BINNENLAND. BUITENLAND. gons, werd l>ij art. 2, nog gevoegd dat. de geleiders verpligt zijn bij bet voorbijgaan van rijtuigen de honden te doen stilstaan, e« zich vóór dezelve te plaatsen. Y\ erd gelezen eene missive van den lieer Mr. Ch. Bosch Reitz, daarbij als Directeur der Duinwaterleiding-Maat schappij alhier te kennen gevende, dat. de hem opgelegde verpligting, 0111 het garnizoen van water te voorzien, on danks de daarvoor verleend wordende vergoeding van een penning daags per man, zwaar op die maatschappij drukt, en mitsdien beleefdelijk verzoekt, dat het Gemeentebestuur besluite, bij de Hooge -Regering dusdanige stappen te doen, als noodig worden bevonden 0111 de gemeente van het le veren van water aan het garnizoen, waarvan de lasten door die maatschappij worden gedragen, te ontheffen. Na wisseling van gedachten, waarbij de verbindbaarheid van het bekende besluit vau 1814, dat den Gemeentebestu ren de verpligting oplegt het garnizoen van water te voorzien, niet werd erkend, werd besloten Z. E. den heer Minister van Oorlog beleefdelijk te kennen te geven, dat het Gemeentebestuur met 1 Januarij 1862 met de ver strekking van. water aan de troepen zal ophouden. enlen gelezen en voor kennisgeving aangenomen: a. Prov. blad n°. 49 van 1861, betreffende de oprigting eener Rijks-kweekschool voor vroedvrouwen, waarop ten koste der gemeenten eene of meerdere leerlingen gezonden kunnen worden. b. Eene missive van de Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie van 20 Junij 1.1., houdende berigt der ontvangst van de verordening, houdende verklaring welke strafverorde ningen bij voortduring geldend blijven. Ten slotte werd voorlezing gedaan van drie ontvangene brieven van cle Directie der Credietvereeniging te Amsterdam en de daarop door het dagclijksch bestuur gegeven ant woorden. Gezegde vereeniging geeft te kennen, dat zij aanspraak meent te hebben op de bij den gewezen ontvanger J. Zus sen door Burgemeester en Wethouders in kas gevonden en overgenomen gelden, in evenredigheid van de vorde ring die genoemde vereeniging nog ten laste van den heer Zussen heeft behouden, en doet bij haar laatste schrijven het voorstel haar eene zekere som uit de bij kas gevonden gelden te voldoen, tot kwijting van hare vordering. Met eenparige stemmen werd besloten in dit voorstel niet te treden, en daarvan aan voornoemde Directie ken nis te geven. Daarna werd de zitting gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Julij. De herstemming voor drie leden van den gemeenteraad zal plaats hébben op Dingsdag den 30 Julij 1861; de kan didaten waaruit gekozen moet worden zijn de heeren Dr. J. Haremaker, C. Bakker Bz., Jb. Graat, IV. J. Ilidda Bok, Jb. Goedkoop en J. Papineau. Wij vernemen, dat het detachement mariniers, dat onder konunando van den Kapt. Stengel de oefeningen in het kamp te Zeijst zal bijwonen, op gisteren met de stoom boot Zaanstroom derwaarts is vertrokken. De opening der jagt op waterwild in Noord-Holland is vastgesteld als volgt: op de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling op 17 Aug. e. k.in het. overige deel der pro vincie. op 27 Julij e. k. De kooilieden zullen hunne kooieen den gehokt moeten houden van 20 Julij tot 1 Sept. e. k. De Tweede Kamer sder Staten-Generaal heeft in hare jongste zittingen de beraadslaging over de wet op de Na tionale Militie voortgezet. Hoofdstuk VII van cle vervan ging is bereids aangenomen en het VIHe hoofdstuk, over den militieraad, is daarop in behandeling gekomen. Door verschillende leden zijn wijzigingen voorgesteld. In verschillende oorden van ons land hebben in de laatste dagen hevige onweclers gewoed, ten gevolge O O O 7 o waarvan min of meer noodlottige voorvallen hebben plaats gegrepen. Te Huissen is een boerenzoon door den blik sem gedood, terwijl de vader door den schok eenigen tijd bewusteloos bleef. Volgens de Leeuwarder Courant zal, bij gunstig we der, op a. s. Woensdag het stoomschip Burgemeester Zijlstra een pleizier-zeetogtje van Harlingen naar het Nieuwediep doen. Een telegrafisch berigt uit Java van den 31sten Mei luidt: «Geen bijzonder nieuws." Volgens berigt uit Batavia is Zr. Ms. stoomschip Reteli, Komm. Jhr. H. P. de Koek, in de laatste clagen van Mei 11. van de reecle van Batavia naar Ternate vertrokken, via Soerabaija en Macassar, en is van dien bodem de Luit. ter zee 2cle kl. S. A. P. J. de Roy van