dim. T v ff r DONDERDAG 11 Al'llIE. NEGENTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz., te Niemvediep. Abonnementsprijs per kwartaal f\.'SG Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. A DVERTENTIEN worden aangenomen tot Zoiur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegeiregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate oer ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den litgever 1TIB TT W S TIJ D 11T C- ZIT. HELDER en NIEÜWEDIEP 10 April 1861. Z. M. de Koning zal, naar wij vernemen, tijdens H. D. bezoek in de hoofdstad ook deze gemeente bezoeken en de werken alhier in oogenschonw nemen. De 57ste verjaardag van H. K. II. Wilhclmina Maria Sopkia Louisa, zuster des konings, gemalin van den erfgroot- hertog Karei Alexander Augustus Jan van Saxen-Weitnar-Eise- nach, werd jl. Maandag alhier op de gebruikelijke wijze gevicril. Omtrent het feest der 25jarige ambtsbediening van den beer II. Daarnhouwer als hoofdonderwijzer in deze gemeente vernemen wij nog, dat aan den avond van den feestdag door cenige oud leerlingen den jubilaris eene fraaije voltaire werd vereerd. Met eene gepaste toespraak door den heer P. Visser, vroeger leerling en hulponderwijzer, werd dit geschenk den feestvierenden onderwijzer als blijk van hoogachting en erken telijkheid aangeboden. Gevoelig voor dit onverwacht bewijs van belangstelling betuigde de jubilaris daarvoor zijn warmen dank. Wij vernemen, dat de voorstelling, eerlang door het tooneelgezelschap van den heer J. E. Üuport alhier te geven, zal plaats hebben op Donderdag 18 dezer. Met zekerheid kunnen wij melden dat de rigling van den spoorweg van hier naar Alkmaar bepaald is langs de westzijde van het kanaal en dus niet over Schagen. Volgens particuliere brieven, ontvangen van boord van Zr. Ms. stoomschip Vesuvius, gecommandeerd door den luit. ter zee 1ste klasse J. O. H. Arntzcnius, was genoemde bodem den 21 Februarij ter rcede van st. Domingo op Haïti, en weinige dagen later voor Kingston op Jamaica aangekomen. Aan boord was alles wel. Men dacht den '12 Maart de reis naar het vaderland, via Cuba, aan te nemen. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee F. R. Toe Water, den oden dezer te Gibraltar aangekomen aan boord was alles wel. Z. M. heeft, met ingang van den 1 sten April bevorderd tot luitenants ter zee der tweede klasse de adelborsten der eerste klasse: J. M. Berends, J. A. de Gelder, W. J' A. Nolthenius, J. W. van Kerkwijk, F. J. P. M. Mulder, J P- Noorduyn, W. C. Scholten, J. Lools, A. C. Westcrouen van Meeleren, C. Bijleveld, Jhr. W. van Hogendorp, E. Simons van der As, J. L. Dukcr, J. F. van Manen, J. C. Eek, W. A. Arricns, J. L. luckel, A. P. Hooghwiukcl en Jhr. J. de Jong van Beek en Donk. Zijnde bij gemeld besluit tevens bepaald, dat de adelborst der 1 sle klasse L. B. van Manen, met behoud van rang en anciënniteit, tot luitenant ter zee van de 2de kl. zal worden bevorderd, nadat door hem het examen voor dien rang voldoende zal zijn afgelegd, waartoe hij lot dus verre wegens ongesteldheid buiten staat is geweest. -- De Prov. Gron. Ct. schrijft hel volgende: Wat een spoorweg (hier te Groningen kan men er, het zij in het voorbijgaan gezegd, nog jaren uaar zuchten), niet al vermag! Uit Einden zijn in den loop der week 80 korven spieringen verzonden naar Parijs! Dagelijks vertrekken van daar duizenden visschen, tot zelfs panharing toe, per spoor naar allerlei groolcre en kleinere plaatsen. De Oosl-Fricsche visschers kunnen er niet tegen visschen, eu 20 teen s'.ige) panharingen, die men vroeger te Einden voor 2 a 5 penningen kocht, kos ten er thans al 2 ii 5 stuivers, en meer. Twee Engelschen willen dan ook bij de iSesscllauder sluis eene oesterbauk aan leggen. Volgens beriglcn uil Luxemburg, dd. 29 Maart, hebben in den avond van den 2östen betreurenswaardige conflicten lussclten de Pruissische militairen en de bewoners van eenigo wijken dier stad plaats gehad, welke zeer ernstige gevolgen hebben gehad en waarbij een arbeider en een soldaat crnsli#— werden gewond. Den 26sten herhaalde zich de loonccVn en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1