NIEUWED1EPER COURANT. 5 AUGUSTUS. 1TIS TT "W T IJ D 11T C- E 1T. O Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz., te Nieuicediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post«1.50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 4 Anguslus 18G0. Het gewijzigd ontwerp van wet betreffende het doen aanleggen van spoonvegen voor rekening van den Slaatzooals het thans aan het oordeel der Eerste Kanier zal worden onderworpen, luidt als volgt: Art. 1. Voor rekening van den Staat worden aangelegd spoorwegen langs de lijnen in het volgend artikel vermeld. Art 2. Deze lijnen loopenvan Arnhem langs ZutphenDeventer, Zwolle, MeppelSteenwijk, Hcerenveen, tot Leeuwarden; van Harlingen langs Franeker, Leeuwarden .Groningen, Winschoten naar de Hannoversche grenzenvan Groningenlangs Assen naar Meppelvan Zutphen, langs Goor, Hengelo, Enschedé, met één of twee vertakkingen, naar de Duitsche gren zenvan Maastricht of Meerssen, langs Roermond, Venlo, Helmond, Eindhoven, Boxtel, en Tilburg tot Breda; van Rosendaallang Bergen cp Zoom, Goes, Middelburg tot Vlissingenvan Venlo naar de Pruissche gren zen van Utrecht langs KuilenburgZalt-Bommel's Hertogenbosch tot Boxtel; van Rotterdam, langs Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk tot Breda; van Amsterdam door de Zaanstreek, of van Haarlem, langs Alkmaar tot het Kieuwediep. Art- 3 Met den aanleg wordtzooveel mogelijk gelijktijdigaangevangen op de volgende punten.' te Arnhem voor den weg naar Leeuwarden en naar de Duitsche grenzen; te Harlingen voor den weg naar de Hannoversche grenzen, te Breda en te Maastricht of te Meerssen, voor den weg van Breda naar Maastricht of naar Meerssen; te Rosendaal voor den weg naar Vlissingen; te Utrecht voor den weg naar Boxtel; te Breda voor den weg naar Rotterdam; te Nieuwediep voor den weg naar Amsterdam of naar Haarlem. Met den aanleg van den weg van Groningen naar Meppel wordt aange vangen nadat de xveg van Harlingen naar de Hannoversche grenzen zal zijn voltooid. Art. 4. De wet bepaalt de wijze van exploitatie. Art. 5 Jaarlijks wordt voor den aanleg der in art. 2. genoemde spoor wegen ten minste tien millioen gulden op de staatsbegrooting uitgetrokken. De Tweede Kamer der Slalea Generaal heeft in hare zit ting van j. 1. Dingsdag het voorstel van den lieer Sloet tot Old/iuisbetrekkelijk de af koopbaarheid der tiendenmet 50 tegen 9 stemmen en in de zitting van den volgenden dag liet wets-onlwerp tot verhooging van Hoofdstuk V der slaalsbegroo- ting voor 1860 inet e'én millioen voorden aanleg van Spoor wegenmet 43 tegen 13 stemmen aangenomen. Z. M. stoomschip Cycloop, konim.lt. ter zee 1ste kl. Muller is van Havre alhier teruggekeerd, aan boord hebbende de sloom-zaagmachine voor 's rijks werf tc Amsterdam. Z. M. transportschip Heldin is uil de haven naar de reede ver haald, om hij gunstige gelegenheid naar Mallha te vertrekken. Z. Excel!, de Commissaris des Kouings van Noodhollaud is gisteren alhier aangekomen en aan hel hotel den Burg afgestapt. Z. E. heeft lieden op liet Raadhuis der gemeente audiëntie ver leend en ccnige openbare scholen met een bezoek vereerd. Uit Daruistadl wordt gemeld, dal Z. M. de Koning hij den groothertog aldaar een bezoek afgelegd en aan een diner deelgenomen heeft, dat op liet jaglslot Kranichstein werd gege ven en waarhij ook koning Ludwig van Bcijeren en de groother togin van Hesscii-Darmsladt tegenwoordig waren. Des avonds is Z. M. naar Wiesbaden teruggekeerd. Men meldt uil Harlingen, dd. 50, Julij. Thans is onze haven dit jaar het eerst met schepen gevuldeen gevolg van de mindere bedrijvigheid in den handel. Vooral is opmerkelijk liet verschil in de aanvoeren van hou! dit jaar en liet vorige, men rekent, dat ervoor 1 Julij 1839 tweemaal zooveel hout was aangevoerd ais dit op het zelfde tijdstip van dit jaar hel geval was. Te Leeuwarden heeft een soldaat des avonds tusschen 11 cn 12 uur, gepoogd om uit den cavallerie-stalthans tot kazerne dienende, te ontsnappen, heigeen hem ook gelukte, cellier met het gevolg, dal hij in het daar langs slroomcndc vaarwater, de Dokkumer Ec, is geraakt. Ofschoon, op zijn hulpgeroep, nog gered vóór de levensgeest was uilgchlnscht, lieert hij echter, kort daarna, zijne rockelooze daad mofften dood betaald.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1