velden die overstroomd waren, zijn grootendeels op nieuw be plant, en de verpestende modder" van eene maand geleden is 1111 »de vruchtbare laag slijk" geworden, die ceu rijken oogst belooft en vergoeding van geleden schade. Aan hen, die in het water of onder nèerstortende aardmassa's hun dood vonden, denken weinigen meer. De zending van den heer van der Wijck heeft veel bijgedragen om den zedelijken moed der bevolking, ook waar zij het meest geleden heeft, te doen herleven. De bijzondere liefdadigheid houdt niet op giften in te zamelen tot leniging van den nood; de kunst in al hare vormen wordt aan dit doel dienstbaar gemaakt. Als »hcl penningsken der weduwe", verdient de bijdrage der soldaten bijzondere melding bijna allen offerden elke versnapering voor eenige dagen op aan het genot van weldadig te zijn. Voor bepaald gebrek is nergens te vreezen. De noodige le vensmiddelen zijn weinig duurder, dan gewoonlijk in dezen lijd van 'l jaar. En de stand van 't rijstgewas is bijna overal gun stig Zóó zal Java met Gods hulp de gevolgen dezer over- slrooming weldra te boven gekomen zijn. Een opmerkenswaardig voorval houdt niet slechts in de stad Pesth, maar ook in geheel Hongarije de gemoederen be stendig bezig. Graaf Teleki, een Hongaar van grooten in vloed op het bestuur des lands is des morgens dood in zijne slaapkamer gevonden. Berigten uit Pesth melden dat de spanning aldaar zoo sterk is, dat velen nog altijd aan een zelfmoord van Teleki twijfelen. Om het volk dezen twijfel Ie ontnemenliet de fa milie op verzoek van het lagerhuis, hel stoffelijk overschot van den graaf in het museum ten loon stellen, alvorens het in het in het familiegraf bij te zetten. Van alle huizen wap peren er zwarte vlaggen; in de kolïijhuizen zijn de billartcn met rouwfloers overtogen, en de schouwburgen zijn gesloten. Sedert de laatste dagen vóór zijn afsterven, had men opge merkt dat de graaf in een hoogen graad van zenuwachtige spanning verkeerde, 's Avonds vóór de noodlottige daad nam hij van eenige vrienden een zeer gevoelig afscheid. Zijn neef, die tegen middernacht te huis keerde, zag hem nog aan de schrijftafel zitten en hoorde hem vervolgens een tijd lang op en ceêr loopen; hel schol zelf heeft echter geen der bewo ners van 's graven huis gehoord. De bediende, die 's och tends ten 8 ure de kamer binnentrad, vond den graaf op den grond liggen, lusschen het bed, waarin Teleki blijkbaar nog kort te voren had gelegen, en het nachttafeltje waarop zich een half geledigde kop thee en een halfverbrande sigaar be vonden. De kogel was hem door het hart lot in den rugge- graat gedrongeu. Uit Bern wordt gemeld, dat de kruidmolcn bij Thun benevens het magazijn met 5000 pond kruid is in de lucht gevlogen. Drie personen zijn daarbij omgekomen. Het woon huis van den molenaar is tot den grond toe vernield, het weeshuis bij Thun zwaar beschadigd en in Thun zelf zijn eene menigte vensterruiten verbrijzeld. De lijken zijn zóó verminkt, dat zij onkenbaar zijn. Eene onlangs te Boston overleden ongehuwde dame, Townend genaamd, heeft bij testamentaire beschikking eene som van <50,000 dollars vermaakt voor de oprigling van een toevluglsoord voor oude vrijsters, alwaar deze tegen de spotter nijen der wereld beveiligd zullen zijn. In dit geslicht zullen worden opgenomen alle oude meisjes, onverschillig of zij uit neiging, dan wel door den drang der omstandigheden onge huwd zijn gebleven, indien zij slechts in Amerika geboren en nooit met de policie in aanraking zijn geweest. Onlangs had zich een dief als figurant bij de Opéra-Co- mique te Parijs verhuurd, was in de loge van een der hoofd acteurs geslopen en wilde zich met een prachtig costuum van edelman verwijderen, toen hij door ceu ander figurant werd ontdekt. Deze ijlde hem door de verschillende gangen na, doch durfde den dief op straat niet volgen, omdat hij gekleed was in het costuum van een roover uit de Ahruzzen; de dief kon zich dus uit de voeten maken, doch is later gepakt. GKBMEITGDE 3ZB.X3TE1T. Een rustend predikant der Doopsgezinde gemeente, is door onbekendheid met de woning waarin hij tijdelijk verblijf hield, in een diepen kelder gestapt en subiet overleden. Deminis- ter van Binuenlandsche Zaken heeft de verzekering gegeven, dat, bij de behandeling van de rigting van den Noordhol- laudscheu spoorweg de meening der Tweede Kamer zal worden gevraagd. Eene SOjarige dame in het Himyader comitaal, van hekserij beschuldigd, is door den Griekschen geestelijke aan den hals gebrandmerkt, met een gloeijend ijzer om haar voor 't vervolg onschadelijk te maken. Als eene zeldzaam heid wordt uil de Wijhe gemeld, dat aldaar een vos levend gevan gen is. De heer P. Faddegon -Pz. te Schagen heeft bij de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres ingediend, be treffende de doorgraving van Holland op zijn smalst, waarover door dien heer vroeger reeds, eene uitvoerige brochure in bet licht verschenen is. De hongersnood in Britsch Indië is nog steeds aan het toenemen. De dames van Genua hebben voor Garibaldi een mantel geborduurd, naar het model van dien, welke hij sedert zijn verblijf te Montevideo draagt. Te Utrecht zijn weder 23 personen die te veel bittertjes hadden gebruikt door het kantongeregt veroordeeld. Te Koningsber gen is door den omvang eener crinoline een stop van een vat met likeur afgeraakt en de geheele inhoud daardoor verloren gegaan. Te Limoges in Frankrijk heeft dezer dagen eene felle brand gewoed. Verscheidene Romeinen hebben gepeti tioneerd om de Fransche bezetting uit Rome verwijderd te krij gen. De zendelingen in China zijn ijverig bezig om velen lot het christendom te bekeereu. 's Gravenhage telt bijna 83000 zielen. De oud-brandmeester der residentie is den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2