BINNENLAND. BUITENLAND. Men 31 dezer vertrekt de O. 1. Landmail via TRIEST. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 Augustus. Wij vernemen, dat het fregat Vice-Admiraal Evert&en weldra weder voor de dienst zal worden gereed gemaakt. Het zal tot zuivering van de oogziekte weder worden O O berookt. Zr. Ms. stoomschip Merapi is buiten dienst gesteld, de état-major in non-activiteit getreden. Met den loden Augustus a. s. wordt alhier aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Cycloop geplaatst de luit. ter zee 2de kl. A. J. Thurkow. Men verneemt, dat de eerste concessie tot den aanleg van een spoorweg van de Vorstenlanden naar Samarang Oost-Indiëdoor den minister van Koloniën zou zijn ver leend en dat de gouverneur-generaal van Nederl. Indiè met 1 September de terugreis van Java naar het moeder land zal aannemen. Aan den kanaalweg alhier is gisteren een kind onge- O O O lukkigerwijze overreden. Het schijnt echter uit geneeskun dig onderzoek te zijn gebleken, dat dit geene ernstige gevol gen zal hebben. Het baart eenige verwondering, dat de vacature in de collegiën der Staats-spoorwegen zoo lang blijft aanhouden. Men wil weten, dat de heer de Bordes in aanmerking zou komen voor de vervulling der betrekking van president van den raad van toezigt en dat de heer van Bosse, als president, aan het hoofd zou worden geplaatst van de com missie van uitvoering der spoorwegen. I)e Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in haar verslag betrekkelijk de militiewet te kennen gegeven, flat dit ontwerp een gunstigen indruk bij dat deel der wet gevende magt heeft teweeg gebragt. Men zag daarin eene belangrijke verbetering in de thans vigerende bepalingen. Enkele punten hadden eenige bedenkingen opgewekt. De Staats-Courant bevat het volgende: Met het doel om het internationaal verkeer tusschen Nederland en Frank rijk, zooveel mogelijk, te bevorderen en gemakkelijk te maken, zijn te dien opzigte met het franschc gouvernement schikkingen beraamd. Ten gevolge daarvan wordt ter ken nis van het publiek gebragt, dat bij wijze van voorloopigen maatregel is bepaald, dat de onderdanen der beide rijken voortaan vrijelijk, zonder van buitenlandsche paspoorten voorzien te zijn, over en weder zullen kunnen reizen; wordende echter aan de bedoelde reizigers, in hun eigen belang aangeraden, zich van een of ander stuk te voorzien, waaruit hunne identiteit des noodig kan worden bewezen, ten einde onaangename vergissingen te voorkomen. O O O Men verneemt, dat eerlang een koninklijk besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij het pensioen der wedu wen van ambtenaren in plaats van op een vierde, op een derde van het traktement hunner overledene echtgenooten zal worden bepaald. Men schrijft van Texel, dd. 15 Augustus: Men verhaalt alhier, dat een kind, bij afwezigheid dei- moeder, in den Eijerlandsche Polder door een varken zou gebeten, ja zelfs verscheurd zijn. Men verzekert dat dit berigt werkelijk waarheid bevat. In de afgeloopen week is te Amsterdam de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ge houden. Voor eenige dagen is te Breda een man, die zich dagelijks aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, nadat hij weer eene aanzienlijke hoeveelheid ingenomen had, op een kruiwagen nedergevallen. Zijne liuisgenooten, beter gezind dan hij, waren juist ter kerk en vonden hem bij hunne tehuiskomst levenloos. Elij was door den drank gestikt. De Middelb. Cour. deelde dezer dagen het volgende mede: Reeds vroeger werd gemeld, dat de hoogleeraar Donders en dr. Snellen door de regering met eene zending waren belast, de eerste naar het schip de Admiraal Evertsen, de laatste naar de kolonie Veenhuizen. Op genoemd vaar- tuio1 en in gemelde kolonie was eene oogontsteking; ontstaan. O O O O Te Veenhuizen waren wel 1300 lijders. Dezelfde kwaal is ook in Rusland uitgebroken. Ten gevolge daarvan is de hoogleeraar E. Yunge, professor te St. Petersburg, inspec teur der militaire hospitalen, door den Russischen keizer belast met eene inspectiereis in ons land, om de wijze van behandeling, door den hoogleeraar Donders en dr. Snellen aangewend, te leeren kennen. Na zich te Middelburg met beide geleerden te hebben bezig gehouden is hij vandaar afgereisd om Veenhuizen en den Helder te bezoeken. De verslagen, door genoemde Nederlandsche oculisten uitgebragt, zullen in het Russisch vertaald worden. De zending van den Russischen professor naar hier mag ten bewijze verstrekken van den roem, die onze geleerden zich ook in het buitenland weten