Z. M. heeft den adsistent bij den scheepsbouw J. L. von Leschen, met ingang van 1 Julij a. s.bevorderd tot adspirant- ingenieur der marine. Benoemdtot geneesheer aan boord van 's rijks schoefstoom- schip Hertog BernardJ. S. G. Gramberg, eervol ontslagen officier van gezondheid der tweede klasse in de Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea; tot gezaghebber van het gou- vernements stoomschip Kapoeasden eersten stuurman bij de dienst der Gouvernements gewapende vaartuigen J. A. Velders. Z. M, lieeft benoemd met ingang van den lsten Julij aanst a. bevorderdTot schout-bij-nachtde kapts. ter zeeC. J. Berghuis B. G. Escher en J. May {reeds in ons vorig nummer gemeld), tot kapt. ter zeede kapt. luits. ter zee M. Cazaux van Staphorst W. A. de Gelder, C. P. de Brauw en A. T. S. Clarkson; tot kap. luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl.S. H. Binkes, W. C. Klis, J. O. H. Arntzenius en Jhr. H. P. de Koek; tot luits. ter zee 1ste kl.de luits. ter zee 2de kl.H. Hovy, W. H. F. van Oordt, W. F. van der Burg, F. II. T. Troester, H. C. M. E, Habets en H. K. Koningtot luits. ter zee 2de kl.de adel borsten 1ste kl.L. B. van Maanen, J. G. J. Spanjaard, E. H. Jarman, J. C. Egter, J. C. de Euyter de Wildt, D. G. Brandt, H. J. Klein, P. Ie Comte, P. F. Baron van Heerdt, W. J. van Loencn, Jlir. C. G. J. Barnaart, N. A. de Vries, Jhr. W. M. de Gijselaar, H. J. E. Sutherland, D. O. Heldewier, G. J. Buyskcs, E. T. du Cloux, Jhr. Q. Hoeuft, O. M. de Munnick en D. C. Visser; met bepaling, dat de adelborst 1ste kl. L. B. van Maanen, overeenkomstig Zr. Ms. besluit van 6 April 1861 No. 71, weder zal rang nemen tusschen de luits. ter zee 2de kl. A. G. Westerouen van Meeteren en C. Bijleveld; tot inspect. van adm. den offic. van adm. 1ste kl. C. J. Lina {in een gedeelte on zer vorige oplage gemeld); tot offic. van adm. 1ste kl.den offic. van adm. 2de kl. W. C. Olivier; tot offic. van adm. 2de kl. de offic. van adm. 3de kl. W. H. F. Vogel, J. F. J. Mahieu en A. J. Looijen; tot adj.-adm.de scheepsklerken J. G. Bebelaar, G. D. van Werdt, M. D. L. Hertzveld, C. H. S. Pastor en J. A. Kruyt; en b. benoemd: tot offic. van adm. 3de kl., de adj. adm. J P. Faubel, J. Breeman, K. F. Gerth van Wijk, P. F. van WageF. W. L. A. HirschmanW. Hanegraat en J. C. de Vriese. De Urania, comm. de luit. ter zee 1 kl.J. J. Boelen, waarmede de adelborsten van het tweede studiejaarbij het Ko ninklijk instituut voor de Marine, eene oefeningsreis gedaan hebbenis alhier gearriveerd. Dc Minister van Oorlog heeft de autoriteiten des legers op nieuw en herhaaldelijk aanbevolener met den meesten ernst tegen te wakendat de militairen in elke garnizoensplaats niet dan onder behoorlijk toezigt zich gaan baden. Deze aanschrij ving heeft vooral plaats met het oog op het ongeval, onlangs aan eenige manschappen overkomen, die zonder toezigt zich heb ben gebaad. De Minister van Marine heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragtdatkrachtens bepaling des Koningsin dit jaar 35 jongelingen als adelborst 3de kl. voor de zeedienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats den lsten Oct. a. s. Belastmet het bevel over de Gouvernements stoomer Bronbeek, J. H Meijer; met het bevel over de Gouvernements stoomer Boni, de gezagvoerder van de afgekeurde Gouvernements schoener AnadyomeneJ. H. Vos. Ontslagen: eervol, van het bevel over het Gouvernements stoomschip Kapoeas, de gezaghebber van genoemden bodem, J. H. Meijer. Gisteren is te Helder een aanvang gemaakt met het afne men van het theoretisch eind-examen der adelborsten 2de kl. na afloop daarvan zullen zij gedurende twee maanden met Zr. Ms. brik Urania, comm. luit. ter zee 1ste klasse D. J. Brouwer, op zee manoeuvreren en observeren, en vervolgens terugkeeren om het praktisch examen af te leggen. De Eederijkers Kamer H Olympia onder de