Z. E. wa'i'i» daarin tevens een exemplaar van elk der nu wettig gangbare muntspeciën, welke door den opzigter v. d. Linde werden aangeboden, waarna de Iloofd-opzigter den koker deed digtsoldereu. Z. E. stak den koker in den gedenksteen, waarna de opening in dien steen werd gedigt. Nadat Z. E. door den heer Straatman de troffel was aangeboden, spreidde Z. E. een kalkbed onder den steen, waartoe do opzigters Visser en v. d. Burgh den kalkbak vasthielden. De gedenksteen op het kalkbed geplaatst zijnde, nam de Yice-Admiraal het woord en zeide het volgende fk dank u, mijnheer de oorzitter van de Dokcommissie voor de hartelijke taal door u geuit, en stel dezelve op lioogcn prijs. Had ik na ruim 2 jaar geleden de eer om den gedenksteen te leggen aan het nieuwe drooge Dok alhier, wederom is mij door den heer Minister van Marine de eervolle taak opgedragen om den gedenksteen te leggen aan deze groote Zeedoksluis, na welker voltooijing de tut hiertoe bepaalde dokwerken zullen afgeloopen zijn, welke dit établissement tot liet belangrijkste en schoonste van ons vaderland maakt. Gij allen, hier aanwezig, die door uwe tegenwoordigheid uwe belangstelling in dit werk betoont, zult met mij wel allen voorspoed willen wensehen voor den verderen opbouw van deze sluis, opdat zij, even als de onderbanden zijnde werken, mogen strekken tot roem en lof voor de boeren leden der Commissie voor de dokwerken, voor den Ingenieur onder wiens leiding de werken geschieden, en voor de kundige en ijverige aannemers. Voorzeker zult gij allen ook met mij de hoop uiten dat dit werk bevorderlijk moge zijn aan den voorspoed van Handel en Zeevaart, die hartaders van ons volksbestaan, welke door de Zeemagt van den Staat steeds naar liaar vermogen worden beschermd en bevorderd. Daarna gaf Z. E. met den hamer, die hem door den opzigter Swets werd aangeboden, een slag op den steen en vervolgde-: ,,En hiermede verklaar ik den eersten steen gelegd te hebben." „LEVE DE KONING!" hetwelk door al de aanwezigen driewerf herhaald wordt, onder het spelen van het volkslied en het geven van een koninklijk saluut. De Voorzitter hernam het woord en zeide De plegtigc handeling die ons te zamen bragt, afgeloopen zijnde, blijft ons nog over om dank te betuigen aan Uwe Excellentie en allen die door hunne tegenwoordigheid in dit oogenblik van hunne belangstelling in de dokwerken der Marine op nieuw hebben doen blijken. Moge Uwe Excellentie, sedert lang aan die werken zoozeer verbonden dienst betrekking en dc plegtige handelingen waartoe U thans en vroeger werd geroe pen, in de gelegenheid zijn aan dc uitvoering nog verder eene welwillende mede werking te verleenen, die. de zaak zoo zeer bevorderd, door de Commissie zeer gewaardeerd wordt en waarvan de Directie en inzonderheid de Ingenieur, da- gelijksch het nut en het genoegen mag ondervinden. "Wij bevelen belangen en personen dan ook bij vernieuwing aan in de belangstelling en bemoeijingen van lTwe Excellentie. Zij zullen ook voor ieder de heilzame strekking kunnen hebben tot verdere aansporing om talenten en allen tijd en vlijt dienstbaar te maken en te wijden aan liet groote doel om de verschillende werken ten volle aan hunne bestemming te doen beantwoorden, opdat zij mogen dienen tot de vervulling van groote behoeften en opdat zij strekken tot eer der wetenschap cn tot nut der Zeemagt van den Staat, tot verheffing onzer Nationale Vlag, aan welke zulke schoonc herinneringen zijn verhonden en tot roem en heil van het Vaderland! Daarna werd dc gedenksteen aan- en overgemctseld. De Vice-Admiraal verliet den put onder het spelen der muziek, begevende Z. E. zich naar het laboratorium terug. Bij het verlaten daarvan werd Z. E. op gelijke wijze als bij de aankomst uitgeleide gedaan. Den lijden dezer zal alhier eene verkiezing plaats heb ben van vijf leden van den Gemeenteraad, die in dit jaar moeten aftreden. De aftredende leden zijn: de heeren Mr. K. J. C. Stakman Bosse, Dr. J. Ilaremaker, C. Bakker Bz., P. A. Beets. en J. Bakker, welke herkiesbaar zijn. De heer J. Bakker heeft verzocht niet meer in aanmerking te komen. De vermakelijkheden der kermis spoeden ten einde. Gedurende eenige dagen zagen de ingezetenen alhier ruim schoots de gelegenheid geopend om zich te ontspannen. Moge het genot, dat gesmaakt werd, over het algemeen eene aangename herinnering opleveren. Moge de opmer king van van ZeggelenWeg gaan de kramen, wee ivat nog komt!.... met regt overdreven vreesachtigheid blijken te zijn. Èéne klagte over de afgeloopen kermis meenen wij thans niet te moeten weerhouden. Het is, dat er zoo weinig groote en belangrijke uitspanningen, dat er geen