aanzienlijke hoeveelheid daarvan ingenomen heeft. Ofschoon vijf doctoren dadelijk ter hulpe toegesneld zijnis M. reeds ten half vijf ure onder de vreeselijkste pijnen bezweken". Uit Arad wordt in de Ostdeutsche Post het berigt be streden, dal van regeringswege aan de vrouwen aldaar het dra gen van Hongaarschc hoeden zon zijn verboden, en daarentegen verzekerd, dal zelfs de huisgezinnen der plaatselijke autoriteiten aldaar in nationale dragt gekleed zijn. Volgens beriglen uit St. Petersburg, zou eene van den Amur terugkeerende korvet, in de Oostzee, niet ver van Reval, in de lucht gesprongen en de bemanning, op 15 man na, om gekomen zijn. Graaf Rcchberg heeft aan Oostenrijks gezanten opgedragen de valsche geruchten te bestrijden, alsof Oostenrijk pogingen zou doen om zich aan het hoofd te stellen eener coalitie tegen Frankrijk. Oostenrijk heeft geen ander doel, dan door eene verzoenende staatkunde uit zijn geïsoleerd standpunt te geraken; het onderhoudt vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk, en zoodanige coalitie ligt dan ook volstrekt niet in zijne bedoeling. Aangaande de veelbesproken zamenkomst, te Warchau tusscheu den prins-regenten den keizer van Rusland te houden, verneemt men, dat nog altijd geene officiële nilnoodiging aldaar is aangekomen. Naar men wil, is deze vertraging daaraan toe te schrijven, dat de bevalling der keizerin in October wordt te gemoet gezien, en dat keizer Alexander zich eerst na afloop daarvan naar Warchau wil begeven. Een berigt uit St. Petersburg meldt, dat de keizer van Rusland aan de bij herhaling uilgesproken wenschen der Polen voldaan heeft, door bij ukase het onderwijs der Poolsche taal in de openbare scholen en gymnasicn der gouvernementen Vol- hynic, Kicw, Podulië, enz. toe te laten. Men verzekert, dat Abd-el Kader door den koning van Sardinië begiftigd is met het grootkruis van de orde van St. Mauritius en Lazarus. Men beschouwt dit als een bewijs van goede verslandhouding tusschen Frankrijk en Piëmont. De inschrijvingen voor het Garibaldifonds te Woolwich hebben een zeer aanzienlijk cijfer bereikt en zullen direct aan den generaal worden toegezonden. Door de werklieden in het koninklijke arsenaal is e£ 50 tot dit doel bijeengebragt. Een hartroerend tooneel heeft de reis van IIH. MM. de keizer en de keizerin van Frankrijk in het station van Macon, gekenmerkt. Eene talrijke volksmenigte verdrong zich builen het station, en men had den toegang tot de wachtkamers verleend aan vele personen, welke door de vensters den keizer en de keizerin poogden te zien. Onder die bevoorregle personenbevond zich een eerbiedwaardige priester, wiens versleten en verscheur de kleedirig, zijne armoede aanduidde. Z. M. bemerkte de grijze haarlokken van den geestelijke, als ook zijn armoedigen toestand en riep den prefect, om te vernemen, wie die pries ter was. Sire", antwoordde de prefect, het is de pastoor der St. Pieterskerk". Hij schijnt zeer arm te zijn?" hervatte de keizer. "Niemand beter dan zijne parochianen, Sire, kunnen u het geheim zijner armoede doen kennen; deze goede priester berooft zich van alles, om den ongelukkigen van voedsel en kleêren te voorzien". Z. M. deed den armen pastoor roepen deze was zoodanig aangedaan, dat hij niet wist, welke houding hij in tegenwoor digheid van zijnen souverein moest aannemen. De keizer stelde hem gerust, en bedankte hem voor hel goed, dat hij aan de behoefligen deed; daarna nam hij een ecrekruis uit de handen van een zijner aides-de-camp en gaf het aan de keize rin Z. M. hechtte eigenhandig dit eereleeken op de borst van den ouden priester. Luidens beriglen uil St. Petersburg, is de cholera in de gouvernementen Twer en Moskau doorgedrongen en heeft zij zich ook reeds in Rostow geopenbaard. Ook de veestapel wordt in onderscheidene streken van Rusland, voornamelijk in Vol- hynië, door besmettelijke ziekten geteisterd. In het gouverne ment Stawropol neemt de plaag der sprinkhanen zoodanig toe, dat niet minder dan 105,550 man met de verdrijving daarvan moeten bezig zijn. De Zwilsersche bladen gaan voort de staatkunde der Fran- sche regering betreffende de republiek zeer te gispen. De togt des keizers door Savoye werd, volgens die bladen, voorafgegaan door een bezoek van een tal van Fransche agenten, die even als bij de volksstemming op 22 April over de inlijving, zich van allerlei middelen bedienden, om eene gezindheid en manifestalien uittelokken, welke aan Europa zouden kunnen doen geloovcn, dat de bevolking zich onder de nieuwe regering gelukkig ge voelt. Zoo moet door de policie aan de ingezetenen in Savoye bevolen zijn, hunne huizen met de Fransche vlag te versieren en ook te illumineren, terwijl zijdie weigerden hieraan te voldoen, hunne huizen op kosten der gemeentekas versierd en geïllumineerd zagen. De gemeenteraad van Rlois heeft besloten, het in de ge schiedenis zoo bekende kasteel van Blois aan den keizerlijken prins van Frankrijk ten geschenke aan te bieden. Dit kasteel is zeer verwaarloosd en het zou dus te wenschen zijn, dat de prins dit aanbod aannam. De generale raad heeft echter ook de bosschen van Blois, Russy en Boulogne, die jaarlijks onge veer '1,500,000 francs opbrengen aari den prins afgestaan. Hiervoor is echter een senaatsbesluit noodig en de generale raad is dus veel te ver zijne rnagt Ie buiten gegaan. Voor eeuige dagen is aan de nieuwe spoorweg nabij Eecloo een ongeluk gebeurd. Het schijnt dal de indijking niet sterk genoeg gemaakt was, want hel water drong in den put, waar men werkte, met zoo veel geweld binnen, dat de werk lieden in allerijl moesten vluglcn. Dit ongeval is te meer te betreuren, daar men aanstaande jaar de werken zal moeten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2