MEliWEDIEPER COURANT. M 100. DONDERDAG 13 DECEMBER. Schouwing der Uitwateringen. 1T13 "J ir S IJ D UT 3- 31T. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuivediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post1.S0 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en p ost- directeuren. A DVERTEN'TIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f0.60. Voor iederen regel meer ƒ0 15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. Aait de Ingezetenen wordt ter kennis gebragt, dat op Maan dag den 17 December 1860, en, zoo noodig, ook de volgende dagen, eene Schouwing over de uitwateringen zal gehouden worden. De eigenaars en bewoners der buizen, over en langs wier gronden en erven uitwateringen loopenworden ter voorkoming van bekeuring, aan hunne verpligliug herinnerd om te zorgen, dal de Uitwateringen vóór de Schouwing behoorlijk zijn be- schoeid en schoongemaakt. Helder den 4 December 1860. De Burgemeester der gemeente STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP 12 December 1800. De heer JorissenTheoi. Cand., trad jl. Maandagavond in hel lokaal Tivoli alhier weder op, tot het houden zijner tweede lezing over de vaderlandsche geschiedenis. Talrijk werd deze vergadering, ook door dames bijgewoond. De af schudding van het dwangjuk der franschc heerschappij was het onderwerp der behandeling. Het werd door schoone en krachtige trekken zeer aanschouwelijk voorgesteld, hoe ons volk eenparig die gehate overhcerscbing afwierp en, gesteund door de hulp der verbondene mogendheden, de Franschen verdreef. Met onverdeelde belangstelling werd deze lezing aangehoord De Tweede kamer der Staten Generaal heeft hoofdstuk VIII der Slaalsbcgrooling (Marine) met 52 tegen 15 stemmen aangenomen. Volgens een telegram van Batavia dd. 29 Oct., was op Java alles rustig. Te Baudjermassing verlooiieu zich nu en dan nog pogingen tot insurrectic. Te Ceram had eene ligle oproerige beweging plaats gevonden. Volgens andere berigten was de staat van zaken teBaudjer" massing meer bevredigend en verbeterd. Het jaarlijkse!) verslag van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank bevat o. a. het volgende: Het beeft ten vorigen jare niet weinig de aandacht gelrokken, dat de ter loting geroepen manschappen uit Schiedam en om streken meer kinderen dan jongelingen geleken; terwijl de maat en meer dan de maat houdende lolelingen, geboren en woon achtig zijn op plaatsen (gelijk Marken), waar geen sterken drank gedronken of te koop is. Welligt zegt deze of gene, dat andere redenen dien minderen groei, dien zwakken ligcliaamsbouw ver oorzaken, als: slechte voeding eu armoede. Kon de voeding niet oneindig beter zijn, zou er zoo veel armoede gevonden worden, wanneer de twee millioen in Amsterdamde ruim anderhalf millioen in Rotterdamde acht tonnen gouds in den Haag het bijna halve uiillioeu in Utrechtde ruim halve ton in Meppelaan sterken drauk besleed, werden uitgegeven voor voedzame spijs, kleeding en onderwijs? Is het te verwonderen, dal armoede en ellende het deel worden eener Geldersche gemeente van 2780 zielen (met 15 lappers), waar hel gevoelen algemeen heerscht, dat jenever drinken on misbaar is. In de kraamkamer is daar de jenever. Op de brui loft speelt hij de hoofdrol. Een lijk wordt er ontkleed bij een borrel. De begrafenis besloten met een #na kan," waartoe elk der genoodigden twee stuivers offert. Gelukkig is, dank de Ver eeniging, beterschap in die plaats te zien. Men waarschuwt op nieuw tegen het gebruik van ver glaasde ijzeren pannen en pottenuit enkele iabrieken afkom stig, waarvan het glazuursel lood- en arsenik-verbindingeu bevat. De zaak is van dal belang, dal de minister van binnen!, zaken kr België de aandacht der gemeentebesturen op het gcvaar/lieeft- gevestigd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1