ccn detachement kolonialen, sterk 69 man, die aan boord van bet schip Bilderdijk naar Batavia zullen worden overgevoerd. Volgens berigt van den 18den dezer is in de Gronden van Texel een schip gestrand, waarvan de bijzonderheden nog ontbreken. Men hoopte de schipbreukelingen met de red dingsboot te redden. Zondag nacht is achter de Koog op Texel gestrand, de Noordsche bark Favoritc, kapt. Nielsen, met dcelenvan Her- nosand naar Honfleur. De equipage, beslaande uit 15 man, is niet de reddingboot gered. Zr. Ms. schroefsloomschip Cornelis Dirks, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse J. F. Koopman, op reis naar Curacao, is den 18den dezer door tegenwind ge noodzaakt geweest Porlsmouth binnen te loopen. Alles was wel aan boord. Naar wij vernemen is de heer Dupnrt voornemens in den loop der volgende weck, eene tooneel-voorslelling le geven in het lokaal Tivoli alhier, en mogt deze voorstelling genoegzamcn bijval vinden, oin de vele kosten en moeite le vergoeden, dan, naar men zegt, is de heer Duport wel genegen om ons gedurende den aanstaanden winter, op vaste tijden, met zijn uitmuntend gezelschap te komen bezoeken. Men schrijft uit Almelo '16 Nov. In het begin dezer weck vervoegde zich een Tvventsche boer bij den varkenslager M. aldaar, zijn varken le koop aanbiedende. Daar zij het om trent de waarde niet eens kouden worden, biedt de boer zijn varken aan op de volgende voorwaarde: Voor de zestien klaau- wen van het varken zou de slagtcr belalen voor de eerste klaauw 1 cent, voor de tweede 2 cent, voor de derde 4 cent, voor de vier de 8 cent en zoo vervolgens, welke koop terstond door den slagtcr werd aangenomen. Men verbeelde zich de teleurstelling van den slagter, toen het hem bleek, dal het varken (hetwelk eene waarde van onge veer ƒ30 had) te staan zou komen op f 633,55. De boer heeft echter zich met f 4 boven de werkelijke waarde tevreden gesteld. Met de West-Indische mail is in Nederland de treurige lijding aangebragt, dat de heer Mr. L. Meiman, Commissaris des Konings voor de West-Indische wetgeving, in den avond van den bdeu Oclober, ongeveer le 8£ ure, te Paramaribo, in den ouderdom van 32 jaar en 3 maanden is overleden. Met groole belangstelling vernemen wij, dat dezer dagen een dertigtal achtenswaardige ingezetenen van Amsterdam, in het lokaal Oddoneene bijeenkomst hebben gehouden, met het doel, om goedkoope vleeschhouwerij bij aandeden aldaar op tcriglen. Het maatschappelijk kapitaal is daarbij op /*2Ü0,000 vastgesteld, en de verdere regeling aan eene provisionele com missie opgedragen. Door de Nederlandschc Handel-Maatschappij zijn bevracht de navolgende 9 schepen, als: Voor AmsterdamAlmelo, kapt. R. P. Tjebbes; Shanghae, kapt. H. Uitermark; Jacobn, kapt. M. T. Schaap, van Rotter dam; Corlgene, kapt. D. Dunlop, van dito; Alblasserdam, kapt. J. 't Hoen, van dito; Cheribon, kapt. W. J. Coers, van dito. Voor Rotterdam: Beatrix, kapt. C. A. L. van Wijck; Presi dent van Rijckevorsel, kapt. C. Vcrmey; Robertus Hendrikus, kapt. R. II. Mulder. Men schrijft uit Maastricht, 17 Nov. Nu drie dagen ge leden, overleed na een kortstondige ziekte de Wel-Eerw. heer Enge len, R K. priester en kapellaan, om zijn zachtzinnig en inenschlie- vend karakter, bij een ieder bemind en geacht. Men betreurt zijn verlies le meer, omdat het met een ander treurig voorval in verband staat. Als dienstdoende R. K. geestelijke in onze gevangenis, had hij twee jaren geleden, den veroordeelde Geurt ter doodstraf moeten geleiden; die harde taak kostte den te diep gevoelige man eene zware ziekte, die hem op den rand des grafs bragt. Ofschoon in de gevangenis, door een ander R. C. geestelijke vervangen, weigerde de nu onlangs ter dood gebragte misdadiger Nathaii, bij een ander R. C. geestelijke zijne biecht af le leggen dan bij den heer Engelen. Deze voldeed aan dat verlangen, doch men vreest al te zeer, ten koste van zijn eigen leven. Uit Keulen wordt gemeld, dat op den Duitschen Rijn spoorweg een voorval heeft plaats gehad, dat verschrikkelijke ge volgen had kunnen hebben. De om 10 uur van Coblenz ver trokken trein had, bij het naderen van de verbindingslijn bij de Hahnenpoort, het sein van aankomst gegeven, en de baanwachter wilde reeds de hekken van de straatweg afsluiten, toen de extra post uit de poort aankwam en, na zich verzekerd te hebben, dat er nog tijd genoeg was, de rails wilde overrijden. Waar schijnlijk door het lantaarnlicht misleid, voerde de postiljon echter het poslkarretje, in plaats van dwars over, langs de rails en den naderenden trein te genioet. Het roepen van den baan. wachter werd door den postillon en zijne noodseinen door den machinist op den trein niet opgemerkt. Gelukkig bespeurde dc postillon nog bij lijds het dreigend gevaar, en had de tegen woordigheid van geest, om van den bok te springen, de drie in het karretje zittende personen er uil le rukken, de strengen der paarden los te snijden en dezen van de rails af te jagen zoodat nog alleen het karretje daarop bleef staan, hetwelk dan ook door den trein geheel verbrijzeld werd. De gemeenteraad van Berlijn heeft op voorstel van bet gemeentebestuur goedgevonden, jaarlijks 8600 thaler meer voor gasverlichting le besteden, ten einde men 's nachts op straal kunne zienook dan wanneer de maneschijn alleen in den ka lender le vinden is. (Een goed voorbeeld ter navolging.) Uit Napels wordt het volgende gemeld «Men zal moeite hebben het te gelooven en toch is het waar. Garribaldi is met slechts 1300 francs in zijn zak vertrok ken. Na dictator te zijn geweest van het rijkste gedeelte van Italië, is hij even arm vertrokken als hij is gekomen. To

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2