belasting bij uitvoer, omdat de daarvoor bij de begrooting ge raamde som ontoereikend is bevonden. I\og werd, onder goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, besloten, uit onvoorziene uilgaven op de dienst van 1861 eene som van /"20I,65 te voldoen, voor de kosten van een vvaler- pas-instrument met loebehooren, ten dienste van de gemeente. Naar aanleiding van art. 11 en IS der wet op de schutte rijen, werden tot leden der commissie, belast met het opzigt over de loting der schutterij, en met bet onderzoek omtrent de redenen van vrijstelling, benoemd de Heeren Burgemeester cn de Wethouder de Heer A. Boomsmaen tot plaatsver vangend lid, de Wethouder de heer Bakker Bz. Na de inededeeling van eeuige ingekomen stukken en de beantwoording van enkele vragen door de leden aan den voor zitter en het dagelijkse!) bestuur gedaan, werd de zitting gesloten. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw, den offic.-machinist bij de Nederlandsche marine H. Hardes, gedetacheerd in Japan. De olste verjaardag van H. K. II. Amalia Maria da Gloria Augusta, Prinses van Saxen Weimar, Gemalin van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Oudkarspel is beroepen tot predikant de WEerw. beer B. Jelgersma, thans te Doeveren en Genderen, die dit beroep heeft aangenomen. Het binnenvallen van het Nederlandsch koopvaardijschip Bezoekie, kapt. Rusman, heeft aanleiding gegeven lot bet schrijven van eenige advertenliën in de dagbladen. Onbevoegd als we ons achten om in deze zaak te beslissen, wie het regl op zijue zijde heeft, betreuren we hel echter, dat door eenige Amsterdamsche heeren daaruit hel besluit is opgemaakt, van de ongeschiktheid der Texelsche zeegaten om ten allen tijde rijk geladen en diepgaande koopvaardijschepen naar een veilige ha ven te voeren. Aangenaam was het ons dan ook, uit een later schrijven van eenige loodsen voor de zeegalen van Texel, de openlijke verklaring te vernemen, dat de doorgraving van Hol land bepaaldelijk onnoodig is, zoolang de voortreffelijke Texel sche zeegaten zóó schoon, zóó diep, zóó goed toegankelijk zijn voor de groote scheepvaart. Hel door ons aan de IJ Ir. Ct. ontleende berigt, dat de regering geweigerd heeft hare toestemming te geven lol de oprig- ting van een suppletiefonds voor het waarborg-genoolschap Te Winkel-Rietveld Doijer, is, volgens de N. R. Ct. onjuist. De regering heeft op het door de directeuren gedaan verzoek tot oprigling van zoodanig fonds geantwoord, dat de daarbij overge legde statuten gewijzigd moeten worden. Hieraan is nu door de directeuren voldaan, zoodat de gunstige beschikking der regering wordt te gemoet gezien. De provinciale vereeuiging Noordholland, van het Ned. onderwijzers genootschap te Amsterdam, hield Zaturdag 11. hare 17de algeuieene vergadering, die door den voorzitter^ den heer J. Braun, geopend werd met eene warme rede, waarin de spreker o. a. hulde bragt aan de verdiensten van Dr. I). J. Veegens. Onder de behandelde punten was vooral dat, betreffende een voorstel van het hoofdbestuur tot stichting van een ouderwijzers weduwen- en weezenfonds, belangrijk. Door den heer J. II. Swildens, eerste secretaris, werd het verslag, dat van den bloeijcnden slaat der genootschappelijke gewestelijke inriglingen getuigde, uitgebragt. Te Nieuwsladt (prov. Limburg) is in den ochtend van den 15den dezer het achtjarig zoontje van den landbouwer de Jongh door den vader gestikt gevonden, terwijl zijne vrouw en Sjarig zoontje in een schier stervenden toestand verkeerden. In het vertrek namelijk, waar dezen sliepen, had men de kag- chel laten branden, en doordien de pijp digt moet zijn ge weest, was het vertrek allengs met kolendamp opgevuld ge worden. Te Huissen is een meisje, dat van tijd tol tijd aan toe vallen onderhevig was, aan den kant van het water bezig zijnde met gras te snijden, waarschijnlijk door zulk een toeval over vallen, waardoor zij het ongeluk had in den vloed te storten en, daar niemand in de nabijheid was, jammerlijk te verdrinken. Men schrijft uit Kampen, 16 Mei: Tengevolge van de onderscheidene, bij het Gouvernement ingekomen adressen, houdende bezwaren tegen de amotie van het eiland Schokland, Emmeloord genaamd, heeft de Minister van Binuenlandschc Zaken aan die bezwaren toegegeven, de amotie doen staken en bepaald om Emmeloord te laten zoo als het is, en dus paal noch steenwerk weg te nemen, gelijk inhei bestek was opgenomen, welke materialen zouden gebruikt worden voor het onderhoud van het zuidelijk gedeelte des eilands, dat in elk geval behouden zou blijven. Men kan hierbij voe gen dat, onder nadere goedkeuring van Z. Exc. den Minister voornoemd, eene billijke schikking deswege met den aannemer, den heer A. Harsevoort, te Vollenhoven, tot stand is gekomen Weldra kan men eene aanbesteding verwachten van het hei- stel en onderhoud der werken op Emmeloord. Uit Rome wordt gemeld: »Voor eenigen lijd geleden heeft de policie eene langdurige en zorgvuldige huiszoeking in de kamers der geneeshceren van het hospitaal van den H. Geest gedaan. Zij heeft er cocardes, eenige dolken en verscheidene pistolen gevonden, alsook een brief, die aan die jongelingen gezonden was door eenige hunner vroegere kameraden, welke zich naar Piëmont begeven hadden. Verscheidene doctoren zijn aangehouden. De bcriglen uit Napels maken melding, dat het roovcn door eene massa dieven, Bourbonsche soldaten en geestelijken op groote scbeal plaats heeft; zij loopen het land af, eischen in de dorpen brandschattingen en begaan allerlei geweldenarijen. Een groot corps nationale gardes is te paard en te voet legen die roovers opgetrokken; zij worden overal met vreugde en geest drift ontvangen, en hebben de meeste dezer losbandige benden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2