In den nacht van Zondag op Maandag j.1. is bij den koopman 15. Scheper, te Lutle, door middel van inbraak, ecnige manu facturen en kruidenierswaren gestolen; het heeft der policie tot heden nog niet mogen gelukken, de dader of de daders op hel spoor te komen. In denzelfden nacht is in de fabriek van den heer H. P. Gelderman aldaar eenige linnen kcilings met den benoodigden inslag gestolen; de policie kreeg den dader al spoedig op het spoor, die naar wij vernemen, de daad in haar geheel moet bekend hebben, het evenwel raadzaam oordeelende zich later uit de voeten te maken. Uit Ambt Hardenbcrg wordt gemeld, dat een landbouwer in het afgeloopen voorjaar een stuk grond met aardappelen had bepoot, die van ééne soort waren, maar bet land, dat overal van eene gelijke hoedanigheid was, gedeeltelijk met koemest en gedeeltelijk met paardenmest had voorzien. Bij de rooijing ont dekte men nu, dat de paardenmest meer dan liet dubbel effect had uitgeoefend in de opbrengst van het aardappel-product. Men schrijft uit Zwolle. Eeue hoogst zwangere vrouw, die op eene begrafenis was genoodigd, begaf zich in een rijtuig met den stoel naar hel R. C. kerkhof. Naauvvelijks aldaar aan gekomen, kondigden de gewone verschijnselen hare ophandeu bevalling aan. In de daar aanwezige kapel gebragt zijnde, be viel zij op die voor dusdanige zaak vreemdsoortige plaats zeer voorspoedig van een welgeschapen zoon. In hel lokaal der Vereeniging voor volksvlijt Ie Am sterdam, is ter bezigtiging gesteld een glazen Zweedsche boterkarn van Sliernsvard, die door eene kleine Schotsche tur bine, gevoed door water van de duinwaterleiding, wordt in be weging gebragt. In den nacht van 13 dezer is in de gemeente St. Jan Steen, uit de woning van den heer F. Data, gemeente-secretaris, door insluiping gestolen, een houten koffertje met de zich daarin bevindende gelden, ad 450 a 430, bestaande in stukken van ƒ2.50, ƒ1, ƒ0.50 en 10 cent Nederl. munt, en van 5 en 2 frs., zijnde hel koffertje, opengebroken en genoegzaam van alles beroofd, op eenige minuten afstands in ecu klaverlaud terugge vonden. Men schrijft uit Haarlem, 29 Oct. In den avond van den 27slcn dezer heeft in de nabijheid dezer stad een zonder ling voorval plaats gehad. Even builen de Amsterdamsche poort werd circa ten 11 ure door den buiten nachtwacht een schot gehoord, waarop hij toeliep en bevond, dat een persoon door een pistoolschot de reglcrhand was verbrijzeld. Deze persoon, die bleek te zijn een brillenkoopman, die van Amster dam naar Haarlem op weg was, als hebbende den laalsten trein misgeloopen, werd laatstgcmelde stad binnengebragt alwaar hem onmiddelijk in het gasthuis de verwonde hand is moeten wor den afgezet. Ilij zegt door drie personen op den weg te zijn aangerand, dat zij hem het pistool op de borst hebben gezet en dat hem, toen bij het schot wilde afweren, de reglerhand werd vermorseld. Hij weet echter omtrent het signalement en de klecdiug der aanranders, niettegenstaande het heldere mane schijn was, gcene de minste inlichtingen te geven, zoodal het onderzoek van justitie en policie zeer bemoeijelijkt wordt. Uit Beyrulh wordt gemeld, dat aldaar een brief is ont dekt van de Muzelmannen Ie Damascus aan die te Hama, waar uit blijkt, dat er een complot onder de aanzienlijke Turken bestoud, niet het doel om te Constanlinopel ecu oproer te doen uitbarsten, den sultan te vermoorden en diens zoon op den troon te plaatsen. Daar de sultan wordt beschuldigd de Christelijke gewoonten te veel voor te staan en de Mahome- daansche godsdienst te veronachtzamen, zoo kan men nagaan welk lot de Christenen te wachten slaat, mogt zoodanig com plot eens ten uitvoer worden gebragt. Het volgende voorval baarde dezer dagen te Kopenhagen veel opziens: De Deensche gezant aan het Parijsche hof, graaf Mollke Aviedfeldt, was sedert eenige maanden met mejufvrouw Zartmann, dochter van wijlen den admiraal van dien naam, verloofd. De bruid wordt voor de rijkste erfgename in De nemarken gehouden en haar vermogen op acht tonnen gouds geraamd. Dingsdag 11. nu, zou het huwelijk op Holsleinborg worden voltrokken. Een driehonderdtal genoodigden waren ver schenen; de bruid was reeds voor de plegligheid getooid. Uit Kopenhagen waren reeds een kok, die bij de krooriingsplegligheid in Zweden als zoodanig had gefungeerd, en de beroemde vuur- werkinaker Gaclano Ainici ontboden; doch de bruidegom was nog altijd afwezig. Eindelijk kwam er een brief van hem, waarin hij verklaarde, dat hij zijne trouwbelofte terugnam. Hij heeft zich naar zijn familielandgoed Glorup, op Fülinen, begeven. Als reden van zijn besluit wordt aangevoerd, dal hem elk vrucht gebruik van het vermogen zijner aanslaande was geweigerd. Ecu koopman te Lyon ontmoette dezer dagen zijne vrouw, van welke hij meer dan 20 jaar gescheiden leefde en die hij dacht, dat te Montpeliicr bij hare ouders woonde. Hij was j zoo getroffen over die onverwachte ontmoeting, dat hij, uit vreugde of uit verdriet, bewusteloos op straat nederviel; wei nige uren daarna overleed hij. Naar men verneemt, zou professor Lowe nog in deze maand zijne transatlantische luchtreis, van New-York uit, onder nemen. De met den reuzenballon Great-Eastern genomen proe ven zijn volkomen gelukt. De ballon is 500 voet hoog en 153 voet in doorsnede; de korf of gondel heeft 50 voet middellijn en kan 72 personen bevatten. Daaronder hangt eene ijzeren reddingboot van 40 voet lengte, die met een verwarmings-loeslcl is voorzien. De luchtreiziger denkt den overtogt naar Europa in 8 uren te volbrengen. Men schrijft uit Napels 22 Oclober, aan de Presse: »Ik heb de verkiezingen van nabij willen zien en begaf mij daartoe naar hel plein San-Francisco de Paula. Tegenover het koninklijk kasteel verheft zich de portiek der kerken daar werd gestemd. De vrijheid van stemming, welke den dag te voren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2