waardig te maken. Een landbouwer te Dalfsen heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De reden van die daad is geheel onbekend. De man behoorde tot den fatsoenlijken stand, was niet onbemiddeld en bekleedde zelfs de betrekking van lid van den gemeenteraad. Onlangs had te Groede eene vrouw, onderhevig aan vallende ziekte, wonende in eene der armhuizen dier ge meente, het ongeluk om, terwijl zij voor het vuur de pap voor haar avondmaal zat gereed te maken, door hare kwaal te worden overvallen, waardoor zij voorover in den pot viel, die daardoor werd omgeworpen, en zij met haar gezigt in het vuur zakte, zoodat, toen men haar eenigen tijd latei- in dien toestand vond, het gansche gelaat was verbrand. De dood schijnt gelukkig onmiddelijk op het toeval gevolgd te zijn, waardoor zij voor verder lijden bewaard bleef. Deelhebbers te Arnhem van het weduwenfonds van te Winkel en Doijer hebben het voorstel gedaan, den Direc teuren te verzoeken, een deel van hun ruim inkomen te doen strekken ten bate van het fonds. Het aantal leden is sedert 1 Mei 1860 met 9-40 verminderd. Dezer dagen vervoegde zich bij een op de Eendracht wonenden winkelier te Apeldoorn een hem onbekend mans persoon tot aankoop van eenige winkelwaar; het late uur en de onbekendheid met den kooper en diens suspect uiterlijk deed hem besluiten, hem niet te doen vertrekken en de hulp van een der rijksveldwachters in te roepen, met dat gevolg, dat het blijkbaar werd, dat de aangehoudene een gesigna leerde deserteur uit do Schans was, die zeer spoedig bekende de dader te zijn van eenige zeer brutaal bedreven dief stallen zoo te Apeldoorn als te Voorst, en die alzoo de rust van menig ingezetene had gestoord. Zr. Ms. schroefstoomschip Apeldoorn, onder bevel van den luit. ter zee der 1ste klasse I. A. II. Hugenholtz, is den lSden Julij jl. ter reede van Paramaribo aangekomen. Alles was wel aan boord. Omtrent het verongelukken van het schip Agatha Maria, kapt. van Zijp, op de Karang-Bolong, ten Z. O. van Noessa Kambangan, meldt men het volgende: Dit schip, door de iY. IJ. M. beladen met koffij, tin en kopergeld, verliet op 17 Junij jl., des morgens 6 ure, met den adsistent- loods aan boord, de reede van Tjillatjap en bereikte om streeks 111 ure 's voormiddags het gat, toen het bij het omvaren van den hoek van Karang Bolong stootte en onmiddellijk vol water liep. Equipage en passagiers konden zich, met achterlating van alles, redden, doch van hetgeen het vaartuig inhield, heeft men niets kunnen bergen. Toen de eerste hulp kwam opdagen, waartoe na het hooren dei- noodschoten, de gezagvoerders van de ter reede liggende schepen en de havenmeester zich onmiddellijk naar de plaats des onheils hadden begeven, was alles reeds verloren, de wijl het door de hooge zee en zware branding niet mo gelijk geweest was, iets uit het volgeloopen wrak te halen. Welligt kan later, wanneer het wrak uit elkander slaat, een gedeelte van het kopergeld en de tin door duikers worden opgevischt, doch voor het oogenblik zijn alle po gingen vruchteloos. Het beteugelen der rooverijen in liet zuiden van Italië is opgedragen aan generaal Cialdini, die geene middelen onbeproefd laat, om dit kwaad geheel en al uit te roeijen. Een moeijelijke taak voorzeker; vooral als men daarbij bedenkt, dat de kwaadwilligen een magtigen steun vinden bij den ex-lconing van Napels en bij degenen, die in het geheim de oude orde van zaken nog steeds voorstaan en zelfs op deze oneerlijke, ja schandelijke wijze, meenen te bevorderen. Cialdini heeft echter ingezien, dat zijn ver volgen der roovers weinig zal baten, als zij op het pau selijk grondgebied een veilig toevlugtsoord kunnen vinden. Hij heeft daarom den minister Ricasoli verlof gevraagd om de roovers ook in den Kerkdijken Staat te vervolgen. Men verzekert, dat op de gedane aanvrage van de Itali— aansche regering het Fransclie gouvernement toestemming gegeven heeft om met het Italiaansche leger het grond gebied van den Kerkelijken Staat te overschrijden. Is dit berigt waar, dan zal de tijd leeren welke gevolgen dit heeft en of de Italiaanen alleen om de roovers te vervol gen zoo nabij Rome zullen genaderd zijn. Belangrijk nieuws levert het buitenland gedurende de laatste dagen echter niet. De zaken in Hongarije hebben nog geene veranderde omstandigheden te weeg gebragt. Zoo als men weet, bevatten de bittere amandelen en perziken- en abrikozenpitten een zwaar vergift, dat, hoewel in geringe mate daarin voorkomende, echter, wanneer men

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 2