GEMENGDE BE1UGTEN. BURGERLIJKE STAN0 VAN DEN HELDER EN HET NIEUWEDIEP BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, wacht, tot dat einde afgezonden, wilde hem in arrest nemen. Het zaamgestroomde volk verzette zich hiertegen derwijze, dat de militairen hem niet konden opbrengen. De luitenant der wacht deed de manschappen in het geweer komen, en maakte zich ge reed om den deserteur aan de handen der volksmenigte te ont rukken maar deze nam zoodanig in aantal toe en stelde zich derwijze te weer, dat ook deze poging om den deserteur te vatten geheel vruchteloos bleef. Nu deed hij de trom roerenvermaande het volk drie malen om uit een te gaan, en toen aan dit bevel geen gehoor werd verleendgaf hij aan een twintigtal manschap pen last om het zijdgeweer te ontblooten en de menigte uit een te drijven. Nadat eerst met de platte sabel te vergeefs pogingen tot dat einde werden gedaan, werd er met het scherp op inge houwen eenige belhamels en de deserteur in verzekerde bewa ring genomen en de hoop uiteengedreven. Yele personen zijn bij die gelegenheid gewond. Blijkens het 15de verslag van de commissarissen over de gestichten voor krankzinnigen in Engeland en Wallis is het ge tal van die ongelukkigen gedurende het tienjarig tijdvak van 1 Jau. 1849 tot 1 Jan. 1859 vermeerderd van 14,560 tot 22,853. Uit Keulen wordt het volgende gemeld. Voor eenigen tijd was Dr. Thesmar aldaarin het bezit gekomen van het gouden repetitie-horologiedat Keizer Napoleon I diende, om bij beslis sende veldslagen de bewegingen zijner troepen op de minuut af te bepalenen dat op 's Keizers vlugt van Belle-Alliance naar Jentappesdoor den toenmaligen luitenantlater plaats-majoor te Keulen, den heer von Bosenin de buitgemaakte keizerlijke koets werd gevondendeskundigen schatten dit horologie op zeer hoo- gen prijs, en het heeft buitendien eene historische waarde, te meer omdat hetnaar sommigen willen weten vroeger Frederik den Groote had toebehoord, doch door Napoleon I, tijdens diens verblijf te Berlijnwas medegenomen. Op aanraden van Prins Hohenzollern en graaf Königsmarkbesloot Dr. Thesmar het den Koning aan te biedenen schreef dan ook den 26sten Mei jl. een brief aan den Koningwaarin hij de redenen ontwikkelde waarom hij het horologie liever in diens handen zag, dan in die van den tegenwoordigen beheerscher van Frankrijkden man wiens lotsbestemming nog niet vervuld isen met wien Dr. T. niets wilde te doen hebben naardien hij dit als strijdig met de eer des vaderlands beschouwdehoe groote waarde Napoleon III ook aan deze geschiedkundige merkwaardigheid mogt hechten. Hij bood het horologie derhalve den Koning aan, als eene herinne ring aan den roem van liet Pruissische legerdatden onver- zoenlijken vijand van troon en vaderland had nedergeworpen en omdat de Rijnbewoners inzonderheid van den Koning be scherming tegen de steeds wakker gehouden Rijnlusten" verwach ten, daarbij uitdrukkelijk de voorwaarde stellende, dat hij gee nerlei geldelijke belooning voor het aangebodene zou ontvangen. Op dit schrijven werd den heer Thesmar echter den 3den dezer door den geheimen kabinetsraad Illaire in 's Konings naam ge antwoord dat de Koning hem zeer voor zijn aanbod dankte doch hem van deze geschiedkundige merkwaardigheid niet wilde berooven. Men voegt er bijdat Dr. Thesmar thans voornemens is, dit horologie te behouden, ofschoon hem moet zijn aangera den het te Londen in het openbaar te doen verkoopenwaar voorzeker een liooge prijs daarvoor zou worden betaald. Tegenover het Parlementsgebouw te Londen zullen twee stand beelden, naast dat van den grooten Staatsman Pitt, worden op- gerigtter eere der beroemde ingenieurs Stephenson en Brunei. Blondin, de bekende koordanser, heeft in het Glazenpaleis te Sydenham dezer dagen eene voorstelling gegevenwaarbij hij