Men schrijft aan de Utrechtsche Cl.: Te Leusden, prov. Utrecht (en wie weet in hoe vele ge meenten van ons vaderland) bestaat nog de verderfelijke gewoon te, om, bij gelegenheid van verknopingen of zoogenaamd erf huis houden, veel jenever te scheuken. In de afgeloopeu maand werd aldaar erfhuis gehouden, eu is zekere persoon, ten gevol ge van verregaande dronkenschap, eeuige uren daarna plotseling overleden, of liever geslikt. Het is gebleken, dat op het erf huis vijfiig kannen jenever voor iedereen te krijgen was, terwijl er reeds vóór de verkooping met schenken eu drinken een aan vang was gemaakt, voorzeker om de liefhebbers tol hoog bieden aan te zetten. Deze noodlottige gelegenheid, of liever betreurens waardige gewoonte, is de oorzaak van het schielijk overlijden van genoemden persoon. Zou niet van regeringswege cene aanschrijving aan al de gemeentebesturen en notarissen bchooren uit te gaan, om te zorgen, dal in het vervolg bij alle publieke verknopingen, hetzij van roerende- of onroerende goederen, geen sterke drank worde geschonken Eene vrouw te Blaisou (depart. Marne et Loire) heeft baar man vermoord, eu wel om de volgende reden. Haar eenige zoon had bij de loting een laag nom mer getrokken; de moeder was zeer bezorgd, dat hij soldaat zou moeten worden, en vraagde aan iemand, welke de redenen vau vrijstelling wa ren. De gevraagde gaf onder andere op, dat de eenige zoon eener weduwe vrij was. Een paar dagen later werd de man van de leedere moeder vermoord gevonden, en de niet leedere echlgenoole gaf zich zelve als de daderes aan. - Het vermogen van wijlen graaf de Montemolin en van wijlen zijn broeder, den infant don Fernando, ten bedrage van 7 a 8 inillioen gulden, is vermaakt aan de hertogin vau Bcrry. Deze heeft daarvan echter afstand gedaan, ten behoeve vau deu graaf van Trapani, die, ten gevolge der gebeurtenissen in Napels, zijn geheel vermogen moet hebben verloren. De Times verneemt, dat te Londen kaperbrieven uil de geconfedereerde stalen van Zuid Amerika zijn ontvangen, en dat agenten van de regering te Wasshingtou zijn aangekomen, ten einde contracten te sluiten voor de levering van Annslrougs- kanouuen en ander krijgsmalericcl vau de laatste uitvinding. De ex-koning van Napels is steeds met de Europeschc mogendheden aan het onderhandelen. Hij heeft onlangs ge weigerd zich naar Napels Ie begeven en aan zijne vrienden het volgende geschreven: Men zal niet gelooveu, dat ik dit uit vrees laat, maar het tijdstip is nog niet daar, ik zou schade doen aan mijn toestand en aan de aangevangen diplomatieke onder handelingen." Welke die onderhandelingen zijn is niet bekend; alleen weet men, dat er een aantal kamerheeren door koning Frans zijn benoemd; deze zijn naar Rome gegaan om den eed af te leggen. Die eed is van den volgenden inhoud: Ik beloof en zweer trouw en gehoorzaamheid aan koning Frans II, koning van de Bcidc-Sicilicn. Ik beloof en zweer de mij opgedragen functiën met ijver, eerlijkheid en als man van eer te zullen vervullen. Ik beloof en zweer mij te gedragen naar de con stitutie van 10 Febr. 1848, die bij besluit van 1 Julij 1860 in werking is gekomen. Ik beloof en zweer alle bestaande wetten en besluiten, of die, welke in den vervolge zullen worden uitgevaardigd te zuilen nakomen en doen nakomen. Ik zweer nooit lol eenig geheim genootschap te zullen belmo ren. Zoo waarlijk helpe mij God almaglig." Men heeft thans nadere berigtcn aangaande de aardbeving, welke te Mendoza, in de Argenlijnsche republiek, den 20 Maart beeft gewoed. Niet minder dan 2000 gebouwen werden geheel vernield, en van eene bevolking vau 12 a 15000 zielen, zijn 6000 personen omgekomen. De gouverneur is aan de ramp ontkomen, doch zijne geheele familie is er het slagtoffer van geworden. Mendoza is aan den voet van het Andes gebergte, op 1500 mijlen westwaarts van Buenos-Ayres, gelegen. De aardbeving werd voorafgegaan door een hevigen storm en regen. Eene tweede stad, San Jtiau genaamd, 120 mijlen noordwaarts van Mendoza, is mede voor een groot gedeelte vernield, waar bij, naar men zcide, 5000 personen zijn omgekomen. Te Cor- dova, op '150 mijlen van Mendoza gelegen, deed de schok zich ook in zulk eene male gevoelen, dat de kerk instortte. Te Buenos- Ayrcs nam men op denzelfden dag ook een aardschok waar, doch slechts in geringe mate. Daar de aardbeving uit de rigliug vau Valparaiso schijnt gekomen te zijn, vreest men ook, van rampen uil die streken te zullen vernemen. Volgens berigtcn uit Bombay van 12 April, was de hon gersnood in Iudic nog aan het toenemen. De Europeanen al daar hebben, wat hel aanbieden vau ondersteuning betreft, het hunne gedaan, terwijl de rijke inboorlingen daarin zeer ten achtcre bleven. Een lid van de door Engeland gepensioneerde hecrschcrs-familie van Mysore, namelijk de prins Kootoobuden, werd den Sisten Maart te Calcutla in zijne woning vermoord, klaarblijkelijk met hel doel om te plunderen. Men schrijft uit Parijs 6 Mei. Heden heeft het weder driemaal gesneeuwd; de sneeuw blijft liggen, en het is werke lijk merkwaardig te zien, dal de bloeijende seringen en kastan- jeboomen met sneeuw zijn bedekt. Door de nachtvorsten lijdt het jeugdige groen zeer veel, en de boumen en planten zijn, in plaats van het frissche groen, met een valeu bruinachtig groenen lint gekleurd. De jonge groenten zijn meestal bevroren. In de omstreken van Pelrikau weigeren de boeren arbeid te verriglen en honden zelfs nachtelijke vergaderingen. Eenige grondeigenaren moesten zcifs, om hun leven te redden, naar Pelrikan vluglen eu den bijstand der gewapende magt inroe pen. Er werden verscheidene boeren gearresteerd, welke in het verhoor verklaarden, dat men hun bepaald had verzekerd, dal de keizer aller heerendienslcn opgeheven en de boeren den grond, dien zij bebouwen, geschonken heeft.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2