werden wij in den laalsten lijd lot weldoen opgewekt, maar met het oog op de rampen, die er geleden werden, zal voor zeker ieder gaarne alles doen, wat in zijn vermogen is, om tot leniging daarvan bijledragen. Eene gelegenheid daartoe wordt, door de alhier beslaande Zangvcreeniging Nut en Genoegen wederom aangeboden. (Zie advertentie hierachter.) Aan beveling daarvan zal wel overbodig zijn. - Door de leden der rederijkerskamer Olympia alhier, die, met het oog op betgeen reeds door de Ingezetencu dezer gemeente, voor de noodlijdenden door den watersnood is gedaan, besloten hadden, om geene voorstelling ten behoeve dier ongelukkigen te geven, is thans bij bet vernemen van de ramp, ook bet land van Maas en Waal getroffen en waardoor de behoeften meer dan verdubbeld zijn, op dit besluit teruggekomen. Op het einde dezer maand, zal door de Kamer legen entree, zoo wel voor leden als niet-leden, eene voordragt gehouden worden van <le schoone dramatische gedichten: Een goede geest", door A. J. de Buil en «graaf Struónsee, door J. Schimmel, terwijl men met het geestige Blijspel: de Coup of de Huwe lijks advertentie, door A.v.d. Hoop Jrs.zoon, zal slui ten. De Kamer heeft besloten, de kosten dier vergadering voor hare rekening te nemen en bepaald, dat de geheele op brengst, even als die der groote verloting in den Haag, zal strek ken, ter gemoelkoining van die ongelukkigen, welke na hel ophouden der waterramp, zullen bevonden worden, have en goed verloren te hebben. De 6de compagnie van het lsle reg. vesting-artillerie te Amsterdam in garnizoen, zal met lo. Mei naar bier ver trekken, terwijl de 8ste comp, van dat regiment alsdan van hier naar de hoofdstad zal worden overgeplaatst. Bij den Minister van Binncnlandsche Zaken is ingekomen de opbrengst van een door S. Versteegsergeant bij liet 6de regiment infanterie te Haarlem, vervaardigd dichtstukje: »Ecn noodkreet", waarvan het drukken en innaaijen en de levering van het papier door den uilgever gratis is geschied, /'400. Men verzekert, dat de kapiteinsluitenant Matthijsen en Gregory zullen benoemd worden als opvolgers van dc hccren Andrae en Janssengedetacheerd bij het Ministerie van Ma rine, die met 1°. April eervol zijn ontslagen. Eergisteren is alhier gearriveerd Zr. Ms. transportschip de Heldin, kommandant Toulenhoofd, komende van Port Malton. Dezer dagen zijn in het burger-gasthuis te 's Hagc over- gebragt een broeder en twee zusters, te Scheveningen woon achtig, die door verregaand gebrek tot een allercllendigsten staat gebragt waren. Letterlijk niets werd in hunne woning gevon den wat dekking, kleeding of voedsel heelen mogl. Zij genoten eene dubbele bcdeeling van het armbestuur en werden nog op andere wijze ondersteund. Bij plaats gehad hebbende huiszoeking werd echter in eene oude kast, behalve ecuige gouden en zilveren voorwerpen, gevonden eene som van ƒ1000 in contanten. De St. Ct. vermeldt dat de algemeene collecte voor dc wa- lernoodlijdcnden van wege bet Rijk, zal gehouden worden op den 19den dezer, zijnde de verjaardag van Z. M. den Koning. Waardiger kan de Nedcrlandsche Natie dien dag niet vieren, dan op de roepstem en bet voorbeeld van den edelen Vorst, die in deze bange dagen zoo veel voor zijn beproefd volk doet, hare liefdegiften rijkelijk Ie doen vloeijen. Het treffend telegram, waarin Z. M. den wensch kenbaar heeft gemaakt, eene algeineene collecte door hel Rijk te doen houden en dat door Z. M. van de plaats des onheils aan Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken is geseind, luidt volgens de A. Cl. aldus: Ooggetuige der verschrikkelijke rampen, waardoor een deel mijner Mijner beminde landgenooten geteisterd wordt, zoo ver lang Ik, dat een beroep op dc nationale weldadigheid gedaan worde, en verzoek Ik u eene algemeene collecte, even als in 1856, daartoe te willen uitschrijven". Uit Driel wordt onder anderen het volgende gemeld: Deze weck kwamen er van de 55 toen uog vermisten weder vier aan wal, zoodat er uog 51 vermisten overbleven; een buis was er nog, waarop man, vrouw en 6 kinderen waren, die niet konden gered worden, door het ijs dat zich daarvoor geplaatst had. Verdronken vee heb ik niet gezieu, slechts een varken, maar toch moet het getal verbazend groot wezen. Hoe hoog Druten ook ligt, er is geen huis, uitgezonderd de pasto rie, dat niet in het water slaat. Te Wamcl moet het ook ontzettend wezen; bij den heer D. is een boer met zijne vrouw aangekomen, die er warmpjes in hebben gezeten, doch nu alles hebben verloren en niets meer over hebben dan de kleê- ren aan het lijf; 41 stuks vee en circa 12 paarden, met huis en inboedel, verdwenen in de golven. Verscheidene schepen zijn met de doorbraken weggespoeld en gezonken, ook nog een met hooi beladen. Gedurig ziel men schuilen en aken aari den dijk komen met vee, paarden, var kens, huisraad, en misschien mcnschcn, want die hebben wij nog niet zien aankomen. Een man is op een stuk dak weg- geslingerd, en aan den Maasdijk nog levend aangespoeld; een kind van 4 weken werd anderhalven dag na de doorbraak op eene schol ijs gevonden, gewikkeld in ecu deken. Dc moeder kreeg het nog levend terug; waartoe nog meer van al die ellende!? Het is ontzettend, en wat zal bet gevolg er van wezen, bij zoo veel kommer op andere plaatsen ontslaan; men zou haast vragen: «waartoe zoo veel leed?" Men berekent, dat door dc doorbraak te Leeuwen 55000 bunders overstroomd zijn, en deze ramp derhalve veel grooler is dan die in deu Bommelerwaard. Uit Appeltcrn wordt het volgende gemeld: Een vloed, sedert 1799 niet beleefd, beeft onze akkers en velden over stroomd, onze woningen vernield en, wat erger is, te Leeuwen 40 menschen hun graf in. de golven doen vinden. Geene pen is in staal dc ellende te schetsen, die in Maas en Waal heerscht.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2