UELDERSEHE ei NIEEWEDIEPER tOl'HWT. DONDERDAG ITIETTWSTIJDXITGE 1T. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30 Franco per post1 50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 50 Mei 1800. Nadat het hier den 27 dezer gedurende den voormiddag zwaar uit het westen gestormd haden het tegen den avond stil werdverhief zich den daarop volgenden voormiddag een dier stormen, welke gelukkig tot de zeldzame behooren. De windrigting was. W. t. N. Gedurende den geheelen dag nam de stormtot orkaan overgaandesteeds in kracht toetot er eindelijk des avonds ten half zeven ure een winddruk was waargenomen van 117,5 op de vierkante el. De ouden van dagen herinneren zich niet zulk een storm te hebben bijgewoond. De stand van den Barometer was ten 2 ure 738, 7 m 9 men ten 8 ure 742, 9 m 7 m. Op onderscheidene punten in deze gemeente werden boomen en gaslantaarns uit den grond ge rukt en vlogen de pannen van de daken. Gelukkig dat men noch aan rijks, noch aan gemeente of particuliere eigendommen ernstige ongelukken beko men heefi. Ook de schepen ter reede, waaronder Z. M. brik Ter na te, hebben geen ongeluk gekregen. Een vreemde brik is op de Noorder Haaks verongelukt, en het volk des anderen daags door een onzer loodsbooten be houden binnengebragt. De bladeren der boomen zijn letterlijk verschroeid, en het plantsoen heeft een treurig aanzien. De schepen die in de haven lagen hebben niets geleden, en aan de onderhanden groote rijkswerken is weinig of geen schade aangebragt. Wij hebben redenen van dankbaarheid dat wij bewaard zijn gebleven voor ernstige ongelukkenwant dreigend zeer dreigend liet het zich aanzien. Er loopen geruchten dat achter Texel vier schepen vergaan zijn. De bijzonderheden daarvan ontbreken nog. Uit Katwijk aan Zee wordt de volgende droevige ge beurtenis gemeld: Zondag morgen, ten half zes ure, bevond zich de homschuit Drie Gebroeders, stuurman Klaas van der Plas, op circa twee uren afsland van Katwijk op de Noordzee, huiswaarts keerende met 80 manden versche visch, toen door een rukwind dat vaartuig werd omvergeworpenen de geheele bemanning, bestaande uit 6 personen, hunnen dood in de golven vonden. Onder de ongelukkigen bevindt zich de zoon van den stuurman en een jongeling, die de eenige zoon en kostwinner is van eene weduwe; de vier anderen laleu ieder eene weduwe en gezamelijk 16 kinderen na. Toen het onge luk plaats had, bevonden zich aldaar in den omtrek twee schui ten mede te Katwijk tehuis behooreude, met welke men zich met gevaar voor eigen leven, naar de plaats van het onheil begaf, doch helaas te laat; de schuit lag omver en van de bemanning was niets te bespeuren. Men schrijft uit Werkendam 27 Mei. Gepassecrden nacht heeft alhier een droevig ongeluk plaats gehad. Een schipper met zijn tjalkschipdiep geladen met 48,000 stuks steenvoor den wal liggende, wilde de Pinksterdagen aldaar hij zijne familie doorbrengen. Hij had aan zijn knecht verlof gegevenom des nachts aan den wal te blijven, om den volgenden morgen weder ten 4 ure aan boord te zijn, doch toen deze op den bepaalden tijd kwam, zag hij dat het schip, waarschijnlijk door den hevi- gen wind, gezonken was, zoodat de schipper en zijne vrouw, die ook aan boord was, in hunnen slaap jammerlijk verdron ken zijn. Men verneemtdat de vice-admiraaldirecteur en kom- mandant der marine alhier, de heer D. Bijl de Vroedoor Z. M. benoemd is, tot Hoogstdeszelfs adjudant in buitenge wone dienst. De adelborsten van het 4de studiejaar alhier, zullen met de Urania in de helft der volgende week een oefeningstogl in de Zuiderzee doen. De minister van koloniën heeft, naar men verneemteen ijzeren schroefsloomschip aangekocht, dat thans voor transport schip voor troepen naar Indië wordt ingerigt. In den avond van den 2Ssten Mei, zijn met het beste gevolg, van de werf van den heer Jan Schoutente Dordrecht te water gelaten, de voor rekening van 's Rijks marine de Ycrdedigingsvaarluigcn Wodan en Pollux. *4*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1