ZONDAG 12 MEI. HILDERSCIIE en M 38. 1TIS 1W S T IJ D 11T 3> S1T. NEGENTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f l.BG Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iedercn regel meer f 0 15. Zegelreet voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den üitgever. HELDER en NIEUWEDIEP II Mei 1861. Naar men verneemt heeft de commissie, belast niet hel onderzoek naar den toestand van de ooglijders van Z. M. fre gat Evertsen, in het Marine hospitaal alhier, deze toestand vrij voldoende bevonden. Vervolgens is deze commissie naar Wieringen vertrokken, om aldaar de verpleegd wordende lijders te onderzoeken. 4 Olïic. en 7 Adelborsten zullen morgen en 22 schepelingen over een paar dagen het Hospitaal verlaten en voor eeuigen tijd verlof erlangen. Voor de Christelijke Afgescheidene Gemeente alhier was het jl. donderdag een ware feestdag. Haar nieuwe leeraar, van Katwijk aan Zee lol haar overgekomen werd des voorniiddags plegtig bevestigd door Ds. Grom van Alkmaar, met eene leerrede naar Psalm 68 vs. 19. 's Namiddags aanvaardde Ds. Op t Holt hel dienstwerk, sprekende over Jezaja III vs. 10 en II. Beide deze godsdienstoefeningen werden talrijk door de leilen der gemeente en andere belangstellenden bijgewoond. Uit 'sGravenhage meldt men dd. 7 Mei: De Djambi wordt uitgerust, om een togt naar de West- Indische eilanden Ie ondernemen en vervolgens de Nederland- sche vlag te gaan verloonen in de Atnerikaansche watereu, met het oog op den tusschen de Noordelijke en Zuidelijke staten der Unie uitgebarsten burgeroorlog, waarbij welligt Nederland- sche belangen op het spel kunnen staan. De Minister van Oorlog heeft op last van Z. M. bepaald, dat de officieren, even als de generaals, voortaan de sjerp door middel van een gesp om het lijf zullen bevestigen. - Door den Minister van Oorlog is bet boekwerkje, getiteld: Naar Neêrlandsch Indiëbevallende eene beknopte en duide lijke aanwijzing, hoe men zich voor het leger in lndic kan verbinden, benevens eene opgave van voordeden en uitzigteii, welke de koloniale dienst aanbiedt, aan de chefs der corpsen voor hunne manschappen aanbevolen, ten einde de verspreiding daarvan bevorderlijk te zijn. In de gemeente ten Boer zijn, ten huize van den land- houwer H. J. Bolt, 15 personen vergiftigd door eene in een vat met karnemelk geworpen hoeveelheid rattenkruid. O Gehoon allen terstond ongesteld werden, hebben zich tot hiertoe nog hij geen hunner doodelijke gevolgen geopenbaard. De vermoe delijke dader is een broeder van den genoemden landbouwer, die zich reeds te Apingadam in hechtenis bevindt. Als iels zeldzaams meldt men, dat bij den landbouwer T. Bcrlagen, te Nicuwolda, een kalf is geboren, dat in alle deelcn volmaakt en schoon geuoemd kan wordenmet deze bijzonderheid echter, dat in zijn middenrif, aan zijn rug hoven vast, eu zoo bijlangs den rug en buik los naar beneden hangt een volkomen menschenarmmet vier volkomen vingers en een duim. Het is nog opmerkelijk, dat de geheele arm met haar, gelijk het. kalf, bezet is, doch de vier vingers en duim kaal zijn, gelijk hij een menschenhand het geval is. Dit zeldzame dier is aangekocht door Meijer J. Cohen, die hel, zoo het ge zond blijft, levend voor hel publiek zal tentoonstellen op de markten. Men schrijft uit Schagcn. Met het oog op het groote belang dezer gemeente, koestert men algemeen hier de hoop, dat de provisionele afbakening der spoorweglijn, van het Nie- wediep naar Alkmaar, door Z. E. deu Minister van Binnen- landsche Zaken definitief worde goedgekeurd; inct de afbakening is men reeds tol iu deze gemeente gevorderd. Men schrijft uil Arnhem, van den 6 dezer: Ten gevolge van het ongemeen gure weder, zijn de Gcldersche bossclicn nog grootendecls dor. Hel vroor nog gisteren nacht vrij sterk, waardoor de bloesem der lijne ooflboomcii veel lijdt. Iu de weiden is hel gras kort; gebrek aan voeder op de stallen was x bij vele landbouwers oorzaak, dal zij het vee in de weide' lieten, waar hel echter veel door de vochtige koude te lijden had.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1