tien te Bommel zijne betrekking beeft nedcrgelegd, wegens te verduren vexatien van eene jonge vrouw, die niet werken maar van bedeeling leven wil. Naar men verneemt, heeft Z.Exc. de Minister van Bin neniandsehe Zaken goedgekeurd de voorgestelde rigting des spoor- wegs van Harlingen naar Leeuwarden, ten zuiden der Harlin- ger trekvaart. Bij den boekhandelaar van Tetroode, te 's Hage, die een der schoonste boekprijzen aan de verloting 7 Mei heeft toege voegd, is ophanden de uilgaaf van eenige stukken poëzie, his torische bescheiden omtrent den jongsten Nedcrlandschen water snood, onder den titel: de Golhische Zaal 18G1en versierd met vier platen. Op de inteekenlijslen vindt men de namen der meest aanzienlijken in den lande, voor verscheidene honderden exemplaren, terwijl het te verwachten is, dat deze tot duizen den zullen stijgen, ten einde tegen den uiterst gering gestelden prijs van 50 cents, het doel te bereiken een offer aan den nood op Java te brengen. Uit Balk (Vriesland) wordt gemeld, dat aldaar eeneecht- verbindtenis zal worden gesloten tusschen een 22jarig meisje en een 62jarige weduwnaar, waarbij het opmerkelijkste is, dat de laatste voor vele jaren reeds verloofd was geweest met de grootmoeder zijner tegenwoordige bruid, die denzelfden naam draagt, doch dat beiden later met anderen waren gehuwd. Voor eenige dagen is te Emmerik een van regeringswege ontboden duiker uit Holland aangekomen, om te onderzoeken of het mogelijk is, het verleden jaar voor die stad gezonkeu schip en de lading naar boven te halen. De duikertoestel is zeer doelmatig ingerigt en grootcndeels uit gutta-percha ver vaardigd. Hoewel de duiker door den sterken stroom vele moeijelijkheden ondervindt, heeft hij reeds een vat zwaarspath opgevischt en is hij tot de zekerheid gekomen, dat nog vele goederen, inzonderheid wijn, in het schip aanwezig zijn. Van Banjermassing zijn de berigten nagenoeg gelijkluidend met de vroeger vermelde. De vijand blijft, vooral onder aan voering van Antasari, zich verzetten en kleine strooptogten on dernemen; de onzen blijven hem overal vervolgeu, waar dit mo gelijk is, en zijn overigens op hunne hoede tegen on verwachte aanvallen van grootcr gewigt. Men stelt ijverige pogingen in het werk, om zich van de hoofden des opstands meester te maken, doch tot heden zonder eenig gelukkig gevolg. Eene slechte lijding is dat Z. M. stoomschip Bali op een modderbank in de Barito is vastgeraakt, en welligt zal moeten worden verlaten. De benoemingen tot ridders en eervolle ver meldingen van hen, die zich ter Z. en O. kust van Borneo hebben onderscheiden, kwamen juist bijtijds, men begon over het uitblijven daarvan ongeduldig te worden, en waarlijk! onze dappere strijders verdienen niet dat men hun reden tol ontevre den zoude geven. Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld naar de knoci- jerijen, welke aan het tolkantoor en de recherche te Batavia ver moed worden te hebben plaats gehad. Dat onderzoek is uitge lokt door den handel zeiven, die natuurlijk benadeeld wordt, wanneer ecnigen de verschuldigde rcglen ontduiken. Hetzij dit onderzoek al dan niet tot eene gcregtelijke vervolging van beambten of handelaren moge aanleiding geven, het zal ten minsten deze goede uitwerking hebben, dat men in het vervolg met meer naauwgezetheid te werk zal gaan, en dat smokkelarijen op groote schaal vooreerst, worden vermeden. De heer Lamartine heeft een klein huisje gehuurd, dat een heerlijk uitzigt heeft op den tuin van het nieuw gebouwd wordende hotel van den minister van binneniandsehe zaken van Frankrijk. Daar deze tuin zeer onvrij is, om dat de buren alles kunnen zien wat er in omgaat, zoo werd besloten de muur te verhoogen en daarop een rasterwerk niet klimop te plaatsen. Hierdoor werd het uitzigt van den heer de Lamartine belemmerd, die ongelukkigerwijze hel huis juist om dit schoone uitzigt voor 12 jaar had gehuurd. Zoodra de lieer de Persigny hiervan kennis kreeg, heeft hij den muur op de vroegere hoogte doen terug brengen. Men schrijft uit Frankfort 26 Mei: Weder heeft men het verlies van menschenlevens te betreu ren als offers van de noodlottige speelzucht. Een handelsreizi ger uit Darmstadt, die, naar men zegt, gedurende de jongste feestdagen hem toevertrouwd geld aan de bank te Homburg verspeeld had, werd 's ochtends dood op den weg gevonden, en een werkman had zijne zakken met buskruid gevuld; dit aan gestoken, en waarschijnlijk getracht zich nog in den Main te werpen; althans werd 's ochtends zijn gedeeltelijk verbrand lijk aan den oever gevonden. Generaal Garibaldi heeft op een adres, dat de bewoners van Caslelnuovo hem hadden toegezonden, hel volgende ant woord gegeven: »Het geschil is geëindigd; ik word weder de vriend van ge neraal Cialdini; mij blijft slechts de herinnering aan uwe harte lijke woorden van toegenegenheid, aan uwe gedachten welke Italië waardig zijn. Ik neem deze gelegenheid te baat u eenige denkbeelden mede te deelcn over de vadermoordende bedrijven der ongelukkige comedie, die in dezen oogenblik te Rome gespeeld wordt, en waaraan de Italianen eens voor goed een einde moeten maken. Ik zal gelukkig zijn als gij denkt even als ik." Met toewijding en erkentelijkheid. Garibaldi. Volgens een particulier schrijven uit N'cw-Orleans aan het Dagbl. v. Z. H. en 's Gr. dd. 50 April, is tegenwoordig bijna ieder in de stad soldaat. Geheele collegiën met professo ren aan bet hoofd, hebben zich in militaire compagniën ge vormd; zelfs predikanten hebben zich daarbij aangesloten. Men hoort van niets anders dan van oorlog. Als de menschcn elkan der tegenkomen, zeggen zij niet: »IIoc vaart gij, maar: »Bij welke compagnie staat gij. Er is hier een bataillon, van 5 compagniën, elk groot 120 man. Het beslaat alleen uit peri

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2