lijd des gevoars de sloep had uilgezel en ook den kapitein in de noodzakelijkheid gehragt had den bodem te verlaten. Zij hadden daarop koers gezet naar een Noordsch vaartuigdat hen opnam en naar Noorwegen bragt. Van daar hebben zij over Hamburg het vaderland weder opgezochten op dit oogen. blik is de kapitein weder aan boord van zijn schip. De desertie der soldaten van den ex-hertog van Modena is zoo groot, dat hij van de 5000 man nog slechts 2000 over heeft. Dit feit wordt medegedeeld door eert kapitein, die den hertog nog getrouw is gebleven. In een groot handelshuis te New-Orleans, dat schier in alle mogelijke artikelen zaken doet, is onlangs het volgende voorgevallen Op zekeren dag was het er buitengewoon druk geweest; des avonds verhaalde een bediende aan zijn chef, dat hij des ochtends een zadel op crediet had verkocht, doch niet meer wist aan wicn. »Het doel er niet toe," antwoordde de chef, «debiteer er al onze afnemers voor, die een zadel zou den kunnen gebruiken; bij het toezenden der rekeningen zal het wel blijken, wie de eigenlijke kooper was." De zadel wordt hierop aan 42 personen in rekening gehragt. Eenigen lijd daarna vroeg de chef: «Wel, hoe slaat het met de zadel- historie? Wie was de kooper?" De boekhouder haalde zijne schouders op en antwoordde: «18 personen hebben hem reeds zonder aanmerking betaald, doch den wezenlijken schuldenaar kennen wij nog niet." «Mooi! mooi!" hernam de chef«ga maar op dezellde wijze voort; eindelijk zullen wij hem toch wel ontdekken 1" De Palrie meldt aangaande Syrië, dat de laatste bcrigtcn vau Damascus zeer ernstig zijn. Deze stad heeft thans eene bevolking van 150,000 inwoners, waarvan 25,000 Christenen eu 5000 Israëlieten. De berigleu van Bcyrulh geven allen te kennen, dat de Turksche regering geheel onmaglig is hulp te verleeuen, het geen te meer te bejammeren is, daar de bevolking zeer fana tiek en den Europeanen vijandig is eu de pacha geene krijgs- magt heeftom aan hare woeste vijandelijkheden paal en perk te stellen. Men vreest voor het leven van den patriarch van Anliochië, die eene reis doel in de omstreken vau Damascus. Men verzekert, dat Abd-el-Kader zijne diensten aan de Turksche regering heeft aangeboden, om Syrië tot rust te brengen, indien men hem 5000 goed geoefende manschappen wilde geven. De vermaarde Emir verbindt zich de Christen bevolking te helpen, ten einde zijne dankbaarheid te betoonen aan de Fransche regering, die steeds zoo welwillend voor hem is geweest. Binnen kort zal de Fransche vloot voor Beyruth tien ïcbepcn sterk zijn; stoomschepen zullen langs de kust van Syrië kruisen en overal hulp brengen waar die noodig is. Te Bcyrulh is de onrust een weinig bedaardnu men bcrigt heeft ontvangen, dat er spoedig hulp zal opdagen. De Fransche en Russische consuls aldaar hebben verklaard, dat de reglen der Christenen zoodanig waren geschonden, dat er forsche maatre gelen zullen worden genomen, waarop de agent van de Turk sche regering heeft beloofd, dat alle mogelijke voldoening zou worden gegevende belhamels zouden volgens de Turksche wetten leregt staan en streng gestralt worden; de Fransche ge zant heeft geantwoorddat hij protesteerde legen zoodanige voldoening, daar hij niet op de Turksche regtvaardigheid ver trouwde en een onderzoek volgens de Turksche wetten gelijk staat met vrijspraak. Prins Albert heeft dezer dagen het internationale statis tische congres in Somerset-House met eene lange redevoering geopend, die zeer wordt toegejuicht. Het volgende karakteris tieke incident heeft in den loop der zitting plaats gehad. Toen lord Brougham den heer Dallas, Amerikaanse!) gezant, in de vergadering opmerkte, stond hij op en zeide: «Ik hoop, dat mijn vriend Dallas hel mij ten goede zal honden, als ik hem doe opmerken, dat hier een neger, als lid van het congres tegenwoordig is". Dit wekte luid gelach en uitbundige toe juichingen op. De Amerikaansche gezant gaf echter gecnerlei blijk van goedkeuring. Hierop stond de negerzekere Dr. Delariy, op en uitte de volgende woorden: «Ik vraag uwe ko ninklijke hoogheid verlof, mijn dank te betuigen aan zijne lordschap, die een warm vriend is van den neger, voor zijne gedane opmerking, en ik verzeker uwe koninklijke hoogheiden zijne lordschap, dat ik een inensch ben". Uil Weeuen meldt men: Dat een blind meusch voor zijn dood nog weder zien kan, als ware het om afscheid van de wereld en van de zintuigen te nemen, is geen sprookje, gelijk het volgende berigt uit Brunn bewijst. De algemeene deelneming in den dood van den majoor Meichelbeck, die bij Solferino van zijn gezigt beroofd werd, wordt verhoogd door het volgende feit. Den 24 Junij, de verjaardag van den slag van Solferino, was hij den geheclen dag verdiept in herinne ringen aan de gebeurtenis, die hem het licht zijner oogeu had ontnomen en waarbij hij ten slotte werd verwond. Drie dagen voor zijn dood zag hij plotseling. Zijne liefderijke zuster die hem met zeldzame trouw verpleegde, schrikte van blijd schap, toen hij de schaar in hare hand zag. Na hel herkrij gen van zijn gezigt werd hij echter zwakker en stierf den 5dcn Julij. Men berigt uit RomeDe paus heeft eene hevige allo cutie gehouden legen Piëmont aangaande het proces der bis schoppen hij betitelt daarin de annexiën der hertogdommen als onreglvaardigc handelingen en die van de Romagna als eene heiligschennis. Van Sicilië zijn beriglen ontvangen, gedateerd Messina 15 Julij. Volgens die tijdingen zou eene ontmoeting lusschen de Garribaldischc troepen eu de koninklijke spoedig kunnen worden verwacht. Naar men ten stelligste verzekert, worden er door de Fransche regering werkelijk pogingen gedaan, om Spanje offi-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2