HELDERSCRE en COURANT. DONDERDAG ITIE tr W S T IJ D S 1T 3 B 3.T. 14 JÜN IJ. Jts 48. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1 30 Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post, directeuren. ADVERTENT1EN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever HELDER en NIEUWEDIEP 15 Juuij 1800. Z. M. heeft benoemd lot klerken bij de directie der Marine alhier, de heeren L. F. over de Lindenthans hulp onderwijzer bij de openbare scholen in deze gemeente, en A. J. R. Vogelsang. De verjaardag van Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrikbroeder des konings, wordt heden in deze gemeen te op de gebruikelijke wijze gevierd. De miliciens en plaatsvervangers der ligting van 1858, die, tot aanvulling vau het in gestadige dienst blijvend ge deelte, zich bij de verschillende regimenten infanterie alsnog in werkelijke dienst bevindenzullen allen den lslen der vol gende maand in het genot van groot verlof worden gesteld. Den 17deu dezer vertrekt de O. I. landpost over Sou- thampton. De berigten over de veldgewassen luiden over het geheel gunstig. Dit is bijzonder hel geval ten opzigle zoowel van het zomer- als vau het winterkoren, zoowel gerst, rogge en tarwe, die weinig van den laalslen storm schijnen te hebben geleden. Ook voor haver en booueu is het vooruitzigt goedde vrucht- hoornen beloven een uitmuntenden oogst, vermits er, ondanks veel bloesem door den wind is afgeslagen nog meer dan genoeg over is. Het grasgewas is zeer voordeelig. Alleen de aardappelen zijn cenigzius achterlijk, terwijl het koolzaad grootendeels mis lukt is, doordien van het uitgezaaide ter naauwernood een der de is blijven staan. De academie-stad Leiden viert dezer dagen een luister rijk feest. Jl. Maandag morgen waren nagenoeg alle huizen met vlaggen en bloemen versierd, terwijl op verschillende pun ten in de stad eerepoorten waren opgerigt. De Prins van Oranje gaf door zijne hooge tegenwoordigheid een aangenaam blijk van belangstelling. De gecoslumeerde oplogt nam des namiddags JAARGANG. ten 5 ure een aanvang. De intrede en huldiging van Frans Hertog van AnjouAllanconenz. als hertog van Brabant en markgraaf van Antwerpen, binnen laatstgenoemde stad, op den 19den Februarij 1582, werd daarbij voorgesteld. De ver schillende autoriteiten die deze intrede hadden bijgewoond wer den getrouw vertegenwoordigd, 's Avonds werd deze optogt herhaald toen geheel Leiden geïllumineerd was. Het geheel werd opgeluisterd door de uitvoeringen van onderscheidene mu ziekkorpsen en door eeue ontzaggelijke menigte bijgewoond. Men schrijft uit Marseille, volgens een brief van iemand, die den 5deu dezer, vóórdat hij zich aan boord van een der schepen voor Palermo begaf, in de stad geweest was, waren alie stralen opgebroken, en hij telde niet minder dan 500 barricades, sommige van reusachtige grootte. De soldaten had den toen nog, behalve het paleis en het fort, het hotel van financiën, de prefectuur, het bureau van policie en het aarts bisschoppelijk palcis in hun bezit. In het hotel van financiën bevond zich voor eene waarde van 100 millioen, zoowel aan particulieren als aan den staat toebehoorende. Garibaldi had 15 stukken geschut van vreemde schepen gekregen, alsmede geld van Amerikanen. De Franschen namen eene strikte onzij digheid in acht. Een aantal huizen waren door de bommen ver nield, doch bijna niemand gedood. Het woedende volk vervolgde de commissarissen der regering en spionnen; men verzekert, dat er ongeveer 100 vermoord zijnalsmede onderscheidene le den van de reglcrlijke magl; ook de prefect van Girgenli is ge dood. Onderscheidene monniken werken mede, om het volk te wapen te roepen. In het dagblad der opstandelingen worden alle mannelijke inboorlingen, van 18 tot 50 jaren, onder de wapenen geroepen. Alle staalkundige misdrijven, onder de re gering der Bourbons tegen Italië gepleegdzullen voor krijgsraad worden behandeld. Er lagen ongeveer 50 oorlogee-,,, pen op de reedc. De Napelsche divisie was gereed om ziGh in te schepen. De wapenstilstand was lot den 8slen verlengd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1