l> O X 1» E IS I» A 18 .1 I I. 1.1 1801. EN NEGENTIENDE JAARGANG. BINNENLAND. M 4- yixUiS" het So HELDIRSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht uredoor A. A. BAKKE R Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. franco per post«1.50. Enkele nommers0.10. Alen abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. M'OOY> op de Laan aan den Heldertot elf ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Julij. Uitslag van cle stemming voor den Gemeenteraad. Uitgebragt 231 stemmen, 116 de meerderheid Mr. Stakman Rosse 186, P, A. Beets 122, Dr. Harë- maker 101, C. Bakker Bz. 94, J. Graat 89, Hidde Bok 77, J. Goedkoop 76, J. Papinean 47, W. J. Maalstede 41, L. M. van Gelder 39, C. van der Ster 38, C. W. K. van Streijen 33, C. J. Slehe 26, M. Schouten 22, W. P. Klok 10, A. L. Leeuw 7, Dr. Kros 6, terwijl 44 andere heeren ieder minder dan 5 stemmen op zich vereenigden. Aldus zijn herkozen Mr. Stakman Bosse en P. A. Beets, terwijl er eene herstemming van 3 leden moet plaats hebben tusschen de volgende Heeren: Dr. Haremaker, C. Bakker Bz., J. Graat, Hidde Bok, J. Goedkoop en J. Papinean. De Zomervergadering der Provinciale Staten van Noord- IIolland is jl. Vrijdag door den Commissaris des Konings s:esloten. In de laatste zitting is een voorstel des Voor- zitters, betreffende een onderzoek omtrent de duinbeplanting door eene commissie, aangenomen. Tot leden der commissie werden benoemd de heerenCordes, van Tets, Siemers, Gerdenier, cle Lange, Westerwoudt, Heshuijsen, Messchert van Yollenhoven en Waterschoot van der Gracht. Een belangrijke discussie heeft jl. Zaturdag in de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats gehad. Het betrof cle zaak van den heer Money, een Engelschman, die in een boekwerk, door hem in het licht gegeven, ver scheidene officiëele opgaven omtrent Nederlandsch Indië heeft medegedeeld. De heer van Bosse rigtte nu de vraag tot den Minister van Koloniën, waarom deze opgaven aan dien vreemdeling waren medegedeeld, terwijl ze vroeger den leden der Kamer waren onthouden en geweigerd. Door den Minister van Koloniën werd de verzekering gegeven, dat die opgaven reeds hij den Gouverneur-Generaal waren aangevraagd en ook bij cle Kamer zouden overgelegd worden. In de zitting van jl. Maandag heeft eene interpellatie plaats gehad van den heer Heemskerk Az. aangaande de verwikkelingen tusschen cle Noord- en Zuid-Amerikaansche Staten en betrekkelijk cle lastgeving aan het Nederlandsch eskader in cle Amerikaansche wateren ter bescherming onzer koopvaardijvloot. Door den Minister van Buiten- landsche Zaken werden daaromtrent cle noodige inlich tingen verstrekt. Een paar dagen achtereen is cle behandeling van het wetsontwerp op de Nationale Militie geschorst, uithoofde van eene ongesteldheid van den Minister van Binnenlandsclie Zaken. In de zitting van Maandag zijn de beraadslagingen over dat ontwerp weder voortgezet en wel over cle loting en de bezwaren tegen de loting in te brengen. Z. M. heeft benoemd tot officieren van gezondheid der ode klasse hij de zeemagt, de kweekeliiigen hij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen: E. M. van Lier, D. Matak Fontein, J. F. Boeck, M. C. Buijze en L. P. Gijsberti Hodenpijl. Na afgelegd examen aan 's Rijks hospitaal alhier wordt cle heer J. Rochett van Middelburg bevorderd tot officier van gezondheid 3de klasse bij de zeemagt. Het detachement mariniers dat onder kommando van den Kapt. Stengel, de oefeningen in liet kamp zal bijwonen, zal a. s. Vrijdag derwaarts vertrekken. Zr. Ms. stoomschip Djambi, Konim. Jansen, heeft heden morgen te 10 ure, onder het lossen der gebruike lijke saluutschoten, deze reede verlaten ter opvolging zijner bestemming. De auclientie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag den 30sten en die van den Minister van Oorlog op Dingsclag den 23sten Julij aanstaande niet 2)laats hebben. Uit Hoorn wordt gemeld, dat den 14clen dezer hoven die stad een zwaar onweder losbrak, vergezeld van een zwaren slagresëh, hetgeen wel twee uren achtereen aanhield. o o o In cle stad zelve heeft men geene ongelukken te betreu ren, maar eene boerenhofstede, belioorende tot de gemeente Ursem is door den bliksem getroffen en in een half uur tijds totaal afgebrand. De bewoners hebben zich nog tijdig weten te redden; ook is er geen vee hij omgekomen. Jl. Zondag heeft te Arnhem in de Nieuwe Kerk de plegtige bevestiging en intrede plaats gehad van den wel- eerw. zeer-gel. heer B. G. Clement, vroeger predikant alhier. Gepasseerden nacht is te Rotterdam eene vreesselijke misdaad gepleegd in den kelder op den hoek der Zijl- en Visschersdijk, bewoond door cle echtelingen II. Iv. In den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1