ven: Gerbrand Tonnis, die in den ochtend na deVeendammcr kermis, om 2J uur, naar Annerveen terugkeerde, werd op de plaats van Harm Prins, ouder Borgercompagnie, onverwacht door vier personen aangegrepen; twee pakten hem van voren, twee van achteren aan en beroofden hem zonder verdere for maliteiten van zijn horologie en geldbeurs. Het horologie was een Fransch zilveren enkelkast, dat op de bontgeschilderde plaat opgewonden werd, met een zilveren geslagen ketting met oogen en eene schuifplaat. De beurs, een blaauvv wollen gebreide zak met twee sleutels er aan bevestigd, bevatten p. m. vier gulden. Na volbraglen roof hebben de boosdoeners hunne prooi met een mes eene snede op de linker wang loegebragt van drie of vier duim lengte, doch geene aanmerkelijke diepte. De personen, die aan T. onbekend waren, hadden een slordig uiterlijk. De polieie is van een en ander ouderrigt. Te Maastricht werd dezer dagendoor honderden arbeidsters en werklieden, aan een onlangs in den echt verbonden paar ceue soort van serenade gebragt, bekend onder den naain van ketel- of kattenmuziek, en wel om reden de echtgenoot slechts voor zes weken zijne vorige vrouw door den dood verloor en thans reeds weder het huwelijks-bootje is ingestapt. Uit Middelharnas wordt gemeld 1 Nov. Door eene on bekende oorzaak raakte gisteren de paarden voor een beladen wagen op hol, op den weg lusschen Stad en Middelharnas, en liepen in volle vaart laatstgenoemde gemeente binnen, totgrootcu schrik der inwoners, totdat zij te midden van het dorp staande gehouden werden. Behalve dal aan een kind de voet overreden is, heeft men geene ongelukken te betreuren; de voerman is, naar men verneemt, vau de wagen gesprongen. Dit Batavia wordt van den 6 September jt. het volgende gemeld: In den morgen van 5 dezer, werden alhier per stoomboot van Singapore aangebragt de europesche mails met tijdingen tot 25 JuIij jl. Met leedwe zen zien wij daaruit dat andermalige verwikkelingen iu het Oosten, die eene gewapende interventie doen vermoeden, oorzaak zijn dat het handels- vertrouwen weder geschokt was, hetgeen zich in den teruggang der fond sen aan de beurzen duidelijk doet blijken. De willige stemming, die in- tusschen voor onze koloniale artikelen bleef bestaan doet ons de hoop voe den, dat deze nieuwe schok geene verdere nadeelige gevolgen zal uitoefenen en het pas herrezen vertrouwen zich zal kunnen staande houden. In onze In- en uitvoerhandel heeft sedert onzen jongsten weinig belangrijks plaats gehad. Uit het graafschap Mark wordt de volgende anecdote ge schreven. Vcor eenige dagen had zeker onderwijzer, in den uitersten hoek van de kreils A. wonende, het bezoeken zijuer school door den schoolraad-inspecteur te doorslaan. Onder an deren vroeg de inspecteur, hoe ver de leerlingen met het uit het hoofd rekenen waren gevorderd. Oumiddelijk wendde de onderwijzer zich tot hen, hun de volgende rekening opgevende: Een onderwijzer heeft eene vrouw en vijf kinderen, en ont vangt jaarlijks slechts 180 thaler salaris; berekent eens, hoe veel dit per hoofd bedraagt?" Deze rekening werd door de kinderen spoedig genoeg ge maakt, doch de inspecteur verlangde geen verder voorbed d. Toch scheen hij over het resultaat van zijn bezoek tevreden geweest te zijn, althans ontving de povere onderwijzer weldra eene gratificatie van 40 thaler. Op de Schelde, voor Antwerpen, heeft door hel springen van een kelel op een stoombootje, waarmede eenige leden eener aanzienlijke familie uit die stad een plcizierlugljc wilden doen, eene ontploffing plaatsgehad, waardoor hel vaartuig stukgeslagen, een dier personen gedood, en een ander doodelijk gewond werd. In gewoonlijk wclonderrigte kringen te Berlijn wil men welen, dat iu eene der conferentiën van diplomaten, Ie War- scllou gehouden, door den Russisehcn minister Gorlschakoff werd verklaard, dat zijne regering eene verzekering van wege Frankrijk had ontvangen, van welker opreglheid zij overtuigd was, en volgens welke keizer Napoleon geene verdere vergroo ting van grondgebied wenschle, terwijl Frankrijk de anuexiën van Piëmont slechts onder toestemming der overige groote mogendheden zou erkennen. Men voegt er echter bij, dat ten aanzien van Frankrijks gebiedsvergrooling feilen zijn ter sprake gekomen, die met de verzekering der Fransche en met de overtuiging der Russische regering moeijelijk zijn in overeen stemming te brengen. De stemming over de inlijving bij Sardinië, wordt in de Marken en Umbrië onder een buitengewonen toevloed van volk voorlgezet. De jongelieden en de vrouwen verklaren de inlijving te verlangen. Koning Victor Emmanuel heeft zich naar Napels begeven. Sedert eenige dagen levert een der meest bezochte en elegante koffijhuizen IcPeslh 's avonds een eigenaardig schouw spel op. Zoodra namelijk generaal Ncuwirth, plaalscommandaut dier stad, dit koffijhuis, waarvan hij een getrouw habitué is, binnentreedt, verlaten alle gasten, tot den burgerstand behoo- rende, hel lokaal en kecren er eerst terug, wanneer de generaal vertrekt. Deze demonstratie is een gevolg daarvan, dal gene raal Ncuwirth, bij de onlangs in die stad voorgevallen ongere geldheden, de militaire magt deed aanrukken en commandceren. De capitulatie van Capua wordt bevestigd; de belegering heeft 48 dagen geduurd. Wanneer hel Piëmontesclie leger de Garibaldisten niet was te hulp gekomen, dan zou de stad waar schijnlijk niet zijn ingenomen. Men schrijft uil Parijs, bij de revue van 50 Oct. wierp een soidaat zijn ransel af, verliet het gelid en snelde eensklaps op den keizer toe. Deze zag hem aankomen en deed zijn paard steigeren. De soldaat greep naar de teugels, doch werd door prins Napoleon en andere personen tegengehouden. Over de beweegredenen, die den soldaat lot dit gedrag hebben geleid wordt het diepst geheim bewaard. De Amerikaansche bladen melden, dat de zeeroover Ilicks, wiens ter dood brenging op Bedlocs-eiland op '12 Julij zoo veel sensatie maakte, zich in vrij goeden welstand bevindt en bij zijne zuster verborgen is. Toen Ilicks op genoemden dag naar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2