DE KWALIJK OPGEVOEDE OOM. BURGERLIJKE STAND VAN DEN HELDER EN HET NIEUWEDIEP. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. alle zaken lieeft men thans echter last van concurrentie. Zekere John Snell bootst zijne halsbrekende kunsten al vrij goed na. De vorige minister van Buitenlandsche zaken heeft, uithoofde van den korten duur zijner ambts bediening, slechts ƒ275 pensioen gekregen. Eenc vreemd soortige loterij is door den aartsbisschop van Bordeaux georganiseerd. Zij heeft ten doel, hetzelfde wat alle andere loterijen ten doel hebben, namelijk 0111 geld bijeen te krijgen. Maar die gelden zullen in dit geval besteed worden, tot de reparatie van een kerk, die men uit het zand heeft doen opgraven. De prijzen bestaan in flesschen Bordeaux wijn. Onderscheidene drinkebroers hebben voor talrijke loten ingeteekend. 'De voorstanders der afschaffing van sterken drank hebben weer op een nieuw offer te wijzen, door het onmatig gebruik von geestrijk vocht. Een inge zetene van Winschoten, die te veel borreltjes had gebruikt, werd sedert eenige dagen vermist en levensloos uit het water opgehaald. De raad der gemeente Sprang behartigt de be langen der ingezetenen. Daarvan heeft hij een blijk gege ven door de kermis af te schaften, omdat de aardappelen in dezen tijd zoo duur zijn en de andere levensbehoeften ook. In Amsterdam houdt men even goed kermis, maar daar heeft men ook vele banken van leeningTe Ajaccio (hoofdplaats van het eiland Corsika) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij eeno processie zijn de ligte witte kleederen van 11 meisjes door eëne kaars in brand geraakt. Vier meisjes zijn deerlijk gewond, een is er aan de gevolgen overleden. (Vervolg van N°73). Nu vond lvij zijne zuster nagenoeg geheel bekomen van den schrik, die haar zoon haar door zijne halstarrigheid op liet lijf had gejaagd, en merkte daaruit op, dat zulks voor haar niets nieuws meer mogt heeten: De boosheid van August was niet zoo spoedig gezakt. Ontevreden op zichzelven zijnde, was, gelijk dat bij alle bedorven karakters het geval is, zijn spijt in wrevel overgegaan. Beneden komende om zijn oom te verwelkomen, deed hij dit met zekere lompe verlegenheid, en uiterst stijf, en koel. Na de verpligte wisseling van vragen en antwoorden, die doorgaands het gewone gevolg van eene eerste ontmoeting zijn, wierp hij zich achteloos op eene causeuse neêr, en ging daar stilzwijgend op zijne nagels zitten bijten. Den slechten indruk, dien zulk een gedrag op oom Tribert mogt. kunnen maken, duchtende, trachtte de moeder de knorrige luim van den knaap door eenige opgeruimde gezegden te temperen, maar maakte hem zooals dat doorgaans in dergelijk geval gaat door hare langmoedigheid slechts des te bitterder. Eene vergiffe nis, die men niet door opregt berouw verdiend heeft, staat nage noeg gelijk met eene lieleediging, en doet het gevoel van ons ongelijk met dat van eene edelmoedigheid gepaard gaan, die ons moet verpletteren. Zoo ging het ook met onzen August, die de toegeeflijkheid van zijne moeder met des te bitterder spijt en wrok beantwoordde, en, in plaats van haar eeirig antwoord waard te keuren, een dagblad in de hand nam, en dat al geeuwende ging doorbladeren. Mevrouw Eourcard, wier geduld ten einde was, bragt hem onder het oog, dat haar salon geen leeskamer was. „Ik dacht dat die courant daar lag, om haar te lezen," hernam de knaap, op een fermen toon, kortaf. „Maar wij zijn hier ook," vervolgde zij, „en ik meen het er voor te mogen houden, dat onze tegenwoordigheid wel tegen dit dagblad kan opwegen." „Ik wist niet," gaf de knaap, met eene spotachtige buiging, ten antwoord, „dat men juist alleen moest zijn, om zich naar believen te verstrooijen." „Gij gedraagt u onbeleefd jegens uw oom, jongeheer!" riep me vrouw Eourcard, haars ondanks boos wordende. „Mijn oom zal ongetwijfeld niet verkiezen," hernam" de