NIEUWEDIEPER COURANT M 39. O I» 15 l( I» (i '23 I L M. E N NEGENTIENDE JAARGANG. BINNENLAND. iet <3 HILDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.80. franco per post1.50. vEnkele nommers- 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOI op de Laan aan den Heldertot elf ure. He prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Julij. De herstemming voor drie leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag den 30 Julij 1861de kan didaten waaruit gekozen moet worden zijn de heer enDr. J. Haremaker, C. Bakker Bz., Jb. Graat, W. J. Hidde Bok, Jb. Goedkoop en J. Papineau. Van 1 Januarij tot 1 Julij 1861 zijn van hier uit gevoerd naar Engeland Ac volgende goederen: 273,156 N. p. kaas, 157 runderen, 11 Kalveren, 1108 schapenen 1 paard, en is gedurende dat tijdstip van daar alhier ingevoerd, be halve eenige andere goederen, de hoeveelheid van226,320mud steenkolen. Het stoomschip Merapi, komende uit Oost-Indiis, wordt binnen kort alhier verwacht. Naar wij vernemen zal de heer Sloet van de Beele den 4 Sept. aanst. de reis naar Java ondernemen om de waardigheid van Gouverneur-Generaal te aanvaarden. De stoomschepen Bromo en Sindoro, worden den 16 Augustus a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost- Indië. Het hevel over eerstgenoemden bodem is opgedra gen aan den Ivapt.-Luit. ter zee J. M. J. Brutel de la Rivière en dat over laatstgemelden bodem aan den Luit. ter zee lste klasse J. M. de Jongh. Omtrent de oogzieken van Z. M. fregat Evertsen, die te Port Malion zijn achtergebleven, wordt thans gemeld, dat zij van daar met een particulier stoomschip afgehaald en in het Marine-hospitaal alhier zullen opgenomen worden. In de jongste zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn de beraadslagingen over de wet op de Nationale Militie voortgezet. Onder meer andere belang rijke bepalingen had de Regering een artikel voorgesteld, luidende aldus: »IIij, die voor de militie is ingeschreven en nog voor de dienst kan worden opgeroepen, wordt niet tot het aangaan van eene verbindtenis tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart toegelaten, erlangt geen paspoort voor het buitenland, noch voor 's Rijks overzeesche bezit tingen, dan nadat, ten minste een ter beoordeeling van onzen Commissaris in de Provincie, waar de inschrijving is geschied, genoegzaam gegoed ingezetene zich als borg heeft verbonden, dat de ingeschrevene zijn dienst zoo noodig door een ander zal doen waarnemen." Dit artikel vond in de zitting van jl. Zaturdag in de heeren van Bosse, van Heukelom, Heemskerk Az. en Storm hevige bestrij ders, uithoofde van de noodlottige gevolgen, die het voor zeevarenden hebben zou. Ofschoon de Minister van Bin- nenlandsche Zaken het voorgedragen artikel herhaaldelijk verdedigde en het nut van zoodanige bepaling zocht aan te toonen, werd het echter met algemeene (59) stemmen door de Kamer verworpen. Men verzekert, dat de Tweede Kamer der Staten- Generaal kort na den afloop van de beraadslaging over de wet op de Nationale Militie hare werkzaamheden eindigen zal. Wij vernemen dat de predikbeurten in het kamp van MiUingen zullen vervuld worden voor de Protestanten op den 21 Julij door Ds. J. C. van Marken, van Amsterdam; 28 Julij door Ds. J. F. Blaauw, van Amsterdam; 4 Aug. door Ds. G. P. Kits van Heijningen, van Deventer; 11 Aug. door Ds. J. J. L. ten Kate, van Amsterdam; 18 Aug, door Ds. H. F. Waller, van Loenen op de Veluwe; '2b Aug. door Ds. P. Jas, van 's Hagc; 1 Sept. door Ds. P. H. Hugenholtz, van Hoen- derloo; 8 Sept. door Ds. J. P. deKeijzer, van Arnhem; 15 Sept. door Ds. A. Rutgers van der Loeft', van Leiden. Bij Zr. Ms. besluit van den 20sten dezer, N°. 57, is de heer G. F. Rochat, heel- en verloskundige, met in gang van den lsten Augustus a. s., benoemd :ot Officier van gezondheid 3de kl. bij de Nederlandsche zeemagt. Z. M. heeft den heer Mr. G. van Leeuwen, wien eervol ontslag als officier van justitie bij de Arrondissements regfbank te Alkmaar is verleend, een pensioen toegekend van 1333 's jaars. Naar men verneemt hebben de heeren Mr. P. A. de Lange, Verschuur en van der Drift, gekozen tot leden van den raad der gemeente Alkmaar, voor die benoeming bedankt. Uit 's Gravenhage wordt aan de Arnhem»Je Courant geschrevenMen verwacht eerstdaags in de residentie eene o o buitengewone zending uit Tunis, die door den Beij belast is met liet overbrengen aan Koning Willem III van het grootkruis der Familie-Orde van Tunis, waarvan de ver sierselen slechts aan Vorsten verleend worden. De zending bestaat uit den Minister van Marine en eenige andere hooge staatsdienaren van den Onderkoning van Tunis. Uit 's Gravenhage werd dezer dagen aan de Middel- hurgsche Courant gemeld, dat Z. M. de Koning dit jaar zijn bezoek te Wieshaden zal uitstellen en evenmin aan de uit- noodiging van Keizer Napoleon om het kamp te Chalons te bezoeken zal gehoor geven. De buitengewone uitgaven o o o o voor do waterrampen in den aanvang dezes jaars maken het tot pligt om groote uitgaven te vermijden. Te gelijk werd medegedeeld, dat de erkenning van Italië door onze regering wel voorbereid, doch wachtende is op het uiteengaan der Tweede Kamer, opdat de zoo lastige interpellatiën achterwege zouden blijven. Bij het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland is heden behandeld de zaak van J. Braakman, zeeman, beschuldigd i van: 1°. gewelddadige en gewapende wederstand tegen de i bevelen van een ambtenaar der policie aan boord; 2° po- j ging tot moedwilligen doodslag; en 3°. moedwilligen dood slag. De besch. matroos op het schip Tonia, kapt. Zeeman, I had zich, den 16den October 1858, toen dat schip ter roede j van Soerabat/a lag, gemengd in een twist tussehen matro zen, daardoor tegenwerkende de bevelen van den eersten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 1