Van lijd lot lijd komen deserteurs uit Rome in Zwitser- land aan. Dezer dagen kwamen met eene enkele stoomboot 50 man over bet Vierwalsladter meer, waarvan een aanzienlijk gedeelle tot de kantons Walliserland en Freiburg behoorden. Dit belet echter niet, dat nu en dan nog enkele recruten uit het binnenste van Zwitserland naar Rome en Napels vertrekken* Het Petersburger policic-blad verhaalthoe dezer dagen een vaandrig op eene eigenaardige wijze is om het leven ge komen. Na middernacht begaven zich de vaandrig, baron Wrede, prins Wiltgenstein en twee andere heeren naar eene billardzaai in Kalharinenhof. Zij hadden den avond in den Vauxhall doorgcbragt en verkeerden in eene vrolijke stemming. De heer Fedoloff stelde voor, dat degene, die in eene partij geen bal zou makendoor de anderen zou gebald worden welk voorstel onmiddelijk met algemeene stemmen werd aange nomen. De eerste, die het lot trof, was baron Wrede. Ge willig legde hij zich op de armen der overigen en werd door ben verscheidene malen in de hoogte geworpen. Ten laatste ging zijn degen uit de schede en drong in zijnen buik, ten gevolge waarvan hij dadelijk den geest gaf. De Courrier du Pas de Calais meldt, als waarschu wend bewijs voor de navolgingszucht der kleine kinderendat een zesjarig kind zijne jongere zuster met eene schaar de ooren heeft afgeknipt, nadat het deze operatie aan een jongen hond had zien bewerkstelligen. De dagbladen van Palermo en Messina van den 4den deelen vele decreten van Garibaldi mede, betreffende al de tak ken van bestuur, benevens de benoeming van een nieuwen ge meenteraad cn van een minislerie. Baron Pisano is benoemd lot minister van builenlandsche zaken en de priester Adolina tot minister van eeredienst. De koninklijke troepen, die Palermo omringen, zijn 12 a 15,000 man sterk; een groot aantal overloopers komt zich bij de opstandelingen scharen. Uit Mes sina is bevel gezonden aan al de bezettingen van het eiland, zich onder de muren dier stad zamen te trekken waar een ver schanst kamp zal georganiseerd worden. Catana is gebombardeerd en geplunderd. Tusschen Calabrië en Sicilië beslaat eene blok kade.Volgens berigt uit Napels van den 5denheeft de ko ning de capitulatie aangenomen; de Napolitaansche troepen zul len naar Napels en Messina werden ingescheept. Men weet nog niet of Garibaldi met deze voorwaarde genoegen zal neinen. Volgens de van Napels ontvangen dépêches, hebben ge neraal Lanza en alle officieren van het Napolitaansche leger de beleefdheid en grootmoedigheid geroemd, met welke Garibaldi hen heeft behandeld gedurende de conferentie op den Hannibal; hij sprak voornamelijk over het gemeenschappelijke vaderland en onderlinge verbroedering van alle Italianen. In militaire kringen te Weenen wordt verzekert, dat de regering groote toerustingen in Venetië bewerkstelligt. Hel garnizoen wordt er zeer versterkt, zullende het geheele derde legercorps en een deel van het aldaar liggende garnizoen der waarts oprukken. Evenwel zijn de troepen nog niet op voet van oorlog gebragt, en de met verlof afwezig zijnde officieren nog niet opgeroepen. Naar luid van beriglen uit Praag, hebben in de laatste dagen aldaar vele arreslaliën plaats, worden personen uit de stad gewezen en studerenden van de collcgiën verwijderd, zon der dat omtrent de oorzaak dier gestrengheid iets uitlekt. De berigten uit Rome van den 2den melden, dat de Napelsche ambassadeur is teruggeroepenmen denktdat bij tot minister zal worden benoemd. Er bestaat, na de door Garibaldi behaalde overwinningen, groote vrees voor een op stand. Sterke Fransche patrouilles doorkruisen de stad. De Gazette de Lyon, vermeldt een nieuwen gaauwdie- venstreek. Een zeer net gekleed heer was juist bezig in een particulier huis de kleerenkas te ledigen, toen de eigenaar bin nentrad. De gaauwdief wendde zich met de uiterste bedaard heid tot den eigenaar en zeide: »Ik heb u hier gewacht; mij is den last opgedragenu in hechtenis te nemen en uwe kleedingstukken mede te brengen". Nadat hij alles in een bun del had zamengepaktverzocht hij den pseudo-gearresleerde hem te volgen: »Om geen opzien te verwekken, kunt gij twee pas voor mij uilloopen, dan zal niemand er op letten, dat gij mijn arrestant zijl; uwe kleederen zal ik wel dragen"'. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de gewaande politie-agent niet. lang zijn arrestant in het oog hield, maar spoedig met de klee deren was verdwenen. Van Sicilië zijn 500 gekwetsten te Napels aangekomen. De gekwetsten van Garibaldi worden door dames verpleegd. Garibaldi behandelt de krijgsgevangen genomen officieren zeer voorkomend, in de hoop, dat zij lot hem zullen overgaan. De regimenten in het koninkl. paleistePalermo hadden veel tclijden. Garibaldi heeft in den wapenstilstand moeten toestem men, daar hij gebrek aan ammunitie had. De opstandelingen hebben in het gebouw van financiën eene groote som geids gevonden. De Napolitaansche troepen hebben zonder medelij den op vrouwen en kinderen gescholen. De Sardinische on derdanen hebben zich op de Govemolo ingescheept. Naar men verneemt zullen te Nowgorod de werkzaamhe den voor de fundering cn het voetstuk van het monument ter herinnering aan het «duizendjarige Rusland", eerstdaags een aan vang nemen. De aanleg van het voetstuk is voor 75,000 zilveren roebels aangenomen. Het gedenkteeken zelf wordt naar het ont werp van den lieer Miljeschin, die nog met drie andere artis- ten voor de modellering 120,000 z. r. ontvangt, op de galvano- plastische fabriek van de heeren Nikols en Pinke gegotendie daarvoor 110,000 z. r. ontvangen, terwijl daarenboven door de regering het erts (4000 pond) daartoe geleverd wordt. Uit Napels is berigt ontvangen, dat de koning er thans ernstig aan denkt, hervormingen in te voeren. De partij der koningin-moeder is teruggetreden, en koningin Thercse, zus ter van aartshertog Albrechtheeft besloten Napels te verlaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2