ÜELDERSCIIE en MWEDIEPER COLISWT. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. ITIE TT 77" S T IJ D 11T Gr E 1T. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal fi 30 Franco per post 1.50 Enkele nomniers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en posu directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regeis is f 0.60. Voor lederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 26 September 1860. Het geroep van «brand!" is in deze gemeente, gedurende de laatste jarengelukkig zeer zeldzaam voorgekomen. Geen wonder dan ook, dat, toen j. 1. Maandagavond, omstreeks ten balf tien ure, dat geroep door onze straten weerklonkgeaccom pagneerd door bet gelui der klokkener cene tallooze menigte op de been kwam om van dat onheil getuige te zijn. Geluk kig echter had de brand, die in het winkelhuis op de Achter gracht W.Z., hoek van de hakkerssteegwas ontstaan, geenc ernstige gevolgen en werd door spoedig aangebragte hulp ge- bluscht. De brandspuiten, in deze gemeente aanwezig, waren reeds met de meest mogelijke snelheid ter bestemder plaatse aanwezig, doch de aanvankelijk gedane moeite bleek spoedig verder onnoodig te zijn. De bewoners waren juist afwezig; bun inboedeldie door een en auder wel wat geleden heeftwas legen brandschade verzekerd. Vergezeld van een bestendigen regen, keerden de talrijke be zoekers tot hunne haardsteden weder, om in de armen van den zoeten slaap de onaangename gedachte aan brand te vergeten. Betrekkelijk den gisteren morgen alhier gewoed hebbenden storm, werden de onderstaande weerkundige waarnemingen ge daan. De rigliiig van den wind was eergisteren Noord-Oost, de winddruk slechts I.50a2 pond op de vierkante elde lucht was vochtig en er viel veel regen. De barometerstand was eer gisteren morgen 733.59 streep en eergisteren avond 732.81 streep, gisteren morgen was hij 748.99 streepalzoo 12 91 streep onder den normalen stand. Daalde de barometerstand, de ther mometer klom; eergisteren morgen was hij 12 graden van de honderddeclige schaal en gisteren nacht ten 5 u. 50 in., 16 gra den, iels dat zeer zelden gebeurt. Gisteren morgen was hij in den tijd van twee uren gedaald lot op 10.6 graden. De wind liep met de zon om van het Noord-Oosten naar het Zuid ten Westende kracht nam gestadig toe. Des nachts 12 uur was de winddruk 15 pond, ten 4 uur 51 pond, ten 8 uur 33 pond; gisteren morgen ten 11 u. 15 m. het sterkst of 88 pond op de vierkante cl en verminderde, zoodat hij tegen den avond 20 a 25 pond bedroeg. De vloed bereikte des middags len 0 u. 50 m. de hoogte van 0.568 el hoven het Amslerdainsclic peil. Het gebouw van de Vcrecniging tot bevordering van ze delijke en godsdienstige ontwikkeling bij het volk, opgcrigt in de Nieuwslad alhier, werd gisteren avond plcglig ingewijd. De oudste predikant hij de hervomdc gemeente, de WclEerw. heer Ledcboerhield eene gepaste toespraak, waarin hij het doel der Vereeuiging ontvouwde, allen, die tot de oprigting van dit gebouw hadden bijgedragen, bedankte en dc aanwezigen opwekte om getrouw gebruik te maken van de bijeenkomsten in dit lokaal te houden. De godsdienst-onderwijzer Rinner trad vervolgens op, om zijne toehoorders te bepalen hij 't geen reeds in dit opzigt was gedaan en hoe daarop hoogeren zegen was ondervonden. De heer O. Bakker Dlid der commissie tot oprigting van dit lokaal, danklc voor beloonde medewerking cn droeg een fraai dichtstuk voor, dat met genoegen werd aangehoord. Eindelijk werd door den WclEerw. lieer Ledeboer met dankzegging eu gebed deze bijeenkomst gesloten. Naar wij vernemen zal dc WelEcrw. heer B. G. Clement vroeger predikant hij de hervormde gemeente alhierin den loop dezer week alhier een bezoek afleggen en op a. s. Zondag den 50stcn dezer, wanneer het juist twee jaar geleden is, dat ZEcrw. plegtig afscheid nam van zijne gemeente, in de Wes- terkerk eene predikbeurt vervullen. Voorzeker zal dit berigt door allen, die den voormaligcu leeraar hoogschattenmet ge noegen worden vernomen. Den laatsten dezer vertrekt de 0. 1. landpost over j$ou- thampton.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1