degelijk paardenspel was. De Salon des Variétés van Boiis en Judels bood de eenige voorname gelegenheid tot uitspanning aan. "Wij gelooven, dat bij de talrijkheid der bevolking en den grooten lust, die er alhier bestaat om iets belangrijks te zien, dat er door directeuren van schouwburgen, paarden spellen, enz., bij volgende gelegenheden, wel meer het oog op deze gemeente mogt gevestigd zijn, ook in bet belang der ondernemers zei ven. De Provinciale Staten van Noord-Holland zullen op morgen, den 11 dezer, weder eene zitting houden. Wij vernemen dat de Commissie der Algemeene Na tionale Tentoonstelling voor Nijverheid, loten in de loterij van genoemde Tentoonstelling verkrijgbaar heeft gesteld bij de Kamer van Koophandel in deze Gemeente. De Prov. Friesche Courant bevat liet volgend berigt: O O De provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Friesland, residerende tc Leeuwarden, heeft in hare vergadering van 2 Julij jl. bevorderd tot Apotheker voor eene stad, de heer J. van Berk, geboren aan den TIelder. Naar men verneemt, zal aan den Kapt. der 1ste klasse bij liet korps mariniers P. A. Leupe, in afwachting van pen sioen, onbepaald verlof worden verleend, terwijl voorts de 1ste Luit. J. P. XI. Sesseler tot Kapt. en de 2de Luit. M. C. Ko ning tot Isten Luit. benoemd zullen worden. Z. M. lieeft den Kapt.-Luit. ter Zee J. van Maurik, op zijn daartoe gedaan verzoek, met 1 Augustus e. k. op pensioen gesteld; bevorderd tot Kapt.-Luit. ter Zee P. Toutenlioofd, en tot Luit. ter zee 1ste klasse de Luit. ter zee 2de klasse P. J. I). Breukelman. Naar wij vernemen is door liet Departement van Oorlog eene overeenkomst aangegaan met de directie der stoombootdienst van bier langs Alkmaar en Zaandam op Amsterdam, tot vervoer van militairen. De Minister van Buitenlandsclie Zaken lieeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat den 17den dezer tusscben Nederland enBelgie verklaringen zijn uitgewisseld betreffende de wederzijdsche aanhouding van weggeloopen schepelingen^ Wij kondigden onlangs aan, dat liet plan bestond 0111 eerlang een nieuw weekblad in liet licht te geven, onder den titel: »I)e Assurantie-Bodegewijd aan het be spreken van de belangen der assurantiën en maatschappijen van waarborg en den onwetende omtrent die aangelegen- O O O heden zooveel mogelijk tot gids te verstrekken. Thans is liet eerste nommer verschenen. Het bevateen woord van inleiding, waarin de redactie nader uiteenzet het doel en de strekking van het blad; berigten, die den lezer bekend maken met de brand-, hagel-, wind- en zeeschaden gedu rende den laatsten tijd; regtspraak, betreffende aanvragen om vergoeding, waartegen bezwaren zijn gerezen; een prijs courant van aandeelen in assurantie-maatschappijen; statistiek, dit onderwerp betreffende en eindelijk mededeeling van onbillijke eischen tot schadevergoeding. De inhoud mag dus zeer rijk worden genoemd en beveelt liet blad bijzonder aan voor allen, die bij assurantiën eenig belang hebben. De behagelijkheid van deszelfs vorm en de degelijkheid der stukken maken verdere aanbeveling eigenlijk overbodig. Te Ouddorp had in de vorige maand het volgend indrukwekkend voorval plaats, dat vandaar aan de Volks vriend werd medegedeeld Zeker meisje, vroeger hoogst- fatsoenlijk en bemiddeld, doch sedert den dood harer moeder, nu drie jaren geleden, bet noodige toezigt missende, heeft zich van tijd tot tijd aan het gebruik van sterken drank overgegeven, zoodat het met misbruik eindigde, en zij dan nu ook maar al te dikwijls beschonken door liet dorp rondloopt, gelijk een dwaallicht en niet zelden de bevolking door haar woest geschreeuw en misbaar, in rep en roer brengt. Dezer dagen, reeds vroeg in den morgen, was zij weder in ken- nelijken staat van dronkenschap, hetwelk door het gestadig meerder drinken, tot die hoogte was gekomen, dat zij tegen de menschen verklaarde haar leven moede te zijn en zij zich van kant zoude helpen, hetwelk zij dan ook wer kelijk ten uitvoer dacht te brengen; zij liep daartoe even buiten het dorp en, met luiden uitroep van: goeden nacht! sprong zij in de diepe, modderige sloot. Toevallig kwamen de policie-agenten aan, die zich onmiddelijk tot redding beijverden, hetwelk dan ook gelukte. Dóór nat bragten zij haar naar het huis van baren zoogenaamden pleegvader. De vaderlandsche letterkunde heeft dezer dagen een gevoelig verlies geleden door het plotseling afsterven van den heer P. A. de Genestet, te Roosendaal nabij Arnhem. De overledene bad zich als dichter een beroemden naam verworven. Beroepen tot Predikant bij de Hervormde Gemeente

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2