Naar men verneemt zal met 1 Dec. in dienst worden gesteld Zr. Ms. sloomüolille vaartuig de Berkel. Ongeveer een half uur ten zuiden van Kijkduin is heden nacht een Engelsche kolenbrik gestrand. De eqtiipagie, uit acht man bestaande, heeft zich met de booten gered. Den 11den dezer, des avonds ten half zes ure, begaf zich een commis-voyageur te Zwolle naar een publick huis, alwaar hij spoedig met de bordeelhoudster twist kreegover de betaling, welke twist zoo hoog liep, dat men elkander weldra allerlei huisraad, zelfs scherpe werktuigen naar het hoofd wierp. Het vrouwelijk personeel vlugllc dientengevolge op straal, terwijl de bezoeker nu, als een razende Roland, stoelen, tafels, kagchel, borden, enz. door de glazen wierp, waardoor eender omstanders een wonde aan het hoofd bekwam. De bordeelhoudster, zich met een mes gewapend hebbende, begaf zich weder iu huis, alwaar zij den bezoeker eenc snede over den wang en eenc in den arm loebragt, zoodat zij hem bijna den pols afsneed. De inmiddels toegeschoten policie herstelde spoedig de rust. Men bragt den commis-voyageur naar zijn logement, 11a hem alvorens verbonden te hebben, en de bordeelhoudster naar het bureau van policie, alwaar van een en ander proces-verbaal is opgemaakt. Men meldt uit Schoonhoven, dat aldaar den 12 dezer, in den vooravond, even na zes ure, door het luiden der klok ken en het geroffel der alarmtrom de aankondiging van brand werd vernomen; al spoedig bleek bet, dat de ramp, die al da delijk lievig woedde, was ontslaan in eene bergplaats van lom pen, beenderen, enz., waarin almede hooi en stroo geborgen was. Dit gebouw en eene daaraan belendende stalling is, met hetgeen er zich in bevond, totaal vernield. Dank zij den wak keren brandweer en inzonderheid den werkbazen, metselaars en timmerlieden, die door hunne doelmatige en veelal gevaarlijke pogingen het fel woedend clement, door stil weder begunstigd, wisten te beteugelen. Van het 2de reg. inf. te Vlissingen in garnizoen, zijn een aantal miliciens der ligling van 1859, die aangewezen waren, om voor de ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen te blijven, nu reeds met groot verlof huiswaarts vertrokken. De dag van den 12 November jlop welken de heer W. H. Tholcn, gedurende 23 jaren, als burgemeester aan het hoofd der gemeente Boskoop had gestaan, is door hare ingeze tenen, op verschillende wijzen, zeer feestelijk gevierd. Met genoegen heeft men vernomen, dal Z. M., als een blijk van IIDs. tevredenheid, wegens de door den burgemeester bewezen diensten, hem tot ridder van de orde van de Eikenkroon had benoemd, en van de zijde van het grootste gedeelte van de burgerij, is hem tot een aandenken aan dezen feestdag, eene fraaijc bronzen pendule met een zilveren opschrift, benevens twee kandelabres, aangeboden. Het feest is besloten met gc- - s zang, bcngaalsche verlichtingen en vuurwerk. De Regering heeft geantwoord op sommige verslagen der staalsbcgrooling en ook op de politieke beschouwingen van het verslag over hoofdstuk I. De Regering deelt het gevoelen der Kamer, dat de wenschclijkheid bestaat van eene overeen stemming lusschen het ministerie en de vertegenwoordiging. De Regering streeft daarnaar; mogt die overeenstemming ontbreken, dan zal de Koning volgens zijn grondwettig regt beslissen. Er bestaat eeneeendraglige, krachtige zamenwerking inden boezem van het ministerie. De Regering treedt voorts in velerlei be schouwingen en verdedigt hare handelingen. Bij de Provinciale Stalen van Zuid-Holland is een onl- werp-adres aan den Tweede Kamer, strekkende tot aanvraag van ondersteuning van den Rotterdamschcn waterweg, met cenige wijzingen in de redactie goedgekeurd. Te Harderwijk is door den majoor-comm., in navolging van hetgeen in cenige andere garnizoenen beslaat, eene inrig- ting lol stand gebragt, die den militairen geest zeer bevordert. Deze inrigting beslaat in het beschikbaar stellen cener zooge naamde warmkamer, alwaar men thans eiken avond een groot aantal soldaten vereenigd ziel, die zich in de ruime, goed verlichte en verwarmde zaal, hetzij met verschillende militaire spelen, of met dam-, domino- of schaakspel bezig houden. De werving van Zwitsers en Duitschers is thans, gelijk men weet, gesloten. Er hebben echter in de eerste tien dagen dezer maand reeds 42 Nederlanders dienst voor de Indien ge nomen. Als het op deze wijze voortgaat, dan zullen er deze maand veel meer soldaten geworven worden, dan in de vorige maand, toen er, inct inbegrip der Zwitsers en Duitschers, slechts 32 man aangeworven werden. Het Passoeroeangsche Nieuws- en Advertentieblad deelt omtrent de poging tot opstand iu Bandjermassin het volgende mede Zoo wij wel onderligt zijn, heeft het volgende aldaar plaats gehad. De majoor Verspijck zou zich door valsche beriglen hebben laten verleiden en zich met zijne geheel strijdbare magt noor delijk begeven hebben, bijna niets ter bescherming der hoofd plaats achterlatende. Dit oogenblik zouden de opstandelingen hebben waargenomen, 0111 met plus minus 2000 man, die in den omtrek der stad verborgen lagen, de plaats af te loopen, alles te vermoorden en uit te plunderen. Dit zou bij welslagen een toonecl van gruwelen gegeven hebben, nog erger dan bij het uitbreken van den opstand, dat den oorlog met een jaar voor het minst zou hebben verlengd. Gelukkig was juist de Ardjoeno aangekomen, dank zij den spoed, waarmede hier de afscheep van het regter halve 13de bataillon heeft plaatsgehad. De opstandelingen, die de stad geheel onbezet waanden, zagen zeer vreemd op, toen zij in hunne moorddadige plannen door de nieuw aangekomene troepen werden verijdeld. Onbekend waar het regter halve 13de bataillon débarqueren zou en of zij misschien dadelijk zoud en moclenageren, waren uit voorzorg door den militairen kommandant alhier aan ieder man 50 pa-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2