3^B.I3TE1T.~ merkwaardigste, dat inden omtrek zoowel als in het vaderlanden daarbuiten geschiedt, de verspreiiliiig van conslilutioneelc be ginselen te bevorderen en de kennis van bel constitutioneel staatsregt meer algemeen te maken. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen de Admiraal van Wasscnaer, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Voss, bestemd om te Vlissingen, binnen te vallen, heeft in den morgen van den öderi dezer de reede van Plymouth verlaten. Volgens berigt van Vlissingen is dit fregat gisteren aldaar ge arriveerd. Volgens een schrijven uit Mahon van 22 November, werd Zr. Ms. fregat Everlsen aldaar geheel ledig gehaald en nagezien, tengevolge der epidemische oogziekte. Er waren te Toulon 60 man in hel hospitaal achtergebleven, en te Mahon waren er mede reeds een vijftigtal in bel hospitaal. Den vo- rigen dag zijn er bij de geneeskundige inspectie nog 40 ont dekt, bij wie zich de kiem der ziekte vertoonde. Al de oflicie- ren hadden kamers aan den wal betrokken. De luitenant ter zee, lsle klasse, W. F. L. de Vriese, zou over land naar Nederland vertrekken. Eene onvoorzigligheid heeft een onherstelbaar verlies veroorzaakt aan eene deftige familie te Amsterdam. Eene verwdoos, bestemd om de platen te kleuren, was open op tafel gelaten onder bet bereik van een kind van twee jaren, dat een stukje groene verw daaruit neemt, het aan den mond brengt en er een oogenblik aan zuigt. Ofschoon men de zaak spoedig bemerkte, en het voorwerp aan de handen van het kind ontrukte, open baarden zich al spoedig verschijnselen van vergiftiging, en ondanks alle geneeskundige hulp, is er de dood op gevolgd. Het was een stukje scheele groen, waarin arseniaat van koper voorkomt, een der hevigste vergiften uit het dclfsloffelijk rijk. Moge dit voorbeeld tot les verstrekken! Zelfs het aflikken van hel penseel, bij grootere kinderen meermalen eene gewoonte, kan reeds gevaarlijke gevolgen te weeg brengen. Oostenrijk gaat den weg der vrijzinnige hervormingen op, maar nog niet van harte; het kan het denkbeeld cener Ooslcu- rijksche eenheid nog niet van zich afzetten!, en de Veneliaan- sche dames zullen waarschijnlijk nog lang hare bevallige wel sprekendheid in adressen bij den keizer kunnen aanwenden, voor Z.M. Venetie zal loslaten; ook de volksgeest in Duitschlaud is daar zeer tegenal heeft dit ook een anderen grond, namelijk vrees voor Frankrijk, waarom ook Zwitserland een defensief verbond met Duitschlaud, wil men, zou wenschen te sluiten. Uil Hongarije luiden de bcrigten voortdurend onbevre digend. Men weigert er openlijk alle gehoorzaamheid aan Duitsche ambtenaren, even als het opbrengen van belastingen, enz. De jongste beriglen uit Peslh melden, dat voortdurend volkshoopen er de straten doorkruisen, de keizerlijke adelaars van de uithangborden van verschillende kooplieden, voorname lijk tabaksfabriekaulen, enz. afrukken en dergelijke baldadig heden plegen, zonder dat zij ernsligen tegenstand ontmoeten. Uit Shiclds wordt gemeld, dat aldaar en in alle havens van de Noord-Oostelijke kust van Engeland sedert Zondag 11. groote ontsteltenis hecrscht, doordien er eene hevige storm woedt, die de schepen noodzaakt, de havens binnen te loopen. In de laatste 24 uren waren te Shiclds niet minder dan 200 vaartuigen eene schuilplaats komen zoeken. Van schipbreuken had men nog niets vernomen. Volgens de jongste beriglen uit Haïti, werden aldaar op nieuw pogingen tol eene revolutie in hel werk gesteld, die echter, even als de vorige, werden verijdeld. De zaïnenzweer- ders werden gevangen genomen en drie hunner gefusilleerd. De president ontving hierop adressen uit alle deelen de lands, waarin de bevolking van hare gehechtheid getuigde. BÜHGEELIJEE STAHD Van 1 8 December 186 0. GEHUWD: D. Bol en T. Iirijnen. C. Visser en M. G. Boender maker. BEVALLEN: II. H. Quast geb, Roodt Z. J. Brouwer geb. Kui per Z. A. M. Winter geb. Deelder Z. S. Visser geb. Martens Z J, M. De Fainve geb. Mathieu D. H. Engelhart geb. Bierling D T. Goos geb. Degeling D. F. Heijzelaar geb. de Zee Z. E. Eg- berts geb. Gomes D. G. E. Buers geb. Jonker Z. G M. Driessei» geb. Driessen Z. OVERLEDEN: J. F. van Tonningen 10 m. BEURS3ERÏGTEN; Amsterdam. 7 Dcc. W. S, 2f pc. 62|. 5 pc. 75{. 4 pc. 98. Spanje. 1£ pc. 40[J. buitenl. 5 pc. 49r|. binnenl. 5 pc. 47jf. Rusland. 1816, 5 pc. 102|. 5 pc. 1851, 5 pc. Oostenrijk, metall. 5 pc. 43J dito 2J pc. 25J4- dito rente amst. 5 pc. 65£. nationale 1854 5 pc. 50J£. Het Sint-Nicolaasfeest, op j. 1. woensdag, werd door het fraaiste weder begunstigd, doch den volgenden morgen door een dikken nevel vervangen. De graaf van Syracuse beeft te Pisa eene beroerte gekregen en deze aardsche tooneelen vaar wel gezegd. Gaëta wordt door het italiaansclie geschut ge bombardeerd. De keizerin van Frankrijk heeft van de her togin van Sulherland een lak lekkere druiven gekregen. Tc Parijs zal een nieuw lootieelsluk worden opgevoerd, getiteld »De moorden in Syrië". De keizer zal de eersle opvoering van dit bloedig drama met zijne tegenwoordigheid vereeren. Engelsch-lndië wordt weder door onlusten bedreigd, wegens het invorderen van belastingen. Na langdurige en hevige be raadslagingen, heelt de Tweede Kamer 10 millioen gulden toe gestaan, voor den aanleg van spoorwegen in het jaar 1861. 120 arbeiders hebben bij eene mijn-ontploffing te Nevvport het leven verloren. De oorzaak is nog onbekend. In Hongarije en omstreken komen gedurig ongeregeldheden voor, waardoor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2