ven der hun aangewezen corpsen zullen worden gederigeerd en onmiddelijk in werkelijke dienst zullen worden gesteld. Blijkens eene, door het hoofdcomité van dames tot op- zameling van gelden ter oprigting van een gcdenkteeken, ter gedachtenis aan het door Z. M. den koning, tijdens den jongsten watersnood, voor zijne onderdanen verrigtte, gezondene circu laire aan de onder-comités, is het uiterste tijdstip tot inzame ling van bijdragen, bepaald tot 1 Junij e. k. Derhalve zijn de onder-comilés uitgenoodigd de door hen ingezamelde gelden op te geven, zullende alsdan aan hen een plan worden medegedeeld en ontworpen om dit daarna uit naam van allen aan Z. M. aan te bieden en Z. M. te verzoeken, de plaats te willen bepalen, waar de Nederlandsche vrouwen dit gedenklce- ken, door hare tusschenkomst uit bijdragen van het volk van Nederland gesticht, zullen doen oprigten. Inmiddels wordt op nog meer algemeene deelneming aangedrongen, ten einde het beoogde doel te bevorderen. Z. M. de Koning heeft een buitengewoon fraai diamanten doekspeld doen toekomen aan een geacht ingezetene uit Arnhem, den heer v. E., die bij de jongste overstroomingen in Gelder land, op verschillende wijzen den noodlijdenden belangrijke diensten heeft bewezen. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. het vol gende Naar wij vernemen, zal voor de arrondissemenls-regt- bank alhier weldra bepleit moeten worden eene vordering van den heer Douvvcs Dekker tegen den heer Mr. J. van Lennep} en wel naar aanleiding van de uitgave der Max Havelaar. Zijn wij wel onderrigt, dan moet de quesiie hierop ncderkomen, dat de heer Douwes Dekker, mocijelijkheid ondervonden heb bende in het uitgeven van zijn werk, zich tot den heer van Lennep heeft gewend, welke beer, om der wille van de letter kundige waarde van dat werk, de uitgave daarvan heeft doen gelukken. De heer Douwes Dekker wil thans eene volks uitgave van de Max Havelaar bezorgen tot zeer goedkoopen prijs. De heer van Lennep verzet zich hiertegen, bewerende dal hij copijregt heeft gekocht, terwijl de heer Douwes Dekker beweert, dat de heer van Lcunep slechts zijn lasthebber is geweest. Men meldt uit Leeuwardeu, 27 April. In de dorpen Oudega, Nijega en Opeinde heerscht de epidemische keelziekte in hevigen graad, en sleept vooral zeer vele jonge kinderen, na eene kortstondige en in den aanvang weinig onrustbarende ongesteldheid, ten grave. Ook meer bejaarden worden door deze ziekte aangetast, zonder dat deze bij hen die noodlottige gevolgen heeft. Reeds hebben zich op onderscheidene plaatsen van ons vaderland uit voorname personen commisicn gevormd tot het in ontvang nemen van giften ten behoeve der noodlijdenden op Java. Men schrijft uit Krawang: In den avond circa 8 ure van den I7den Februarij jl. is te Tjabangboengin een natuur verschijnsel waargenomen, hetwelk men veronderstelt eene zee beving te zijn geweest, doordien het water van de rivier Tjitaroem bij zeer stil weder en zonder den minsten windstroom opwaarts werd gedreven, in eene golf van 3 voetefi hoogte, zoodat de aan den oever liggende vaartuigen van hunne ankers werden ge slagen. In het water werd eene zeer zonderlinge drift bespeurd. Dit verschijnsel is tot ver boven Krawang waargenomen ge worden. Onheilen hebben bij die gelegenheid niet plaats gehad. In het gouvernement Minsk, district Slutzk, werden in één nacht 60 personen, door een razenden wolf, meest zwaar gewond en een persoon gedood. De bewoners van een dorp hadden namelijk op het hulpgeschrei van iemand, die door een wolf werd aangevallen, (inden waan verkeerende, dat het nood kreten wegens eene uitgebarsten brand waren) in massa onge wapend hunne woningen verlaten en waren in dien toestand vooral daar het ook een zeer donkere nacht was, aan het woe dende dier prijs gegeven. Een der gewonden pakte in zijne wanhoop den wolf bij de ooren, drukte diens kop tegen eene haag, toen een ander met eene bijl toeschoot en het dier doodde. De regering van het «Hcmelsche rijk" schijnt omtrent de »roode barbaren", die het rijk zijn binnengedrongen, toch van gedachten te zijn veranderd en zich met hen op vricndschappe- lijken voet te willen plaatsen. Tot nu toe kende China behalve zich zelf slechts leenpligtige vorsten en schatpligligc volkeren. Thans is bij keizerlijk besluit een ministerie van buitenlandsche zaken opgerigt en dit is aan de gezanten van Frankrijk en En geland officieel medegedeeld. Aan het hoofd van dit departement staat prins Kung; de heeren Klei-Liaug en Wenn-Liang zijn directeurs generaal en de heer Tsug-Leon is tot opper-opzigter over de drie noordelijke havens benoemd. Kwei-Liang, heeft sedert 1838 steeds deelgenomen aan alle gewigtige onderhande lingen met de Westersche mogendheden, en Wenn-Liang, vroe ger gouverneur generaal der negen havens, heeft in de maand Oclober jl., prins Kung bijgestaan bij het sluiten van het vre desverdrag. lu het nabij Parijs gelegen dorp Plaisance heeft een vlijtig arbeider, die sedert geruirneu tijd zonder werk was, en die daardoor builen slaat was, zich en zijne beide kinderen het noodige te ver schaffen en daarbij door zijne gestrenge huisheer gedreigd werd wegens achterstallige huurpenningen, met zijne zieke kinderen op straat te worden gezet, in eene vlaag van wanhoop, zijne beide kinderen en daarna zich zeiven van hel leven beroofd. Bij de ter aardebestclling der ongelukkigen waren meer dan 2000 personen, die bij hunne terugkomst dreigende demonstra- tiën tegen de eigenaars der huizen hebben gedaan. Men schrijft uit Londen: Den lsten Mei zal de speciale dienst tusschen Londen en Parijs via Folkestone en Boulogne weder worden hervat. Men schrijft uit Brussel 23 April Gisteren avond is in het Tliéatres des Nouveautés alhier, ongeveer een half uur na het einde der voorstelling, brand uil-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2