HELDERSCIIE MEEWEDIEPElt COURANT. 1861. JU 3. DONDERDAG «v 10 JANUARIJ. 1T15 -J Vf S T IJ D 11T C- E1T. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal 1 30 Franco per post1 50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post» directeuren. NEGENTIENDE JAARGANG, ADVERTEN'TIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ015. Zegelregt voor elke plaatsing 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP 9 Januarij 18G1. Gisteren en beden hebben alhier door de officieren en adelborsten van de Marine oplogten plaats gehad met sloepen, op sleden geplaatst, met vlaggen versierd en door paarden ge trokken. Heden werd die optogl door de muziek van het muziekkorps van het wachtschip opgeluisterd. Een talrijk publiek was er op de been om van deze oplogten getuige te zijn. Door den President der Vereenigdc Stalen, is aan den heer B. A. T. van Bruggen, kapitein van hel Nederlandsche vaartuig Koning en Vaderland, een prachtige gouden medaille toegekend, ter zake der door hem gedane redding van den kapitein en ecnige manschappen van hel in den Indischen Oceaan ver ongelukte schip Olivier Pütnam, van New Burg Port. Deze medaille is door burgemeester en wethouders te Rotterdam aan genoemden kapitein uitgereikt. Z. M. heeft benoemd, tot burgerlijke leden bij den mili tieraad van het 2e en 5e arrondissement in deze provincie, de heeren: Jhr. P. Opperdoes Alewijn en L. Stokbroo van Hoog- en Aartswoud en tot plaatsvervangers de heeren: Mr. W. C. J. de Vicq en T. Kroonallen wonende te Hoorn. In den volksvriend leest menDe jeneverrampen van Nederland, gedurende het jaar 18G0, maandelijks door ons medegedeeld, een klein staaltje van werkelijkheidgeven 78 gevallen van gevangenneming en veroordeelitig; 67 van moord en manslag57 van verwonding en mishandeling§7 zelf moorden Tc Sneek heeft in de vorige week de aangekondigde hard rijderij op schaatsen plaats gehad, onder begunstiging van fraai en zacht winterweer. Hoezeer, door de vele gevallen sneeuw, de gemeenschap met de omstreken bemoeijelijkt wordt, was even wel een groot aantal toeschouwers aanwezig. Van de 84 me dedingers werd de prijs van 100 gulden behaald door IJsbrand P. de Jong van Bozuin en de premie van 50 gulden door Wiebe Wieber Knossen van Julzijp, terwijl aan den JOjarigen Harmen Vellman van Terhorne, welke tot aan het laalst van den wedstrijd deel nam en, na viermaal rijdens, de overwinning op zijn tegenstrever behaalde, wegens zijne volharding en hard rijden, een benefiet werd uitgereikt. Het al, hetwelk in de beste orde en zonder ongelukken afliep, werd opgeluisterd door de muziek van de stedelijke schutterij, maar vooral door de tegenwoordigheid van den heer Mr. B. Haga, den 76jarigen secretaris dier gemeente, welke eenigc malen op schaatsen de baan op en neder reed. Uit Groningen wordt gemeld, dat al de rijksveldwachters van het kanton Groningen achtereenvolgens en uit eigen bewe ging leden der Nederl, vcrecniging tot afschaffing van sterken drank zijn geworden. Ook onder de rijksveldwachters iu het arrondissement Groningen lelt de vereeniging verschillende ledeu. Op nieuwjaarsdag, bevond zich te Maastricht, voor den verkoop eencr koe, de beeslenkooper \V. van het naburig Belgisch dorp Reeckhem; men zegt, dal hij van de gelegenheid van den dag tol het nemen van sterken drank te onvoorzigtig gebruik maakte, en met het vallen van den avond, iu bedwelmden toestand, de stad verliet; de later opgekomen nijpende koude, schijnt den man te hebben bevangen, altans den volgenden mor gen vond men hem verstijfd aan den weg liggen. Volgens gerucht overkwam eenige dagen geleden, aan eene bedelaarster uit Maastricht, met haar kind, een dergelijk onge luk; beiden vond men, nabij hel gehucht Kaberg, een half uur van de stad, in de sneeuw doodgevroren. Men schrijft uit Ootmarsum, 2 Jan. Ook hier hecrscht het oude gebruik, om het nieuwjaarwcnschen door pistoolschie ten te doen vergezeld gaan, niettegenstaande gedurig ongeluk ken daardoor plaats vinden; zoo is gisteren wederom hel bewijs daarvan geleverd, door een boer, een geladen pislooMfi de !■- v.-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1