knaap, die een oogenblik van zijn stuk af scheen te raken, maar zich spoedig trachtte te herstellen, „dat wij hier, even als aan het hof, als slaven van de étiquette zullen leven, en is als zeeman zeker al te zeer op zijne onafhankelijkheid gesteld, om die van anderen te willen belemmeren." „Dat hebt gij waarachtig goed begrepen, jongentje!" riep Tribert, die tot dusver het gesprek met. een onbezorgden glimlach had aan gehoord. „Laat ieder naar zijn eigen welgevallen leven, en die daar niet meê te vreden is, naar den drloopendat is mijne maat schappelijke leus. Lees, zing, praat of zwijg, dat is uw zaak, waar ik mij evenmin over bekommer als over den grooten Lama. Doe wat gij verkiest, mits gij mij dezelfde vrijheid laat." „O, wat dat betreft, daar behoeft gij in het geheel niet bang voor te zijn," hernam August, een zegepralenden blik op zijne moeder slaande, „ik behoor niet tot dezulken, die de gelieele we reld naar hunne pijpen willen laten dansen, maar laat, zoo als men dit noemt iedereen „de pap koken zoo ol.i hij die zelf gelieft te eten." „Komt, laat ons gaan etenl" viel de kapitein hem in de rede, „het rijden heeft mij zoo hongerig gemaakt als eene haai." Dit zeggende, vatte hij zijn neef bij de schouders, en trok hem met zich voort naar de eetkamer. Mevrouw Eourcard, niet minder verbaasd dan beschaamd, volgde jhon. De toon en beginselen van haar broeder waren haar ten eenen- i male vreemd en nieuw, zoodut zij er zich niets van kon begrijpen, en al hare vroegere voorstellingen daardoor ten onderste boven raakten. Maar hoe geheel anders werd het nog, toen zij hem aan tafel zich van het eelste en beste zag bedienen, zonder zich om zijne buren te bekommeren; ieder in de rede vallende of niemand ant woord gevende, de meid bevelen gevende, allerlei aanmer kingen op de bediening makende, met één woord zonder eenig voorbehoud, aan de grilligste luimen den vrijen teugel vierende. In de salon teruggekeerd zijnde, nam hij den gemakkelijksten leu ningstoel, strekte zijne vuile voeten op een fluweelen voetbankje uit en stak zijne pijp aan. Mevrouw Eourcard, die den tabaksrook niet kon verdragen, was genoodzaakt, de wijk te nemen. August, die zich in den beginne met het sans-gêne van zijn oom vermaakt en om zijne snaaksche invallen gelagchen had, begon eindelijk de naïviteit van dit voor een oogenblik vermakelijk egoïsme vervelend en walgelijk te vinden, en er wrevelig om te worden. Hij wilde den ouden zeebonk doen gevoelen, flat zijne manier van han delen, die misschien aan boord te pas mogt kunnen komen, mei de in een beschaafd huishouden plaats hebbende gewoonten in het geheel niet strookten, en meende, dat de kapitein, wiens pijp in dien tusschentijd uitgegaan, en die in zijn stoel over zij gevallen was, aandachtig zat te luisteren en hem zeer goed had begrepen, toen een gelijkmatig en eentoonig snorken hem dc uitkomsten van zijne welsprekendheid deed vernemen. Jammerlijk teleurgesteld over zijn oom, stond de knaap derhalve op, en begaf zich naar zijne kamer. Des anderen daags morgens, toen hij opstond, hoorde hij een vreeselijk leven in huis, en vond, beneden komende, den zeeman, met het oude Roosje, die zijne laarzen had vergeten te smeren, geweldig aan den gang. Vervolg hierna). van 613 September 1S61. ONDERTROUWDG. Kuijpers, van beroep timmerman, oud 35 jaren en A. Breet, zonder beroep, oud 25 jaren. C. Juweel, marinier, oud 51 jaren en C. de Haas, zonder beroep, oud 57 jaren, weduwe van A. Juweel. J. Boon, van beroep loodsleer- ling, oud 24 jaren cu J. Lastdrager, zonder beroep, oud 22 jaren. .1. Broers, van be roep scheepstimmerman, oud 24 jaren en N. II. Giltjes. zonder beroep, oud 23 jaren, A. T. Raid, kwartiermeester bij de marine, oud 31 jaren, weduwnaar van H. Roelof- en A. J. Brinkman, zonder beroep, oud bijna 26 jaren, weduwe van X. Verbeij. Allen binnen deze