Zuidewijn, overgeplaatst als Eerste Officier op Zr. Ms. stoomschip Samarang, onder bevel van den Luit. ter zee 1ste klasse J. L. N ierstrasz, in station liggende te Riouw. Berigten uit Curagao van den 22sten Julij jl. mel den het volgende Zr. M. stoomschip Cornelis Dirks is eergisteren met spoed naar Coro, haven van Venezuela, vertrokken, ter be scherming van Neder]andsclie onderdanen aldaar tegen de O O vechtende partijen. De federalisten hebben de stad inge nomen en zich verder in den omtrek gelegerd. Zr. Ms. schoener Schorpioen is lieden morgen naar Suriname uit gezeild. De brik Santa Rosa zal den lsten aanstaande naar Nederland vertrekken met een aantal passagiers. Uit Italië komen iecleren dag nog steeds berigten van nieuwe woelingen, die ruimschoots stof tot bestendige bezorgdheid opleveren. De rooverijen in 't Zuiden des hands mogen ook al eenigzins verminderen, ophouden doen ze zeker niet, voor dat de ex-koning van Najoels zijne plannen om den troon te heroveren voor goed laat varen. Men verzekert, dat de Keizer van Frankrijk aan Victor Emmanuel den raad heeft gegeven, zich gedurende eenigen ïT> E> 7 O O tijd in 't Zuiden op te houden; omdat de tegenwoordigheid des konings welligt een gunstigen invloed zou hebben op het beteugelen der rustverstoringen. Terwijl de zaken in Hongarije nog op denzelfden voet zijn gebleven, is de aandacht in de jongste dagen geheel en ai gevestigd geweest op den moordaanslag op Pruis- senss koning. Meerdere bijzonderheden zijn thans omtrent die gebeurtenis bekend geworden. De koning was op dat oogenblik op zijne wandeling vergezeld door graaf Klemming. Toen het schot was gevallen, liep de graaf op den moordenaar toe, die zich zonder eenig verzet arresteren liet. De kogel was door den kraag van 's konings rok gedrongen en in eenigzins schuinsche rigting langs de lin kerzijde van den hals gevlogen; hij had een stukje van den halsdoek medegevoerd en op den hals eene geringe kneu zing veroorzaakt. Uit een bij den misdadiger gevonden brief zoowel als uit zijne eigene bekentenis, blijkt, dat zijn eenig doel was: het belang van het Duitsche Vaderland te bevorderen. Het gebeurde heeft echter aan de Duitsche bladen ruime stof gegeven tot beschouwingen over de Duitsche eenheid. De berigten uit Rusland bevatten een droevig tafereel O O van den toestand des rijks. De vrijmaking der boeren, een maatregel, die in veler belangen ingrijpt, schijnt weinig aan de verwachting te beantwoorden, de handel is verlamd en eene ernstige geldcrisis bedreigt het crediet. Toch O o O luiden de berigten uit dat land nog zeer oorlogzuchtig, o o c o7 ofschoon de regering handen vol werk zal hebben om de O O binnenlandsche rust te verzekeren. In Frankrijk is door den minister van marine dezer dagen bepaald, dat er, in navolging van hetgeen in Enge land geschiedt, op onderscheiden punten van de fransche kust, bij wijze van proefneming, barometers zullen worden geplaatst, met het doel om aan de zeevarenden aanduidingen te geven omtrent liet weder, hetwelk zij op zee te verwach ten hebben. Men schrijft uit Antwerpen: Voor de vierde maal reeds kwam er onlangs op het stadhuis te Been jeugdig paartje om zich te laten trouwen, en telkens was de bruidegom dronken, zoodat de schepenen hun met reden weigerde te trouwen. De laatste keer gaf de magistraat zijne verbazing te kennen, dat een fatsoenlijk meisje zich niet schaamde, om met iemand in zulk een toestand, op het stadhuis te verschijnen. Het arme meisje begon te snikken en zeide met tranen in de oogen, dat zij liet niet helpen kon. En waarom niet? Och, mijnheer! omdat Karei niet komen wil, als hij nuch- teren is. Aangaande den dood van den sultan van Turkije bevat the Illustrated London News de volgende anecdote, welke men denkt onuitgegeven te zijn Toen de vader van den tegenwoordigen sultan, de ge duchte Mahmoud, niet op zijn sterfbed, maar op zijnen sterfdivan, was uitgestrekt, herinnerde hij zich dat er drie dagen later onder zijne vensters een groote revue der troepen van het garnizoen van Constantinopel moest plaats hebben. Hij beval, dat, wanneer hij ook kwam te sterven, de tijding van zijnen dood tot na de revue zou geheim ge houden worden. Sultan Mahmoud stierf den daarop vol genden nacht; doch drie dagen later verscheen zijn lijk met zijn wel gekenden mantel omhangen en het hoofd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2