ting guirlandeswijze ontstoken, het schoonst effect teweegbragt. Inzonderheid trokken de vijvers de aandacht der talrijke bezoe kers. Boven den grooten vijver prijkte een regenboog, die zijne kunstmatig aangebragte kleuren in het water weerkaatsen deed. In prachtig verlichte muziektempels werden intusschendoor de muziekkorpsen van de granadiers en jagers, van de dragonders en der stedelijke schutterijkeurige muziekstukken uitgevoerd. Van tijd tot tijd werd bengaalsch vuur en verschillende soorten van vuurwerk ontstoken, terwijl duizenden wandelaars, onder het genot van het schoonste zomerweder, aan de vreugde van dien avond deelnamen. UTltECHT, 19 Junij. Deze stad viert feest. Het 225jarig bestaan der Hoogeschool wordt door studenten en oud-studenten, door ingezetenen en vreemdelingen met den meesten luister gevierd. Het feest werd geopend met de uitreiking der diploma's aan eenige geleerden, die door de verschillende faculteiten dezer dagen tot doctores honoris causa zijn bevorderd. Volks ver makelijkheden en plegtige optogten openden mede het feest. De geheele stad is in feestdos getooid. Van den Domtoren waait een Oranje-wimpel ter lengte van 50 ellen. De geeostumeerde optogt heeft gisteren in de beste orde plaats gehad. Zij had plaats des middags ten 5 ure en stelde in onder scheidene groepen voorde ontwikkelings-geschiedenis der volken van Europa gedurende de midden-eeuwen. Muziekkorpsen openden en sloten den trein. In het park Tivoli werd des avonds ter eere van II. M. de Koningin en ter gelegenheid van den jaardag der school, eene luisterrijke illuminatie ontstoken. Ook in de stad waren vóór verschillende gebouwen prachtige verlichtingen aangebragt. Heden morgen had alhier het volgende treffende voorval plaats. Eene dienstmaagd van den heer Berlijn, eene boodschap in den kruidenierswinkel van van Bcijnum doende, werd daarbij ge volgd door zekeren de Vries, van beroep sigarenmaker. Deze deed haar eene vraag, welke met neen beantwoord werd, waar op de Vries oogenblikkelijk een pistool voor den dag haalde en haar een schot toebragt in de linker wang, waardoor de boven- kaakstreek aanmerkelijk verwond is. De dader sprong daarna bij de Paussteeg in het water, doch werd gered en naar het bureau van politie gebragt. Uit het Buitenland deelen wij het volgende mede De erkenning van het koningrijk Italië is nog altijd een punt in quaestie. Een gerucht is er verspreid, dat Frankrijk, ter be looning voor de betoonde hulp ter vestiging van dit nieuwe rijk voor zich den afstand van het eiland Sardinië zou begeeren. Men verzekert, dat de Eransche Regering, deze zaak eerdaags door de half-officiële dagbladen aan het oordeel der Europesche staatkunde onderwerpen zal. Wij herinneren echter onzen lezers, dat de president van den Italiaanschen Ministerraad, bij zijne op treding heeft verzekerddat er geene nieuwe opoffering van grondgebied zou worden geëischt of toegestaan. Ongetwijfeld zou Frankrijk zeer onvoorzigtig handelen met op eene nieuwe annexie aan te dringen, de woorden des keizers zijn door Europa ge hoord en nog niet uit 't geheugen geraaktFrankrijk beoogt bij de hulp aan Italië geen voordeel De wenschcn naar vrijheid en onafhankelijkheid, in de laatste tijden zoo duidelijk door de Polen geopenbaard, worden nog steeds door de Russische Regering met geweld onderdrukt. Een hoog personaadje, die zich had ingelaten ter gunste van inzame lingen voor een gastmaal aan de werklieden te Warschau, is uit zijne hooge betrekking van Adels-maarschalk ontslagen, naar de gevangenis gevoerd en zijne echtgenoot verbannen. Door zulke maatregelen tracht men daar de volksgeest te smoren. Of het gelukken zal? De geschiedenis van verloopene eeuwen geeft op die vraag een ontkennend antwoord en het geschiedboek der tijden die komen zullen zal welligt met bloedige letteren eveneens deze waarheid verkondigen de volksgeesteenmaal ontwaaktheeft vijandige troonen vergruisd De Oostenrijksche Regering ondervindt nog steeds moeijelijk- heden ten opzigte van de Hongaarsche aangelegenheden. De Hongaren, nu eenmaal