gemeente woonachtig. GEHUWDS. W. Stooker en A. ICooger. W.Kwast en G. Bethleliem. D. Hoog- vorst cu G. Snijder. .T. Dekker en G. Wessel. J. Rieuwerts en E. L. H, llaks. ,T. 1* Pollie en J. Boormeester. BEVALLENM. van der Wooning, geb. Metselaar, (Z.). S, de Graaf, gcb. Steg- gerda, (Z.). J. Groen, geb. Veldman, (Z.). J.E.Randa, geb. Stam, (D.). S. Edelen- boseh, geb. de Jong, (Z.). M. Noot, geb. dc Boer, (Z.). G. van Xeck, gcb. Schoute, (D.V J. C. van de Luister, geb. Metz, (Z.). J. Hirsch, geb. Bak, (Z.). M. G. Smit, geb. Hoogheid, (D.). J. Swart, geb. Visser, (Z.). T. Karreman,geb.Mosk, (D.). M.Stein- hauer, geb. Muller, (D.). O VERLED EXIL. Stijgers, (2 jaar en 0 maanden), A. C, Bommel, (28 dagen C. van Aalst, (6 maanden). M. Wente, (86 jaar). van 714 Septf.mbeb 1861. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDGccuc. BEVALLEN: J.Keijzer, geb. Dijker, (Z.). X. Dijksen, geb. Koorn, D. .1 Lan- geveld, geb. van Vulpen, (D.) OVERLEDENA. Leijen, (S maanden). Van MIDDELBURG 15 Sopt. 's morg. 8 u. 80 m. 10 Scpt. 's morg. 9 u. 80 m. 17 Scpt. 'smorg. 10 u. 19 Sept. 'smorg. 11 u. 20 en 21 Sopt. 'smidd. 12 u. Van ROTTERDAM: 15 Sept. 'smidd. 1 n. 30 m. 10. 17 en IS Scpt.'smorg. 5 u 20 Sept. 'smorg. 7 u. 21 Sept. 'smorg. S u. 30 m. Aangekomen van 111-1 September ter losplaats IIELDEK om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van NEWCASTLE. AdvenaHales. 123 cli. Steenkolen, Ticdeman&Mijnssen,te Amst. SUNDERLAND. ArtemasSmith. 100ch. Steenkolen. Wurfbain&Comp., te Amst. SEAHAM. Father MatthewWatt. 133 eb. Steenkolen. B. Hagcdoorn A-Zn..te Amst. DRAMMEN. Amphiïrile, Christophersen. Hout. Brouwer Auclicr, te Amst. DRAMMEN. Alida, Bosberg. Hout. T. C. dc Lange, tcZaandam. DRAMMEN. Janus, Sörensen. Ilout. Eontein S: Tjallingn, tc Harlingcn. FREDERIKSTADT. Fem Sosire, Knudsen. Hout. Eindhoven &- Zn., tc Zwolle. CHRISTIANIA. Sf. Helena. Lexow. Hout. G. F. Egidius, te Amst. Aangekomen seliepen te Batavia vóór 31 JuliJ. Metalen Kruis,kapt.Zuurdeeg, Quafre ,3m?.kap1. Nieuwculiuijs, CJtrisliaan JTci'- gens, kapt. v. Katwijk, Welvaart, kapt. Mooi, Vice-Adm. Gobiuskapt. v. Duijn. Es tafette, kapt. Rietveld, Geertrurda Maria, kapt. Spïegelberg, Gonst ancekapt. Si pk es, en jDitftf.,kapt. Rademaker, alle 9 van Amst.Arlequin, kapt, Singcr. Graaf Dirk III, kapt. Rotgans, Mart/ et Hillegonda, kapt. Piecard, Bulgersteijnkapt. Geerling. van der F alm, kapt. Marrus, Concurrentkapt. v. d. Harst, dingo Grotiuskapt. Yogelcn- sang, Johannes Anthomnskapt. Metz, Copernicus, kaptVisser, en Gouverneur van Swieten, kapt. van BovenFagg, alle 10 van Roti-.; Kiandra, kipt. Pfistcr, van Nagasacki Susanna et Elisabeth, kapt. Ouwchand, van Sbields. M ARKTBERIGTEN. SCHAGEN, 12 September. Vee. 2S vette Kocijcn f 150 a 200. G nucht. Kalveren f 5 a 217 magere Schapen f 0 a 12, 300 vette dito f 16 a 26, 70 Lammeren f G a 1127 magere Varkens f 10n 26, 46 Biggen f 5 a 10, Konijnen 25 a 40 e., Kippen 30 a S0 r.. Eenden 20 a 45 e., Duiven 15aGÓc. Boter 93 en een halve e, a 1' 1 per N. p. K \as 25 a 15 c. per N. p. Eu eren, Kippen- f 2,30. Eenden- 12,50 per 100 stuks. DORDRECHT, 12 September. Granen. .Tar. Zeeuws, en Inl. Tarwe 19.60 a 11,60, nieuwe dito 111,20al2,80. Jar. Zeeuws, en Inl.Rogge 17,20 a 7.S0, nieuwe dito 1 8 a 8,70. Nieuwe Zeeuw, eu Vlaams. Winter-Garst 15 a 6,70, Zomer dito 15,80 a 6,30. Nieuwc Spelt f 3,90 a4,30. Oosterb. Boekw. 1237, Limb. dito 1230. Zaden. Ovcrm. en Zcemvscb Koolzaad zakm. 66a 69 p. vl., 9 vats op Oct. 73 p. vl., Nov. 7 1 on een half p. vl. Dantz. Lijn zaad 1330, Arcliang. dito 1360 a3(>3. Olie. Raapolie Vlieg. 139,50, Oct. 1 40. Nov. 1 40,50, Dcc. 140,75. Lijnolie Vliccr. 135.50. Koeken Harde Raapk. 1SG a 188. harde Lijnk. 1127 a 132, SCHIEDAM. 13 September. Jenever f 18,50: Amst. proef 119,75. Morrwi.in 113 -

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1861 | | pagina 3