IlMMIIli KEIUfiTEfo EENE OORDEELVELLING OVER LUIDER™"" .ral ook wel op den duur do binnenlandscho rustverstorin gen weten te beteugelen. De berigten uit Hongarije luiden meer bevredigend, ofsclioon men liet er toeh voor blijft houden, dat, zoo de wensclien der Hongaren vervulling zullen erlangen, de Oostenrijk- sche regering nog tot groote toegevendheid moet overgaan. De laatste berigten uit Amerika luiden eenigzins meer vredelievend. Het schijnt, dat vele aanzienlijke personen in liet Noorden der Unie sterk naar den vrede beginnen te neigen. Of er nu evenwel zoo gemakkelijk aan eene minnelijke schikking valt te denken, dit mag wel betwij feld worden, onulat er, vooral in 't Noorden, zulke gewig- tige toebereidselen zijn gemaakt en men dus den schijn niet behoeft op zich te laden, den strijd te vreezen. Dezer dagen baadde zich een meisje in de zee op de lersche kust en had het ongeluk eensklaps naar de diepte te verdwijnen. Zekere vrouw, E. Byrne genaamd, het ge vaar op eenigen afstand ziende, aarzelde geen oogenblik, bond een touw om haar midden, liet het einde daarvan door cenc andere vrouw vasthouden, sprong geheel ge kleed in de zee, duiktc onder en had het geluk het meisje van den bodem naar boven te brengen en haar zoodoende het leven te redden. Dit is reeds de derde maal, dat genoemde vrouw een drenkeling heeft gered. Een oud pachter, zeventigjarige grijsaard, bezittende eene zeer schoone fortuin, is door de Regtbank van po litie te Brussel, veroordeeld geworden, wegens onwettige uitoefening der geneeskunst, van zonder diploma, het werk v an den veearts te hebben gedaan. De beschuldigde had, met behulp van geneesmiddelen, die hij geheim hield, ver scheidene koeijen genezen, die de heerschende ziekten had den. Voor de regtbank beweerde hij, dat, wanneer hij nog pachter was, hij nooit voor eene zijner koeijen eenen veearts had noodig gehad, en dat geen enkele gestorven was. Dit kon den man niet vrij maken, en hij vverd veroordeeld tot eene boete van 25 francs of 8 dagen gevangenisstraf. Mn Ar, .U*.-pL inri IhU lifcft de grijsaard, te midden van liet algemeen gelach, dat hem zeer scheen te verwonderen, van de regtbank de gunst afgesmeekt, 0111 onmiddellijk een examen als veearts te mogen ondergaan voor de bevoegde mannen, er bijvoegende, dat hij zeker was, met het grootste onderscheid benoemd te zullen wor den. Men heeft hem uitgenoodigd, zich te wenden tot wie er voor aangesteld zijn. - Eene ontaarde moeder heeft te Jicin Bohemenhare l tjarige lamme dochter in eenen waterpoel geworpen, na haar de armen en boenen bij elkander te hebben gebonden; daarna is zij zelve in het water gesprongen. Eenigc voor bijgangers sprongen insgelijks in den waterpoel en slaagden er in, de ontaarde moeder aan den wal te brengen en in het leven terug te roepen. Zij bevindt zich op dit oogen blik in het gasthuis. Wat liet ongelukkige meisje betreft men heeft slechts haar lijk kunnen opvisschen, Een eenvoudige, arbeider heeft aan de stad Parijs een middel aan de hand gedaan, 0111 de water- en gaspijpeig welke onder den grond loopen, voor roest te bewaren. Ilij merkte, dat deze pijpen, waar zij door kalkachtige gron den waren gelegd, spoedig roesten, terwijl die welke in leemachtigen grond liggen, of in het geheel niet, of slechts eer weinig oxyderen. De arbeider beschermt dien ten gevolge de pijpen voor roest, door die met leemaarde te omgeven. Deze dienst, aan de stad Parijs bewezen, is zoo belangrijk, dat de gemeenteraad den uitvinder een levens lang jaargeld van 1500 francs heeft toegekend. Dezer dagen is te Milaan overleden de baron Joseph Colli, die zijn geheele vermogen, nagenoeg 3 millioen lires, aan het groote gasthuis dier stad heeft nagelaten. De commissie voor de Staats-Spoorwcgen heeft aan den Minister van Binnenlandschc Zaken een uitvoerig verslag van hare verrigtingen ingezonden. Tc St. Petersburg bestaat een gebrek, dat zich in de jongste dagen voorzeker ook wel bij eenigc kermisbezoekers alhier heeft geopen baard, liet gebrek aan klinkende specie. Te Northom in Hamiover is een grijsaard, die zich per as op