meerdere vrijheden magtig geworden, eischen meer en maken het der regering, die slechts schoorvoe tend concessiën toestaat, vaak zeer lastig. De strijd der gema tigde en ultra-gezinde partijen onderling is echter voor het be lang der groote zaak zeer gevaarlijk. Bij het heviger worden dier partijschappen zou 'tligt kunnen gebeuren, dat de Regering zich daarvan bediende om over beiden te heerschen. Ook de Hongaren zullen ter verkrijging van meerdere vrijheden wel be hartiging verdienende aloude spreukeendhagt maakt magt t GENT, 13 Junij. Een man, handelsreiziger van beroepmoest met den eersten trein naar Luik vertrekken. Aan het station van waar de trein eenige minuten stil stondstak hij zijn hoofd door het raampje en vroeg heel bedaard aan den conducteur, of hij het was die den stoom had uitgevonden. De spoorweg-bediende ver wijderde zich onder het gelach der aanwezigen. Korte oogen- blikken nadien, op het punt van het vertrek, kwam de conduc teur ijlings terug, en zeide tot den spotter: u Stap spoedig af, kom gaauw. De handelsreizigerdenkende dat hij van trein veranderdegehoorzaamdedoch eensklaps vertrok de trein en na nog eenige stonden gewacht te hebben en ziende dat er nergens een andere trein zigtbaar was, vroeg de spotter vol ver bazing: Maar, mijnheer, waarom hebt gij mij doen afstap pen? Om u te zeggen, dat ik den stoom niet heb uitgevonden, Een ekonomist heeft eene wetenswaardige berekening ge maakt over de meerdere waarde, die een voorwerp door de be werking kan bekomen. Met een pond ijzer, naauwelijks 25 een-, timen waard, maakt men staal, en met dit staal, de kleine veren die den slinger van een uurwerk in beweging brengen. Ieder dier veren weegt maar een tiende greins, en kan tot IS francs verkocht worden. Nu, met een pond ijzer, den afval af rekenende, kan men 80,000 zulke veren maken, en de grond stof, die 25 centimen waard is, tot eene waarde van omtrent anderhalf millioen doen klimmen. Gisteren is in onze stad Maria Everard, weduwe Fri- queer, wonende buiten de Dampoort, in den ouderdom van 102 jaren1 maand en 5 dagen overleden. Zij was te Hen- nuijèresden 7 Mei 1759 geboren. LONDEN, 19 Junij. In de vorige week hebben alhier plaats gehad 1121 sterfgevallen en 1943 geboorten. Met blijdschap ontwaart men uit officiële opgaven, dat de misdrijven in Ierland gedurende de laatste 7 jaren aanmerkelijk zijn afgenomen, zoo zelfs dat in 1860 geen volwassen persoon ligchamelijke straf heeft ondergaan, dat de huizen van opsluiting slechts half bevolkt waren en er geene deportatie heeft plaats ge had. In 1854 waren er 3933 gevangenen, in 1855 3427, in 1856 3209, in }857 2614, in 1758 2277, in 1859 1773' in 1860 1631 en in 1861 1492. Aan een goederentrein is gisteren tusschen Bawtrey en Bedford het ongeluk overgekomen, dat een der rijtuigen in brand geraakte en wel juist dat waarin zich een kostbaar renpaard be vond, voor dat het ongeluk aan den machinist bekend werd en de trein tot stilstand was gebragt was het edele dier, Klarikoff genaamd, door de vlammen verteerd. Dit is een treffend ver lies zoowel voor den lir. Howard als voor lord St. Vincent, die twee dagen vóór de Derby-wedrennen het halve aandeel in het paard van den Hr. Howard had gekocht voor 5000 guinjes. In het glazen paleis te Londen heeft gisteren een betreu renswaardig voorval plaats gehad. Een der werkliedendie bezig waren geweest met het spannen van het touw over het meertje en waarop de heer Blondin heden zijne kunsten zal vertoonen waagde zich een eind wegs op het touw, maar werd door duize ling bevangen en viel; doch in zijnen val greep hij het touw, dat hem echter te dik in de handen was (het heeft 7 duim in omvang) en moest hetdewijl geene redding mogelijk wasna eenige minuten loslatenwaarvan het gevolg wasdat hij levens gevaarlijk gekwetst naar het hospitaal werd gebragt. Voor een paar dagen bevond zich te Berlijn een gedeserteerde grenadier, die voor weinige maanden zijn regement had verlaten, in de nabijheid der Anhaltsche poort. Hij werd herkend en eene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2