HELDËRSCI1E ei NIEEWEDIEPER COURANT. ITIB TT Vf S T IJ P IIT C- B XT. ZONDAG 3 FEBUUARIJ. HELDER en NIEUWEDIEP 2 Februari) 18G1. De aangekondigde lezing van denbeer Jorissen, voor het hier bestaand Departement der Maatschappij lot Nul van 't Al gemeen, bad j.1. Woensdagavond in het lokaal Tivoli alhier plaats. Het was thans de laatste der drie voorlezingen, door ge noemden heer in dit saizocn alhier gehouden, over de geschie denis van ons Vaderland. Het gekozen onderwerp: de Fran- sche heerschappij en de daarop gevolgde grondvesting van den Nederlandschen Staatwerd nu op dezelfde kernachtige wijze, waardoor de beide ecrsle lezingen zich zoozeer onder scheidden, voortgezet en geëindigd. Met levendige belangstelling werd deze lezing, die door een groot aantal leden en vrienden der Maatschappij werd bijgewoond, aangehoord. En nadat de geachte spreker aan het einde zijner taak gekomen, in luide toe juichingen liet bewijs ontving, hoezeer zijne woorden waren verstaan en begrepen, en nadat door heeren bestuurders nog een paar schooiie voordragten waren ten beste gegeven, terwijl hij de laatste door den voorzitter woorden van dank werden gc- rigt aan den Lector, die zoo gepast ter opwekking van echte nationaliteit had gesproken, toen stonden de aanwezigen eenpa rig op en hieven aan, uit volle horst: Wien Neerlandsch bloed in d'adren vloeitenz. Gaarne vereenigen wij ons niet den wensch, van elders ver nomen, en ook in deze vergadering herhaald, dat deze schoone voorlezingcu in druk uitgegeven en in vele handen komen mogen. De 55ste verjaardag van H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Een felle brand woedde er eergisteren avond in een huis, staande op den achtergrond in de arlilleriestraat alhier. Gelukkig was er digt hij water cn werd de brand, die aanvan kelijk een dreigend aanzien had, door de spoedige hulp van den brandweer tegengegaan. Vele nabijwonenden waren reeds bezig hunne meubelen in veiligheid te brengen. Daartoe werd echter den bewoners van hel verbrande percecd geen tijd gelaten niet hunne kinderen zagen zij zich genoodzaakt in allerijl hel huis te verlaten. Met levensgevaar zelfs moest een wanhopige vader zijne kinderen, die zich reeds te bed hadden begeven, van een anders wissen dood redden. Een persoon, die zich op de plaats des otilicils bevond, is door het vallen van den schoor steen zeer ernstig verwond geraakt en van daar weggedragen. Onze brandweer verdient allen lof, als hebbende zicli wederom door inspanning, moed en naauwgezetle pligtsvervulling hijzonder onderscheiden. Hoewel het aantal vergaderingen en concerten in de jong ste dagen al vrij groot is geweest, ook uithoofde van de po gingen, aangewend tot leniging der rampen van den walernood, toch mogen wij niet vergeten de gewone uitvoeringen Ie ver meiden. Het zou dan ook onvergeeflijk mogen heelen, wan neer in onze kolommen niet met een enkel woord werd ge waagd van de schoone uitvoering, jl. Donderdagavond door de rederijkerskamer Olgmpia alhier, in het lokaal Tivoli, ge geven. Zeer talrijk werd deze vergadering bezocht, zeer ver dienstelijk de verschillende stukken uitgevoerd. Moeijelijk valt het te bepalen, wat meer te roemen zijde zeer gepaste keuze en rangschikking der voordragten, of de wijze, waarop de leden zicli van hunne vaak moeijelijke taak hebben gekwe ten. Inzonderheid hieven de jongere leden der kamer zich door blijken van ijverige studie op liet gebied der uiterlijke welsprekendheid onderscheiden. Hoogst aangenaam zal dan ook de herinnering zijn, die deze vergadering hij de aanwe zigen zal hebben achtergelaten. Wij zijn in slaat gesteld te kunnen melden, dat de Buitengewone Vergadering, door de Zangvereeniging Nut Genoegen alhier, ten voordeele der hulpbehoevenden dept NEGENTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1 30 Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f0.60. Voor iederen regel meer f 0 15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1