weg bevond naar een bruiloft, door het hollen der paarden onder den wagen geraakt en subiet overleden; terwijl een ander inwoner dier gemeente, door den bliksem getroffen werd en dood ter aarde viel. I11 de jongste dagen hebben in de koffijhuizen te Napels ernstige tooncelen plaats gegre pen, waarbij de aanwezigen vaak van hunne wandelstokken een gevaarlijk gebruik maakten. De schitterende ko meet, die ons dezer dagen met hare verschijning aan het uitspansel verrukte, heeft in Frankrijk den naam van Gari baldi verkregen. De stedelijke regering van Turijn heeft ruim 33,000 francs bijeengebragt, ten behoeve van een monument voor graaf Cavour. Onder de mijnwerkers te Frameries hebben ernstige rustverstoringen plaats gehad. Zij hebben zich van wapens weten te voorzien en zich met kracht tegen de militairen verzet. Zestig belhamels zijn uit de mijnen naar den kerker getransporteerd. De Keizerin van Oostenrijk schijnt aan de beterhand te zijn. Te Londen is men ijverig bezig 0111 het gebouw voor de wereldtentoonstelling, aldaar in het aanstaande jaar te hou den, in gereedheid te brengen. Uit bijna alle landen zijn toezeggingen ontvangen, dat men voorwerpen zal inzen den. De krooning A an den Koning en de Koningin van Pruissen zal in October dezes jaars te Koningsbergen plaats hebben. In een kolenmijn nabij Bergen heeft eene a-er- schrikkelijke ontploffing plaats gehad, Avaarbij a-ele arbeiders zijn 0111 het leven gekomen. Reeds zijn er 10 lijken uit de diepte opgehaald. -De Zwitsersclic regering is voor nemens een handelsverdrag met Japan tot stand te brengen. Yictor Hugo bezoekt dezer dagen de velden van 1 Yaterloo men verwacht, dat hij eerlang aan dat slagveld een nieuw dichtstuk zal toewijden. Te Bouveric (België) is een vrouAv a_an vijf Avelgescliapen kinderen, twee jongens en drie dochters bevallen, die thans met hunne vruchtbare moeder te Namen te zien zijn. Te Groningen is een schoenlapper, die te veel jenever gedronken had en nu zijn roes ging uitslapen, niet Aveder ontwaakt. De Sy rische Christenen zijn weder naar hunne haardsteden terug gekeerd en hebben hunnen arbeid hervat. De overleden Sultan van Turkije heeft 5 zonen en 6 dochters nagelaten. De nieuwe Sultan is voornemens slechts eene vrouw te beminnen; hij heeft het Serail definitief opgeheven. Op Zaturdag 27 Julij zal op het Y a'oor Amsterdam de jaarlijksche Avedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Zeil- en lloeivcreeniging plaats hebben. De II. C. Pastoor van Nieuwendam heeft zijne adhresie betuigd aan het arerbod Aan den priester te Krakau en het dragen van crinolines aan de dames a-erboclen. De Sultan Aan Turkije heeft zijn geneesheer en zijn muziekmeester tot pacha's a er hé- ven. Te Brussel is eene vrouw, die haren echtgenoot eten bragt in een st oom-zaagmolen, te digt nabij de raderen gekomen en door de machine schier geheel verbrijzeld. De Spaansche regering heeft aanzienlijke bestellingen van Avapens en ammunitie gedaan. Koningin Victoria is a ooi- nemens in de volgende maand Ierland te bezoeken. Het Zuiden van Italië Avordt bestendig door rooA-erijen a'crontrustde roovers Avagen zich niet in het open a'eld tegen het leger des konings, maar plegen in het geheim de grootste griiAvelen. Honderdduizend personen hebben zich in liet a'orige jaar in Australië met gouddelA cn bezig gehouden en 2,008,843 oneen goud naar d'Juropa a-er- zonden. Sultan Soliman II (f 1566, 11a eene 46jarige regering) liad veel van Luther, en het groote opzien, dat hij in de Averekl baarde, gehoord. Hij vroeg dus eens aan den Oostenrijksclien Gezant van zijn hof: Avie toch avcI die Luther was en Avelke leer Lij voordroeg. De gezant antwoordde hem, dat Luther leeraar Avas aan eene ge leerde hoogeschool; dat hij dc aanbidding van afgestorvenen laakte en afkeurde, en ten ernstigste aandrong op de vervulling van de uitspraak der II. S.den lieer meen God alleen snit gij aanbidden en hem alleen dienen!" „Dan is de man" hernam dc Sultan, „al zeer ver gekomen tot de verlichting, welke wij, Osmannen, bezitten."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2