zijne dochter in een kruiwagen op de koord voortbewoog. On derwijl wierp deze aan het publiek, lat ten getale van 12500 personen aanwezig wasbloembouquetk r toe. De Redacteur ecner Ilessische Courant heeft van een aantal lezers ruim 6000 thalers ten geschenke ontvangen, om zit'- tegen drukpersvervol gingen te dekken. Te Gretna-Green is de bekende John Murray, die als Huwelijksinzegenaar zoo velen in den zaligen echt door teedere banden verbonden heeft, aan zijnen nuttigen werk kring door den dood ontrukt. Te Parijs zijn gezanten uit Siarn aangekomen, die de fraaije gewoonte hebben om niet langs de trede in de koets te klimmen, maar er in te springen; de treden beschouwen zij beneden hunne waardigheid. Te Parijs is eene godsdienstige plegtigheid, ter nagedachtenis van Graaf Cavour, die, behalve door de Italiaansche Ambassade, door vele voorname personen en door verscheidene Garibaldisten in hunne roode hemden werd bijgewoond. Bij eene voorstellingdezer dagen in den Schouwburg te Home gegeven, werden ter eere van eene beroemde danseres eene menigte bouquetten op het tooneel geworpen. Onder anderen werd er een driekleurig mon- sterbouquet, versierd met het kruis van Savoge opgemerkt en nu was de geestdrift onder de toeschouwers algemeen. Van alle kanten klonk het; Leve Italië! leve Victor Emmanuel. Te Lima {Zuid-Amerika) heeft men twee Britsche onderdanen in de gevangenis laten doodhongeren. De President der Vereenigde Staten maakt zich gereed om in het congres eene groote bood schap te doen. Hij zal aanzienlijke vermeerdering aanvragen voor leger en vloot. Te Alkmaar is het lijkje van een pasgeboren kind uit het water opgehaald; de vermoedelijke daderes is in hechtenis geno men en heeft haar wanbedrijf reeds bekend. De Aartsbisschop van Warschau is bevorderd tot Kardinaal. Te Dalfsen heeft, men op een roggeland halmen gevonden, die ruim 2 ned. ellen lang zijn. De Fransche Regering heeft dezer dagen bij de verkiezingen voor de Departementale raden eene groote meerder heid verkregen. De jaarlijksche algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde, onlangs te Room gehoudenheeft op voorstel van Dr. Coronel, besloten zich tot de Regering te wenden met verzoek een naauwlettend onderzoek te doen instellen naar de nadeelen van den fabriek- arbeid op vrouwen en kinderen. VAN 1522 junij 1861. ONDERTROUWDA. Benekervan beroep Sjouwerman oud 35 jaren, en W. Kneppel, zonder beroep, oud 34 jaren; J. Klaverstein, bediende le klasse in 's Rijks Marine Hospitaal, oud 50 jaren, en M. Brouwer, zonder beroep, 31 jaren; W. Fa- ber, van beroep Houtzaagmolenaar, oud 25 jaren en J. E. Bak ker, zonder beroep, oud negentien jaren; G. II. van der Burgh, van beroep Opzigter, oud 28 jaren; A. Vluming zonder beroep, oud 17 jaren. GEHUWD G. J. Bogaard en C. IlassingP. Oom en T. Kreeft; L. Smit en A. Katz; P. Dekker en J. Puimbroek; G. Remer en V. C. de Waeij. BEVALLEN: G. Schraa, geb. Kramer (Z.); W. M. M. H. van Strijen, geb. Versignij (D.); J. Burghout, geb. van der Laan (D.) L. C. van Nuijsenburg, geb. van Mellen (Z.)II. M. Nagelhout, geb. Pott (D.) OVERLEDEN: K. van der Woldt, 40 jaar; J. Smit, 25 jaar; G. Zander, 18 weken; J. H. Bradel, 23 jaar; L. Arpeau, 13 jaar; A. van der Laan, 63 jaar. VAN 1522 JÜNIJ. GEHUMDGeene. ONDERTROUWDJan Mosselschipper alhier en Geertje Appel, zonder beroep van Purmerend. Hendrik Meijer, timmer man en Johannctta Sophia Visser, zonder beroep, beiden alhier. BEVALLEN: F. Molenaar, geb. Smit (Z.); II. C. van der Vliet, geb. Ottesze (Z.); N. Bruin, geb. Kuiper, (D.); M. Pip peling, geb. Sluisman, (D.), C. Daalder, geb. Kuiper, (Z.) OVERLEDENA. van Meerwaarde, 5 m.; ambtshalve ingeschre ven K. Kalis, 14 jaar; overleden te Achtkarspelen(Prov. Vriesland.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3