dat het stoomschip Bromo dit jaar niet in dienst kan komen. Woensdag 11. werd te Amsterdam gehouden de 4de jaarlijksche alge- meene vergadering van AANDEELHOUDERS in de DUINWATERLEIDING MAATSCHAPPIJ van den Helder en het Nieuicediep. Uit het door den di recteur uitgebragte verslag blijkt dat de MAATSCHAPPIJ steeds in gunstigen toestand verkeert. Gebouwen, stoommachines en kanalisatie hadden geene andere reparatie dan het gewoon jaarlijksch onderhoud gekost. In den loop van den zomer was een derde groote stoomketel aan de beide machines toegevoegd en werd tot meerdere waterberging een tweede bassin te Huis duinen gegraven. De metselwerken van de heeren Pisser en Co. voor de beide drooge dokken alhier, hadden eene groote hoeveelheid water verbruikt welke zonder stoornis gedurende den geheelen zomer over een watermeter is geleverd geworden. De verandering der fonteinen in standpijpen voldeed zeer goed vooral bij vriezend weder. Het contract om Z. M. schepen zoowel in de haven als op de reede van water te voorzien, werd voor 1860 op dezelfde voor waarden hernieuwd. Gedurende dit jaar zal eene leiding in het fort Erfprins gebragt worden om de nieuw gebouwde kaserne van water te voorzien. Even als in het vorige jaar werd besloten 5 p.c. of 25 gulden per aandeel uittedeelenbetaalbaar volgens aankondiging in de nieuwsbladen. Te Enschede heeft een zeer droevig ongeluk plaats gehad. Twee Israëlitische vrouwen, zich badende ia den Deukel, in de gemeente Losser, zijn door bijkomende omstandigheden beiden verdronken. De eene was moeder van negen en de andere moeder van vijf kinderen. Beide lijkeu zijn na den middag naar hunne woningen teruggebragt. In de gemeente Malhenese had dezer dagen een verschrik kelijk voorval plaats. Een persoon, gezeten op een met gras heiaden wagenbemerkte dat de naast hem op dien wagen lig gende zeis afgleed. Bij het grijpen van deze gleed ook hij van den wagen af, met het ongelukkig gevolg, dat hij met de keel op het scherpe gedeelte der zeis vielwaardoor hem liet hoofd bijna geheel van den romp werd gesneden en hij kort daarna den geest gaf. De ongelukkige was vader van drie kinderen en echtgenoot eener zwangere vrouw. Uit een bijzonder schrijven van Bandjermassin ontleent men het volgende: »De zaak, die hier in orde moet worden gebragt, kan nog geruimen tijd en veel arbeid vereischen. Door hetgeen er met de Onrust gebeurd is, moeten wij, om onze eer en onzen invloed, veel verder gaan, dan anders wel wensclielijk scheen. Vroeger hadden wij niets met de Boven-Dayak-landeu te ma ken, en de Onrust moest alleen de Tommenggong Soeroe- patti, die steeds met ons bevriend was, tegen Hidayad en Antassarie opzetten. Nu is het terrein van den oorlog enorm uitgebreid; er zal heel wat magt bijeen moeten wezen, om de muiters te kunnen iu bedwang houdenterwijl zij altijd in den eersten lijd schuilhoeken in overvloed zullen overhoudenwaar wij hen niet kunnen bereiken. »De marine moet hier veel doen: intusschen slaat de ma rine officier toch in vele opzigtcn bij dien van de laudmagt ten achter, die zijn entrée de campagne krijgt, wijn- en koelie- gelden enz. «Nadat de Suriname op de Barito het schot had bekomen uit den öOponder, die de muiters van de Onrust hadden gehaaldwelk schot door 2 ketels ging 1 man doodde en 17 kwetste, heeft de Monlrado de vijandelijke beuling, naar men weetbeschoten als ijzeren schip was de Suriname voor het doel niet zoo geëigend. Het bombardement was van goed ef fect maar toen de koloune inf.die 's nachts gedebarqueerd was, en een omweg had genomen, de muiters iu den rug aantastte, was er voor hen geen uitweg; zij wierpen zich dus in het water en trachtten door zwemmen zich te redden. Maar ons kartels- en geweervuur kwam hen leelijk op de huid, zoodat er maar weinigen ontkwamen. Wij hadden slechts een luttel verlies en hernamen den 50 ponder, terwijl nog 5 drieponders en 1 lilla van 1 pond buil werden gemaakt. Te gelijker lijd, dat alzoo de Onrust gewroken werd, waren nog op twee andere punten onze krijgers zegevierend. Hel blijft nu een jagt op muiters. Intusschen zou de zaak spoediger gedaan zijn, wanneer Hidayad, die reeds vervallen is verklaard van den troon, en Antassarie in onze handen vielen. Maar hoe daartoe te geraken Een vroegere koopmangroot liefhebber van bloemen wonende op een buitentje nabij Lyon had in zijn tuin twee pelargoniums, waarvoor hij eene buitengewone zorg droeg. Beide bloemen waren gestorven. Dezer dagen stond hij eens-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2