BELDERSCHË en NIEEWEDIEPER COLRWT. M 87. 28 OCTOBER. 1T13 IJ 77" S T IJ D 11T O 3 1T. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegeiregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1 30 Franco per post»t.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post» directeuren. ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER cn NIEUWEDIEP 27 Oetober 18G0. De pinkslerslormhoezeer nu reeds ccnige maanden ge leden, ligt voorzeker bij ieder nog versch in bet geheugen. En als men bedenkt, hocvele rampen door dieu storm veroor zaakt, hoevele huisgezinnen daardoor in rouw en droefheid gedompeld zijndau wekt die gebeurtenis ongetwijfeld cenc treurige herinnering op. Die storm was oorzaak ook, dat in de Eijerlandsche gronden op Texel, op de beide pinksterdagen, vijf schepen verbrijzeld werdenvan drie dezer vaartuigen kwamen de equipagien in de golven om bet leven. En, daar onbekendheid met dit gevaarlijk vaarwater en de onvoldoende belonning en bebakening op dat punt zeker menigmalen oor zaken zijn geweest van de ongelukken, die men te betreuren had, mag bet niemand verwonderen, dat door den heer J. LKikkert van Texel dezer dagen de opmerkzaamheid daarop is gevestigd. Zijns inziens zou het plaatsen van een vuurtoren met een ken baar licht, het betonnen van het zeegat vau De Cocksdorp en het organiseren van twee redding-kotters met eene goede be manning aldaar, voldoende waarborgen opleveren lot meerdere veiligheid der schepen. Die veiligheid zou de vereischle uilga ven ter verwezenlijking dier voorslellen ten volle waardig zijn. Sedert 10 jaren toch zijn alleen op Texel, voor het grootste deel in de Eijerlandsche gronden, ruim 70 schepen gebleven, waaronder er waren, die voor meer dan ƒ200,000 aan koop mansgoederen verloren en zelfs een schip, waarvan 42 passa giers en equipagie hun graf vonden in de diepte der zee. In het belang der scheepvaart hopen wij, dat deze voorstellen, door deu heer Kikkert in liet Handelsblad van 23 dezer gedaan, gceue vrome wenschen blijven, maar spoedig ten uitvoer gebragt inogen worden. Zijner Majcsleils fregat met stoomvermogen Zeeland, thans nog onder hevel van den schoul-bij-nacht H. Wipff, is den 23slen dezer ter reede van Sniirna aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Zijner Majcsleils fregat met sioomvermogen Everlsen, onder hevel van den kapitein ter zee M. C. van Vreeland, is deu 22steu dezer te Port-Mahou aangekomen. Eenige maanden geleden is te Lissabon, onder de bemanning van dien bodem, eene oogziekte ontstaan, waardoor een twin tigtal matrozen werden aangetast. De ziekte is gedurende het verblijf te Toulon stationair gebleven, in de laatste dagen echter toegenomen, zoodat aldaar een vijftigtal lijders in het hospitaal zijn achtergebleven. Hel fregat zal te Malion worden leeggehaald en berookt men verwacht, dat daardoor de smetstof zal worden verdreven. Naar wij vernemen is de marinier, die onlangs zijnen heer bestolen en zich in diens kleederen verwijderd bad, door de policie opgespoord en zal dus de welverdiende slraf niet ontgaan. Ofschoon de wijze, waarop hij zijne euveldaad uit voerde, heel zonderling was en daarom niet ten onregle koddig kon heclen, zal het zeker ieder genoegen doen te vernemen, dat deu dief loon naar werken zal wedervaren. Z. M. sloom-flotlillevaarlnig Haarlemmermeer, comman dant de Koning, heeft deze week in liet gat en op de reede proefloglen gemaakt, die zeer goed voldaan hebben. Voor den wind zeilende, liep het vaartuig bijna 8 mijlen ensloomendc omstreeks 9 mijlen. De persoon van Krijn Hengstmengel, was, ter zake van poging lot moord, op zijn bijzit gepleegd, door het Hof van Zuid Holland veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. Daar deze persoon blijken van verstandsverbijstering gaf, werd hij in liet krankzinnigen-geslicht opgesloten, doch daar, volgens de verklaring vau deskundigen, die blijken van wj*(lfizTi^ -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1