zinspreuk u niet volmaaktte Helder, zal, naar wij van goederhand vernemenden 13 Augustus a. s. haar vijftienjarig bestaan vieren. De Commissie (uit de werkende leden) die benoemd is om de bij die gelegenheid te geven buitengewone Vergadering zoo veel mogelijk feestelijk te doen zijnis tot dat einde reeds ver gaderd geweest. Met ecnigen grond mogen wij vóóronderstellendat die Com missie zich van hare taak behoorlijk zal kwijtenen verheugen ons dat eene vereeniging als Olympiagedurende een vijftiental jaren in onze Gemeente mogt bloeijen; en besluiten wij met den wenschdat zij zich nog vele jaren krachtdadig moge staande houden, tot eer voor de veelvuldige ijverige pligtsbetrachting der werkende Leden en niet minder tot genoegen der overige Leden. HELDEE en NIEUW EDIEP 29 Junij. Naar wij vernemen zal de kermis alhier ook bezocht worden door het tooneelgezelschap onder directie van de heeren EOSENVELDT en KOTTING. Thans is dit gezelschap op Texel, waar het in hooge mate de algemeene belangstelling tot zich trekt. Onderscheidene grootere en kleinere tenten zijn reeds op het westplein alhier geplaatst, waaronder vooral een Ontleedkundig Museum en het Tlieatre Nouvaté opmerking verdienen. De fraaije schouwburgtent van de heeren BOAS en JUDELS wordt gereed gemaakt, opdat Maandag avond reeds met de voor stellingen een aanvang gemaakt worde. TEXEL 28 Junij. Wij kunnen niet verzwijgen het genoegen, dat wij dagelijks bij gelegenheid der kermis in de schouwburg onder directie van EOSENVELDT en KOTTING ondervinden. Wij herinneren ons niet, dat wij ooit zulk een goed en bekwaam personeel bij zulk eene onderneming hebben gehoord; de uit muntende uitvoering der stukken de Broeders op de toets, en de Verzoening en meer andere, verwierven een algemeen genoegen zoodat dan ook geene zitplaats onbezet werd gelaten. Met verlangst ziet men heden avond de opvoering van het zoo beruchte stuk Onzin Co. BEEDA, 27 Junij. Een kanonnier van het depot bij het hier in garnizoen liggende 2e reg. vesting-artillerie, van verlof terug- keerendeis des avonds op het zoogenaamde Eucphensheike door drie manspersonen aangetast, en, na hem van zijn geld ad ƒ15 beroofd te hebben, geheel ontwapend en mishandeld. Onder de gemeente Calpthout wil een jongen van 15 met een meisje van 14 jaren zich in het huwelijk begeven. Te Leerdam heeft zich eene dienstbode, wegens teleurgestelde liefdedoor middel van lucifersdie zij had ingenomenvan het leven beroofd. ZWOLLE, 26 Junij. Een droevig voorval heeft heden morgen alhier plaats gevonden. Een boerenzoon heeft zich terwijl hij alleen te huis was, door ophanging van het leven beroofd. Zijn 12jarig broertje kwam te huis en, ontsteld, riep hij een buurman te hulpdie het touw doorsneed en geneeskundige hulp inriep welke echter reeds te laat was. De aanleiding tot dezen onge- lukkigen dood schrijft men aan verstandsverbijstering toe. Uit het Buitenland deelen wij het volgende mede Het groote nieuws der jongste dagen op staatkundig gebied is de dood des Sultans van Turkije. Hij bereikte den ouderdom van 38 jaren, waarvan hij 22 jaar heeft geregeerd. Zijne rege ring was door zeer moeijelijke gebeurtenissen en tijdsomstandig heden gekenmerkt, waaronder de strijd met Rusland wel eene voorname plaats bekleedt. Maar niet minder hevig was onder zijn bestuur de binnenlandschc strijd, zoowel over staatkundige hervorming in liet bestuur als over den hoogst ongelukkigen toe stand der geldmiddelen des rijks. Yoegt men daarbij de gevaar lijke positiedie Turkije te midden van de Europcsche politieke vraagstukken inneemt, en de opstand in Syrië, die de ondersteu ning der groote mogendheid zoo zeer noodig heeft gemaaktdan zal men eenigzins beseffen de moeite en de zorgen aan de rege ring van dit land verknocht en de grootheid der taakdie

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2